Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining «Registrator ofisi» qoshidagi Talabalarga xizmat ko‘rsatish bo‘limi menejeri G. Pirniyazova tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli «Oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori asosida targ‘ibot ishlari olib borildi.
Tadbirda «Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi,» «Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va dastlabki qayta ishlash texnologiyasi,» «Agronomiya» va «Agrokimyo va agrotuproqshunoslik» yo‘nalishlarining 4-kurs talabalari ishtirok etdi.
Seminarda PQ-61-sonli qaror talablari doirasida bitiruvchilarning mehnat bozoriga moslashuvi, o‘zini o‘zi band qilish imkoniyatlarini kengaytirish, startap g‘oyalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va «Kelajakka qadam» dasturi doirasida imtiyozli kreditlardan samarali foydalanish masalalari bo‘yicha batafsil tushuntirishlar berildi.

Г. Пирниязова, менеджер отдела обслуживания студентов при «Офисе регистратора» Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий, провела информационно-разъяснительную работу в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан No ПП-61 от 14 февраля 2025 года «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших учебных заведений.»
В мероприятии приняли участие студенты 4-го курса направлений «Технология выращивания и переработки лекарственных растений,» «Технология хранения и первичной переработки сельскохозяйственной продукции,» «Агрономия» и «Агрохимия и агропочвоведение.»
На семинаре были даны подробные разъяснения по вопросам адаптации выпускников к рынку труда в соответствии с требованиями постановления ПП-61, расширения возможностей для самозанятости, финансовой поддержки стартап-идей и эффективного использования льготных кредитов в рамках программы «Келажакка кадам.»