AXBOROT TEXNOLOGIYALARI, MATEMATIKA, FIZIKA VA KIMYO KAFEDRASI
«Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo» kafedrasi O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2015 yil 3 noyabrdagi «Qishloq va suv xo’jaligi tarmoqlarini oliy ma`lumotli yuksak bilimga ega kadrlar bilan ta`minlashni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi 311-sonli qarori va Qishloq va suv xo’jaligi vazirligining 05.11.2015 yildagi 238-sonli bo’yrug’iga asoslanib filial tizim tuzilishini takomillashtirish maqsadida Toshkent Davlat agrar universiteti Nukus filialining «Oliy matematika, fizika, kimyo va axborot texnologiyalari» kafedrasi nomi bilan 2016 yil 2-yanvardan boshlab o’z faoliyatini boshladi. Kafedra mudiri lavozimida texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori, PhD Beglerbekov Rasul Jubatxanovich ishlab kelmoqda.
Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo kafedrasi institutning eng ilǵor kafedralaridan biri bo‘lib hisoblanadi. Hozirgi vaqtda kafedrada asosiy shtatta 2 docent,1 PhD, 1 katta o’qituvchi va 10 assistent o’qituvchi ishlab kelmoqda. Ulardan 3 assistent xalqaro reytingda top 500 ga kiruvchi universitetlarni tamomlagan. O‘rindoshlik shtatida 2 docent, 4 assistent o’qituvchilar ishlab kelmoqda.
Axborot texnologiyalari, matematika, fizika va kimyo kafedrasining professor-o’qituvchilari tomonidan darsliklar, o’quv-qo’llanmalar va metodik qo’llanmalar bosmadan chiqmoqda. Shu kunga qadar 2 darslik, 5 o’quv qo’llanma va 22 metodik qo’llanma va Respublika va xalqaro jurnallarda bir necha maqolalar chop etildi.
Kafedrada O’zbekiston Milliy Universiteti, Qoraqalpog’iston gidrometeorologiya boshqarmasi, Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institute qoshidagi Chimboy akademik liceyi bilan birgalikda ishlash yo’lga qo’yilgan. Bundan tashqari xalqaro reytingda top 1000 ga kiruvchi universitetlarda tajriba almashib kelinmoqda. Atab aytadigan bo’lsak, kafedramiz o’qituvchilari docent S.Umarova va assistent G.Saparniyazovalar 2024-yilning 2-oktyabr sanasidan 1-noyabr sanasigacha Qozog’iston milliy agrar ilmiy- tadqiqot univeritetida malakasini oshirib qaytdi. Shuningdek, kafedramiz assistenti D.Babanazarov AQSH ning O’zbekistondagi elchixonasi tarafidan tashkillashtirilgan C5+O.N.E (Opening Networks through English) proekti asosida ingliz tilini yana ham teran o’rganib, proekt yakunida 2024-yili sentyabr oyida Qozog’istonda bo’lib o’tgan anjumanda qatnashib qaytdi. U bundan tashqari Germaniyaning GIZ tashkiloti «ECO-ARAL» loyihasi asosida 2022-yilning 23-28 may kunlari Germaniyaning Berlin va Bonn shaharlarida tashkillashtirilgan «Geoaxborot tizimlari» bo’yicha qisqa muddatli o’quv treningida qatnashib qaytdi. Bundan boshqa assistent A. Kdirbaev Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida Milliy tadqiqot yadro univeritetida (НИЯУ МИФИ) 2025 yilning 29-31-yanvar kunlari bo’lib o’tgan “ХIV- xalqaro fotonika va informacion optika” konferenciyasida qatnashib qaytdi.

Заведующий кафедрой: Беглербеков Расул Жубатханович
Кафедра «Информационные технологии, математика, физика и химия» начала свою деятельность 2 января 2016 года под наименованием кафедра «Высшая математика, физика, химия и информационные технологии» Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета в целях совершенствования структуры отраслевой системы, на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 311 от 3 ноября 2015 года «О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения отраслей сельского и водного хозяйства высокообразованными кадрами» и Приказа Министерства сельского и водного хозяйства № 238 от 5 ноября 2015 года. Заведующий кафедрой — Беглербеков Расул Джубатханович, доктор философии по техническим наукам, PhD.
Кафедра информационных технологий, математики, физики и химии является одной из самых передовых кафедр института. В настоящее время на кафедре работают 2 доцента, 1 кандидат наук, 1 старший преподаватель и 10 ассистентов. Трое из них окончили университеты, входящие в топ-500 международных рейтингов. На кафедре работают по совместительству 2 доцента и 4 ассистента.
Профессорско-преподавательский состав кафедры информационных технологий, математики, физики и химии выпускает учебники, учебные пособия и методические пособия. На сегодняшний день опубликовано 2 учебника, 5 учебных пособий, 22 методических пособия, а также несколько статей в республиканских и международных журналах.
Кафедрой налажена совместная работа с Национальным университетом Узбекистана, Каракалпакским гидрометеорологическим департаментом, Чимбойским академическим лицеем при Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий. Кроме того, ведется обмен опытом с университетамы, входящими в топ-1000 международного рейтинга. В частности, преподаватели нашей кафедры доцент С. Умарова и ассистент Г. Сапарниязова повысили свою квалификацию в Казахстанском национальном аграрном исследовательском университете с 2 октября по 1 ноября 2024 года.
Также ассистент нашей кафедры Д. Бабаназаров более углубленно изучал английский язык в рамках проекта C5+O.N.E (Opening Networks through English), организованного посольством США в Узбекистане, а по итогам проекта принял участие в конференции, которая прошла в Казахстане в сентябре 2024 года. Он также принял участие в краткосрочном учебном курсе по теме «Геоинформационные системы», организованном немецкой организацией GIZ в рамках проекта «ECO-ARAL» 23–28 мая 2022 года в Берлине и Бонне, Германия. Кроме того, ассистент А. Кдырбаев принял участие в «XIV Международной конференции по фотонике и информационной оптике», которая проходила 29-31 января 2025 года в Национальном исследовательском ядерном университете (НИЯУ МИФИ) в г. Москве, Российская Федерация.