Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutining «Registrator ofisi» qoshidagi Talabalarga xizmat ko‘rsatish bo‘limi menejeri G. Pirniyazova tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli «Oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori asosida targ‘ibot ishlari olib borildi.
Tadbirda «Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi,» «Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va dastlabki qayta ishlash texnologiyasi,» «Agronomiya» va «Agrokimyo va agrotuproqshunoslik» yo‘nalishlarining 4-kurs talabalari ishtirok etdi.
Seminarda PQ-61-sonli qaror talablari doirasida bitiruvchilarning mehnat bozoriga moslashuvi, o‘zini o‘zi band qilish imkoniyatlarini kengaytirish, startap g‘oyalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va «Kelajakka qadam» dasturi doirasida imtiyozli kreditlardan samarali foydalanish masalalari bo‘yicha batafsil tushuntirishlar berildi.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 14, 2025, No. PP-61 “On Additional Measures to Assist in the Employment of Graduates of Higher Educational Institutions,” promotional work was carried out by the manager of the Student Services Department of the “Registrator Office” of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, G. Pirniyazova.
The event was attended by 4th-year students in the fields of “Technology of Cultivation and Processing of Medicinal Plants,” “Technology of Storage and Primary Processing of Agricultural Products,” “Agronomy,” and “Agrochemistry and Agrosoil Science.”
At the seminar, detailed explanations were given on the issues of graduates’ adaptation to the labor market, expanding opportunities for self-employment, financial support for startup ideas, and the effective use of preferential loans within the framework of the “Kelajakka Qadam” program, in accordance with the requirements of Resolution No. PP-61.