Bugun Nukus shahri «Do‘stlik» kanali bo‘yida bandlikni ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalariga bag‘ishlangan yoshlar ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi.Tadbirda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori vazifasini vaqtincha bajaruvchi N.Absattarov boshchiligida institut jamoasi ham faol ishtirok etib, o‘z ko‘rgazmalarini namoyish etdi.
Ko‘rgazma davomida institutda amalga oshirilayotgan ta’lim, ilmiy-tadqiqot va innovatsion loyihalar, talaba-yoshlar tomonidan yaratilgan ishlanmalar hamda qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar sohasidagi zamonaviy yutuqlar keng jamoatchilik e’tiboriga havola etildi.
Tadbir ishtirokchilari uchun bo‘sh ish o‘rinlari, kasb-hunarga yo‘naltirish, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish va davlat tomonidan yaratilayotgan imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Ayniqsa, yoshlar bandligini ta’minlash va ularni innovatsion g‘oyalarni amaliyotga tatbiq etishga rag‘batlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu ko‘rgazma yoshlarning kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish, ularning mehnat bozoridagi raqobatbardoshligini oshirish va tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladigan muhim maydon bo‘ldi.

Today, a youth exhibition dedicated to ensuring employment and poverty reduction was held on the banks of the “Dustlik” canal in the city of Nukus. The staff of the Institute of Agriculture and Agrotechnologies of Karakalpakstan, led by Acting Rector N. Absattarov, also took an active part in the event and presented their exhibitions.
During the exhibition, educational, research, and innovative projects implemented at the institute, developments created by students, and modern achievements in the fields of agriculture and agrotechnology were presented to the general public.
Participants of the event were provided with detailed information about job vacancies, vocational guidance, the establishment of entrepreneurial activities, and the opportunities created by the state. Particular attention was paid to ensuring youth employment and encouraging them to implement innovative ideas.
This exhibition has become an important platform for developing the professional skills of young people, increasing their competitiveness in the labor market, and supporting entrepreneurial initiatives.