Kuni kecha O’zbekistonning Londondagi elchixonasi Britaniyaning O’zbekistondagi elchixonasi bilan birgalikda ta’limga bag’ishlangan maxsus tematik sessiya doirasida Savdo va sanoat bo’yicha o’zbek-ingliz kengashining (UBTIC) 25-yig’ilishi doirasida ushbu marosimni tashkil etdi. Britaniya va O’zbekiston universitetlari, ixtisoslashtirilgan davlat muassasalari va kompaniyalari o’rtasida diplomatik vakolatxonalar ko’magida ishlab chiqilgan 5 ta hujjatning xulosasi
O’zbekiston elchixonasi xabariga ko’ra, marosimda O’zbekiston Xalq ta’limi vazirining o’rinbosari Rustam Karimjonov, Hukumat huzuridagi Prezident, ijodiy va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi direktori o’rinbosari Amirulla Abdullaev, Britaniya kengashining mintaqaviy direktori ishtirok etishdi Evropa va Markaziy Osiyo Richard Everitt, ikki mamlakatning bir qator universitetlari va akademik tuzilmalari rahbarlari.
Elchilar Said Rustamov va Tim Torlot moderatorlik qilgan tadbir davomida Buyuk Britaniyaning ta’lim standartlari asosida malakali mutaxassislar tayyorlash, qo’shma ilmiy-amaliy tadqiqotlar va almashinuv dasturlarini amalga oshirishda o’zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishdan o’zaro manfaatdorlik qayd etildi.
Shunday qilib, imzolangan memorandumlar doirasida Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali va Bangor universiteti atrof-muhitni muhofaza qilish, tuproqshunoslik va sho’rlangan erlarni qayta tiklash, qurg’oqchil sharoitda o’rmon xo’jaligi va boshqa sohalardagi loyihalarga e’tibor qaratmoqchi. O’z navbatida, Qoraqalpog’iston Tibbiyot Instituti va Portsmut universiteti tibbiyot xodimlarini transmilliy ta’lim dasturlari, shu jumladan «ikki diplom», akademik almashinuv va qo’shma laboratoriya tadqiqotlari orqali birgalikda tayyorlashni rejalashtirmoqda. Strathklyd universiteti Toshkentdagi Yeoju texnika instituti bilan o’qituvchilar, talabalar va tadqiqotchilar almashinuvi, shuningdek qayta tiklanadigan energetika, dekarbonizatsiyalash, qurilish muhandisligi va muhandislik kabi sohalarda qo’shma ilmiy loyihalar to’g’risida kelishib oldi. Britaniya tashkiloti bilan imtihonlarni, baholarni va «Cambridge Assessment» ta’lim standartlarini ishlab chiqish, o’tkazish bo’yicha kelishuvlar doirasida Prezidentlik, ijodiy va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi bilan hamkorlik kengayib, Prezidentning ochiq 2021 yilda respublikaning barcha mintaqalaridagi maktablar, shuningdek ingliz sifat standartlari va STEM ta’limi bilan o’qituvchilarning malakasini baholash va takomillashtirish markazini yaratish. O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va «Cambridge Assessment» universitet professor-o’qituvchilar tarkibining ingliz tilini bilish darajasini baholash uchun qo’shma imtihonlar va o’qituvchilar uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etadi. Bugun onlayn-formatda Toshkent vaqti bilan soat 14.00 da O’zbekiston-Buyuk Britaniya savdo va sanoat kengashining (UBTIC) 25-yig’ilishi o’z ishini boshladi

Посольством Узбекистана в Лондоне совместно с Посольством Великобритании в г.Ташкенте вчера в рамках специальной тематический сессии по образованию 25-е заседания Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности (UBTIC) организована церемония заключения 5 документов о сотрудничестве между британскими и узбекскими вузами, профильными госучреждениями и компаниями, которые были разработаны при содействии дипмиссий
По информации Посольства Узбекистана, в церемонии приняли участие заместитель министра народного образования Узбекистана Рустам Каримжонов, заместитель директора Агентства по развитию Президентских, творческих и специализированных школ при Правительстве Амирулла Абдуллаев, региональный директор Британского совета по Европе и Центральной Азии Ричард Эверитт, руководители ряда вузов и академических структур двух стран.
В ходе мероприятия, которое модерировали послы Саид Рустамов и Тим Торлот, отмечались взаимная заинтересованность в расширении взаимовыгодного сотрудничества в деле подготовки квалифицированных специалистов на основе британских образовательных стандартов, проведения совместных научно-практических изысканий, реализации обменных программ.
Так, в рамках подписанных меморандумов, Нукусский филиал Ташкентского государственного аграрного университета и Бангорский университет намерены сфокусироваться на проектах в сферах защиты окружающей среды, почвоведения и регенерации засоленных земель, лесоводства в засушливых условиях и других.
В свою очередь, Медицинский институт Каракалпакстана и Университет Портсмут планируют совместно готовить медицинские кадры посредством транснациональных образовательных программ, в том числе «двойного диплома», академического обмена, а также совместных лабораторных исследований.
Университет Стратклайд договорился с Техническим институтом Ёджу в г.Ташкенте об обмене преподавателями, студентами и исследователями, а также совместных научно-исследовательские проектах в таких областях, как возобновляемые источники энергии, декарбонизация, гражданское строительство, инжиниринг.
В рамках договоренностей между британской организацией по разработке, проведению экзаменов, оценок и внедрению образовательных стандартов «Cambridge Assessment» и Агентством по развитию Президентских, творческих и специализированных школ будет расширено партнерство по открытию Президентских школ во всех областях республики в 2021 году, а также создания Центра по оценке и повышению квалификации учителей с внедрением британских стандартов качества и STEM-образования.
Узбекский государственный университет мировых языков и «Cambridge Assessment» организует совместные экзамены для оценки знания английского языка преподавательского состава вуза и курсы повышения квалификации учителей.
Сегодня 25-е заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности (UBTIC)в 14.00 по ташкентскому времени в онлайн-формате начало свою работу