Ilmiy safarning ikkinchi kunida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti delegatsiyasi Germaniyaning Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences universitetida rasmiy kutib olindi.
Tashrif doirasida universitet professorlari Prof. Michael Tröster va Prof. Iryna Tröster tomonidan universitetning tarixi, ta’lim tizimi, dual ta’lim modeli, xalqaro hamkorlik, akademik almashinuv dasturlari, ilmiy-tadqiqot faoliyati hamda talabalarga yaratilgan amaliy ta’lim imkoniyatlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida Double Degree dasturini yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalar almashinuvini kengaytirish, dual ta’lim tizimini hamkorlikda amalga oshirish hamda qo‘shma ilmiy loyihalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Erishilgan kelishuvlarga muvofiq, joriy yilning sentyabr oyidan boshlab Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida nemis tilini o‘qitish kurslarini tashkil etish belgilandi. Mazkur tashabbus talaba va professor-o‘qituvchilarning Germaniyadagi ta’lim va ilmiy almashinuv dasturlarida faol ishtirok etishiga xizmat qiladi.

On the second day of the scientific trip, the delegation of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies was officially welcomed at the Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences in Germany.
During the visit, university professors Prof. Michael Tröster and Prof. Irina Tröster made a presentation on the history of the university, the education system, the dual education model, international cooperation, academic exchange programs, research activities, and practical educational opportunities created for students.
Also during the meeting, issues of launching a Double Degree program between the two higher education institutions, expanding the exchange of professors, researchers and students, joint implementation of the dual education system, and the development of joint scientific projects were discussed.
In accordance with the agreements reached, it was decided to organize German language courses at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies starting from September of this year. This initiative will contribute to the active participation of students and faculty in educational and scientific exchange programs in Germany.