Komplayens nazorat va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi Allakbaev Atabek Kenesbaevich
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi Institutining tarkibiy bo‘linmasi hisoblanadi.
Bo‘lim o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasining 2017 yil 3 yanvar kunidagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 27 maydagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5927-son farmoni hamda boshqa bir qator me’yoriy hujjatlar asosida olib boradi.
Bo‘limning faoliyati Institutda “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish, shuningdek korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini olib borishga yo‘naltirilgan bo‘lib, o‘z vakolatlari doirasida bevosita Institut rektoriga bo‘ysunadi hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining komplaens nazorat va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limiga hisobot beradi.
Bo‘lim oliy ta’lim muassasasida korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni profilaktika qilish va ularga qarshi kurashish bilan birga, “Korrupsiyasiz soha” loyihasini muassasa miqyosida amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ijrosini ta’minlaydi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi o‘z faoliyatini Institutning boshqa bo‘linmalari bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshiradi.
O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun https://lex.uz/docs/-3088008?ONDATE=21.04.2021

Отдел комплаенс-контроля и противодействия коррупции
Каракалпакстанский институт сельского хозяйства и агротехнологий является структурным подразделением института управления борьбой с коррупцией Департамента системы контроля за соблюдением законодательства.
Департамент осуществляет свою деятельность на основании Закона Республики Узбекистан от 3 января 2017 года «О борьбе с коррупцией», Указа Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2019 года № ПФ-5927 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы борьбы с коррупцией в Республике Узбекистан» и ряда других нормативных документов.
Деятельность Департамента направлена ​​на управление системой «Контроль за соблюдением нормативных требований» в Институте, а также на проведение антикоррупционных мероприятий. В рамках своей компетенции он непосредственно подчиняется ректору института и отчитывается перед Департаментом контроля за соблюдением нормативных требований и борьбы с коррупцией Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Департамент, наряду с предотвращением и борьбой с коррупционными правонарушениями в высшем учебном заведении, обеспечивает реализацию мер, направленных на осуществление проекта «Сфера, свободная от коррупции» на институциональном уровне.
Департамент управления системой «Контроль за соблюдением законодательства» осуществляет свою деятельность в сотрудничестве с другими департаментами института.