Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi oliy ta’lim muassasalarini muvaffaqiyatli tamomlagan bilimli va lider yoshlarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashiga ochiq tanlov asosida ishga qabul qilishini e’lon qiladi.
Tanlov to‘rt bosqichda o‘tkaziladi:
1-bosqich – dastlabki o‘rganish;
2-bosqich – test sinovlari;
3-bosqich – insho yozish;
4-bosqich – suhbatlashish.
Tanlov talablari:
Tanlovda 2023-2024 va 2024-2025 o‘quv yilida oliy ta’lim muassasalarini muvaffaqiyatli tamomlagan, shuningdek, 2025-2026 o‘quv yilida oliy ta’lim muassasalarini bitiruvchi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari ishtirok etadi.
Ustunlik beriladi:
Tanlovda respublika yoki xalqaro olimpiada va tanlov g‘olibi, ilmiy maqola, startap yoki innovatsion loyiha muallifi, davlat yoki xalqaro stipendiya sohibi, chet tilini biladigan hamda IT ko‘nikmalariga ega ishtirokchilarga, shuningdek, ijtimoiy himoya reyestriga kiritilgan oila farzandlariga beriladi.
Tanlov g‘olibi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashiga belgilangan tartibda ochiq tanlov asosida ishga qabul qilinadi.
Tanlov ishtirokchilarining onlayn arizalari 2026-yilning 1-aprel – 1-may oralig‘ida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining www.tanlawjk.uz veb-sayti orqali qabul qilinadi.

Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан объявляет о приеме на работу в Жокаргы Кенес и Совет Министров Республики Каракалпакстан на основе открытого конкурса образованной и ведущей молодежи, успешно окончившей высшие учебные заведения.
Конкурс проводится в четыре этапа:
1-й этап — предварительное изучение;
2 этап — тестовые испытания;
3-й этап — написание сочинения;
4-й этап — беседа.
Требования к конкурсу:
В конкурсе принимают участие граждане Республики Узбекистан, успешно окончившие высшие учебные заведения в 2023-2024 и 2024-2025 учебных годах, а также выпускники высших учебных заведений в 2025-2026 учебном году.
Приоритет предоставляется:
Конкурс вручается победителям республиканских или международных олимпиад и конкурсов, авторам научных статей, стартапов или инновационных проектов, обладателям государственных или международных стипендий, владеющим иностранным языком и обладающим навыками в области IT, а также детям из семей, включенных в реестр социальной защиты.
Победитель конкурса принимается на работу в Жокаргы Кенес и Совет Министров Республики Каракалпакстан в установленном порядке на основе открытого конкурса.
Онлайн-заявки от участников конкурса принимаются с 1 апреля по 1 мая 2026 года через веб-сайт Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан www.tanlawjk.uz.