Prezidentimiz tomonidan yoshlarga qaratilayotgan yuksak e’tibor va g‘amxo‘rlik natijasida bugungi kunda yurtimiz yoshlari uchun keng imkoniyatlar eshigi ochilmoqda. Bu imkoniyatlar nafaqat ularning bilim va salohiyatini rivojlantirishga, balki kelajakda yetuk mutaxassis, Vatan ravnaqi uchun xizmat qiladigan fidoyi insonlar bo‘lib yetishishiga mustahkam zamin yaratmoqda. Har haftaning payshanba kuni “Yoshlar kuni” deb belgilanishi ham bu e’tiborning amaliy ifodasidir.
🔹Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish hamda davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi Buronov Mizrob Mavlonovich ishtirokida talaba-yoshlar bilan mazmunli uchrashuv tashkil etildi. Tadbirni institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori M. Dauletmuratov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
🔹Uchrashuvning asosiy maqsadi talaba-yoshlarning qiziqishlarini o‘rganish, ularning ilg‘or g‘oya va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, bugungi kunda yaratilayotgan yangi imkoniyatlar haqida atroflicha ma’lumot berishdan iborat bo‘ldi. Tadbir davomida yoshlarning faolligi, bilimga chanqoqligi va yangilikka intilishi alohida e’tirof etildi.
🔹Buronov Mizrob Mavlonovich o‘z nutqida institutda yaratilgan shart-sharoitlar, zamonaviy laboratoriya xonalari va ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishganini ta’kidlab, bunday muhitda tahsil olayotgan yoshlar kelajakda yuqori natijalarga erishishiga ishonch bildirdi. Shuningdek, u yoshlarga o‘z ustida tinimsiz ishlash, bilim va ko‘nikmalarini yanada mustahkamlash zarurligini alohida uqtirdi.
🔹Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi innovatsion rivojlanish bo‘limi yetakchi mutaxassisi Polatbaev Talgat Faxritdinovich hamda Nukus shahri yoshlar yetakchisi Lepesov Qayrat tomonidan yoshlarga yaratilayotgan imtiyozlar, grantlar, startap loyihalar va innovatsion tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
🔹Tadbir yakunida talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilib, mutaxassislardan aniq va mazmunli javoblar oldilar. Bu esa uchrashuvning yanada samarali va interaktiv ruhda o‘tganidan dalolat berdi.
🔹Bunday uchrashuvlar yoshlarning dunyoqarashini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga undash hamda yetuk kadrlar sifatida shakllanishida muhim ahamiyat kasb etadi. Eng muhimi, bu kabi muloqotlar yoshlar qalbida kelajakka bo‘lgan ishonchni mustahkamlab, ularda yuksak maqsadlar sari intilish ruhini kuchaytiradi.

В результате огромного внимания и заботы, оказываемых Президентом нашей страны молодежи, сегодня для нее открываются широкие возможности. Эти возможности создают прочную основу не только для развития их знаний и потенциала, но и для того, чтобы в будущем они стали квалифицированными специалистами, самоотверженными людьми, служащими развитию Родины. Практическим воплощением этого внимания является и обозначение каждого четверга как «Дня молодежи.»
В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий состоялась содержательная встреча со студенческой молодежью с участием Буронова Мизроба Мавлоновича, советника Министра сельского хозяйства Республики Узбекистан по вопросам повышения эффективности духовно-просветительской работы и обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке. Мероприятие открыл вступительным словом первый проректор института по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе М. Давлетмуратов.
🔹Основной целью встречи было изучение интересов студенческой молодежи, поддержка их передовых идей и инициатив, а также предоставление подробной информации о новых возможностях, создаваемых сегодня. В ходе мероприятия была отмечена активность молодежи, ее жажда знаний и стремление к инновациям.
В своем выступлении Буронов Мизроб Мавлонович отметил, что ознакомился с условиями, созданными в институте, современными лабораторными кабинетами и возможностями, направленными на повышение качества образования, и выразил уверенность в том, что молодежь, обучающаяся в такой среде, в будущем добьется высоких результатов. Он также подчеркнул необходимость для молодежи неустанно работать над собой, укреплять свои знания и навыки.
🔹В ходе встречи ведущий специалист отдела инновационного развития Республики Каракалпакстан Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Полатбаев Талгат Фахритдинович и лидер молодежи города Нукуса Лепесов Кайрат предоставили подробную информацию о льготах, грантах, стартап-проектах и механизмах поддержки инновационных инициатив, создаваемых для молодежи.
🔹В конце мероприятия студенты задали интересующие их вопросы и получили четкие и содержательные ответы от специалистов. Это свидетельствует о том, что встреча прошла в более продуктивном и интерактивном духе.
🔹Подобные встречи играют важную роль в расширении кругозора молодежи, поощрении их к свободному мышлению и формировании их как зрелых кадров. Самое главное, такие диалоги укрепляют веру в будущее в сердцах молодых людей и усиливают их стремление к высоким целям.