2025-yil 23-oktyabr kuni Nukus shahridagi «1-sonli Sport maktabi» majmuasida «Kelajakka qadam» dasturi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilari uchun «TalabaExpo-2025» kasbiy ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri A.Ayapov, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti birinchi prorektori M.Davletmuratov, o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor N.Absattarov, «Kelajakka qadam» dasturini muvofiqlashtiruvchi «Registrator ofis» bo‘limi talabalarga xizmat ko‘rsatish menejeri G.Pirniyazova, fakultet dekanlari, yoshlar yetakchilari hamda «O‘zmilliybank» AJ, «Kelajakka qadam» markazi, bank-moliya tashkilotlari va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Ko‘rgazmaning asosiy maqsadi bitiruvchi talabalar bandligini ta’minlash, ularni mehnat bozoriga tayyorlash, shuningdek, yosh tadbirkorlarning startap g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat bo‘ldi. Tadbir davomida 80 dan ortiq korxona va tashkilotlar tomonidan 700 dan ortiq bo‘sh ish o‘rinlari taqdim etildi. Bitiruvchi talabalar o‘z mutaxassisliklariga mos bo‘lgan bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishib, amaliyot va stajirovka dasturlarida ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, tadbir doirasida seminar-treninglar tashkil etilib, unda tajribali tadbirkorlar – «Kaypanov Development Group» MCHJ raisi A.Kaypanov, «Cake Bumer Pastry» korxonasi asoschisi M.Mamutova, «Essima Academy & Cosmetology» MCHJ rahbari S.Asanova va «Biogumus» MCHJ rahbari Sh. Niyozimbetov o‘zining muvaffaqiyat yo‘llari, ish tajribalari va biznesdagi muvaffaqiyat sirlarini yoshlar bilan bo‘lishdi.
«O‘zmilliybank» AJ va «Kelajakka qadam» markazi vakillari tomonidan talabalarga Prezidentning 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli qarori asosida berilayotgan imtiyozli kreditlar va moliyaviy savodxonlik masalalari bo‘yicha batafsil tushuntirish berildi. Ushbu dastur yoshlarning startap loyihalarini amaliyotga tatbiq etish va o‘z biznesini yo‘lga qo‘yishda muhim imkoniyat yaratib bermoqda.
Tadbir yakunida institutning iqtidorli talabalari o‘zlarining biznes loyihalarini taqdim etib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri A.Ayapov tomonidan «Tashakkurnoma» bilan taqdirlandi.
Tashakkurnoma bilan taqdirlangan talabalar ro‘yxati:
Shiniboyev Tursunboy Sultonovich – Agronomiya, 3-kurs.
Karimullayev Jumabek Nuratdin o‘g‘li – Qishloq xo‘jaligi mexanizatsiyasi
Kenesbayeva Biybisanam Sharofat qizi – Baliqchilik, 4-kurs
Kadrimbetova Tumaris Sabidovna – Yurisprudensiya, 4-kurs
Xudoyan Oksana Askarovna – Issiqxona xo‘jaligi, 4-kurs.
Qayipberganov Alimbek Kuatbaevich – Agronomiya, 4-kurs
Bekbergenova Aygul Uzaqbayevna – Ekologiya, 3-kurs
Ibraimova Umida Alimbay qizi – Kadastr, 2-kurs
Joldasbayeva Hurliman Salamat qizi – Baliqchilik, 1-kurs
Saburova Shaxnoza Madiyar qizi – Axborot tizimlari va texnologiyalari
Mazkur ko‘rgazma bitiruvchi talabalarga amaliy tajriba orttirish, mehnat bozorida o‘z o‘rnini topish va kelgusidagi muvaffaqiyatli faoliyati uchun mustahkam zamin yaratdi.

23 октября 2025 года в комплексе «Спортивная школа No1» города Нукуса в рамках программы «Шаг в будущее» прошла профессиональная выставка «TalabaExpo-2025» для выпускников высших учебных заведений Республики Каракалпакстан.
В мероприятии приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Республики Каракалпакстан А. Аяпов, первый проректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий М. Давлетмуратов, проректор по учебной работе Н. Абсаттаров, менеджер по обслуживанию студентов отдела «Registrator office,» координирующего программу «Келажакка кадам» Г. Пирниязова, деканы факультетов, лидеры молодежи и представители АО «Узнацбанк,» центра «Келажакка кадам,» банковско-финансовых организаций и частного сектора.
Основной целью выставки было обеспечение занятости выпускников, подготовка их к рынку труда, а также поддержка стартап-идей молодых предпринимателей. В ходе мероприятия более 80 предприятий и организаций предоставили более 700 вакансий. Выпускники получили возможность ознакомиться с вакансиями, соответствующими их специальностям, и принять участие в программах стажировки и стажировки.
Также в рамках мероприятия были организованы семинары-тренинги, в которых приняли участие опытные предприниматели — председатель ООО «Kaypanov Development Group» А.Кайпанов, основатель предприятия «Cake Bumer Pastry» М.Мамутова, руководитель ООО «Essima Academy & Cosmetology» С.Асанова и руководитель ООО «Biogumus» Ш.Асанова. Ниязимбетов поделился с молодежью своими успешными путями, опытом работы и секретами успеха в бизнесе.
Представители АО «Узнацбанк» и Центра «Келажакка кадам» предоставили студентам подробное разъяснение по вопросам льготных кредитов и финансовой грамотности, предоставляемых на основании постановления Президента No ПП-61 от 14 февраля 2025 года. Данная программа создает важные возможности для реализации молодежными стартап-проектами и открытия собственного бизнеса.
В конце мероприятия талантливые студенты института представили свои бизнес-проекты и были награждены благодарственным письмом от Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Каракалпакстан А. Аяпова.
Список студентов, награжденных благодарственными грамотами:
Шинибаев Турсунбай Султанович — Агрономия, 3 курс.
Каримуллаев Джумабек Нуратдин угли — Механизация сельского хозяйства
Кенесбаева Бийбисанам Шарафат кызы — Рыболовство, 4 курс
Кадримбетова Тумарис Сабидовна — Юриспруденция, 4 курс
Худоян Оксана Аскаровна — Тепличное хозяйство, 4 курс.
Кайыпбергенов Алимбек Куатбаевич — Агрономия, 4 курс
Бекбергенова Айгуль Узакбаевна — Экология, 3 курс
Ибраимова Умида Алимбай кизи — Кадастр, 2 курс
Жулдосбоева Хурлиман Саломат кизи — Рыбоводство, 1 курс
Сабурова Шахноза Мадияр кызы — Информационные системы и технологии
Данная выставка создала прочную основу для получения выпускниками практического опыта, обретения своего места на рынке труда и успешной деятельности в будущем.