Komplayens nazorat va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi Allakbaev Atabek Kenesbaevich
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi Institutining tarkibiy bo‘linmasi hisoblanadi.
Bo‘lim o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasining 2017 yil 3 yanvar kunidagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 27 maydagi “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5927-son farmoni hamda boshqa bir qator me’yoriy hujjatlar asosida olib boradi.
Bo‘limning faoliyati Institutda “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish, shuningdek korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini olib borishga yo‘naltirilgan bo‘lib, o‘z vakolatlari doirasida bevosita Institut rektoriga bo‘ysunadi hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining komplaens nazorat va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limiga hisobot beradi.
Bo‘lim oliy ta’lim muassasasida korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni profilaktika qilish va ularga qarshi kurashish bilan birga, “Korrupsiyasiz soha” loyihasini muassasa miqyosida amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ijrosini ta’minlaydi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi o‘z faoliyatini Institutning boshqa bo‘linmalari bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshiradi.
O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun https://lex.uz/docs/-3088008?ONDATE=21.04.2021

Department of Compliance Control and Anti-Corruption Allakbaev Atabek Kenesbaevich
The Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnology is a subdivision of the Institute of Anti-Corruption Management of the Department of Legislation Compliance Monitoring System.
The Department operates in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2017, “On Combating Corruption,” the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 27, 2019, No. PF-5927, “On Measures to Further Improve the Anti-Corruption System in the Republic of Uzbekistan,” and a number of other regulatory documents.
The Department’s activities are aimed at managing the Institute’s Compliance Monitoring system and conducting anti-corruption measures. Within its purview, it reports directly to the Rector of the Institute and to the Department of Compliance Monitoring and Anti-Corruption of the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan.
In addition to preventing and combating corruption offenses within the higher education institution, the Department ensures the implementation of measures aimed at achieving the “Corruption-Free Sphere” project at the institutional level.
The Department for Management of the “Control over Compliance with Legislation” system carries out its activities in cooperation with other departments of the Institute.
Law of the Republic of Uzbekistan “On Combating Corruption” https://lex.uz/docs/-3088008?ONDATE=21.04.2021