Sh. Esenov nomidagi Kaspiy texnologiya va muhandislik universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan institutimizning Axborot tizimlari va texnologiyalari yo‘nalishi talabalari uchun «Qishloq xo‘jaligida aqlli texnologiyalardan foydalanish» mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminar davomida ishtirokchilarga qishloq xo‘jaligi sohasida zamonaviy raqamli yechimlar, xususan, aqlli sug‘orish tizimlari, IoT (Internet of Things) texnologiyalari, dronlardan foydalanish, sun’iy intellekt asosida hosildorlikni prognoz qilish va agrotexnik jarayonlarni avtomatlashtirish kabi ilg‘or yo‘nalishlar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, seminar davomida xorijiy tajriba misolida real loyihalar tahlil qilinib, talabalar bilan interaktiv savol-javoblar tashkil etildi. Bu esa talabalarning nazariy bilimlarini amaliy ko‘nikmalar bilan mustahkamlashga xizmat qildi.
Ushbu seminar talabalarda zamonaviy texnologiyalarga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirish, ularning innovatsion fikrlashini rivojlantirish va kelajakdagi kasbiy faoliyatida raqobatbardosh mutaxassis bo‘lib yetishishiga zamin yaratadi.

Профессора и преподаватели Каспийского университета технологий и инженерии имени Ш.Есенова организовали семинар на тему «Использование интеллектуальных технологий в сельском хозяйстве» для студентов факультета информационных систем и технологий нашего института.
В ходе семинара участникам была предоставлена подробная информация о современных цифровых решениях в сельском хозяйстве, в частности, о передовых областях, таких как интеллектуальные системы орошения, технологии IoT (Internet of Things), использование дронов, прогнозирование урожайности на основе искусственного интеллекта и автоматизация агротехнических процессов.
Также в ходе семинара был проведен анализ реальных проектов с использованием зарубежного опыта, организованы интерактивные вопросы и ответы со студентами. Это способствовало укреплению теоретических знаний студентов практическими навыками.
Данное совещание позволит еще больше повысить интерес студентов к современным технологиям, развить их инновационное мышление и подготовить конкурентоспособных специалистов к будущей профессиональной деятельности.