Ilmiy safarning ikkinchi kunida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti delegatsiyasi Germaniyaning Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences universitetida rasmiy kutib olindi.
Tashrif doirasida universitet professorlari Prof. Michael Tröster va Prof. Iryna Tröster tomonidan universitetning tarixi, ta’lim tizimi, dual ta’lim modeli, xalqaro hamkorlik, akademik almashinuv dasturlari, ilmiy-tadqiqot faoliyati hamda talabalarga yaratilgan amaliy ta’lim imkoniyatlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida Double Degree dasturini yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalar almashinuvini kengaytirish, dual ta’lim tizimini hamkorlikda amalga oshirish hamda qo‘shma ilmiy loyihalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Erishilgan kelishuvlarga muvofiq, joriy yilning sentyabr oyidan boshlab Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida nemis tilini o‘qitish kurslarini tashkil etish belgilandi. Mazkur tashabbus talaba va professor-o‘qituvchilarning Germaniyadagi ta’lim va ilmiy almashinuv dasturlarida faol ishtirok etishiga xizmat qiladi.

Во второй день научной поездки делегацию Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий официально встретили в Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences, Германия.
В рамках визита профессора университета проф. Майкл Тройстер и проф. Ирина Трёстер провела презентацию об истории университета, системе образования, модели дуального образования, международном сотрудничестве, программах академического обмена, научно-исследовательской деятельности и возможностях практического обучения, созданных для студентов.
Также в ходе встречи были обсуждены вопросы запуска программы Double Degree между двумя высшими учебными заведениями, расширения обмена профессорами, исследователями и студентами, совместной реализации системы дуального образования и развития совместных научных проектов.
В соответствии с достигнутыми договоренностями, с сентября текущего года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий будут организованы курсы по обучению немецкому языку. Данная инициатива способствует активному участию студентов и преподавателей в образовательных и научных программах обмена в Германии.