Бугун Тошкент давлат аграр уинверситетининг Нукус филиалида “Ёшларни қўллаб қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” ва 15-март – “Бутун жаҳон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш куни” муносабати билан филиал талабалари билан Қорақалпоғистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитасининг Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бошқармаси томонидан мазкур филиалда кенг қамровли маърифий ва ташкилий тарғибот тадбири ташкил этилди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитасининг, Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўлим бошлиғи С.Нажимов ва А.Тажибаевлар сўзга чиқиб, истеъмолчилар ҳуқуқлари бўйича талабаларга батафсил маълумот берди. Тадбир давомида «Рақамли маконда истеъмолчи» мавзусида тақдимот бўлди. Шунингдек, тегишли ташкилотларнинг ходимлари иштирок этиб, талабалар учун зарур бўлган тегишли маълумотларни берди.
Тадбир, Қорақалпоғистон Республикасидаги Олий ва ўрта махсус таълим ва Ҳалқ таълими муассасаларида “Истеъмолчи рақамли маконда” ва “Оқилона истеъмол – фаровон турмуш гарови” мавзуларида семинар ва ўқишлар, ёшлар билан учрашувлар ташкил қилиш режалаштирилган.
Бугунги семинарда Қорақалпоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ўзбекистон миллий метрология иниститути давлат корхонаси Қорақалпоғистон филиали, Қорақалпоғистон Республикаси Давлат Солиқ бошқармаси, Қорақалпоғистон Республикаси экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси ва Қорақалпоғистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бошқармаси, Оммавий-ахборот воситалари вакиллари филиалнинг ўқитувчилари ва етакчи талаба ёшлари иштирок этди. Тадбир давомида ёшларнинг ҳуқуқий онги ва истеъмолчилик маданиятини такомиллаштириш, хусусан, кейинги вақтларда оммалашиб бораётган электрон савдо соҳасида ва реклама муносабатларида истеъмолчининг ҳуқуқлари бузилиши ҳолатлари, турмушда оқилона истеъмолни амалга ошириш, табиий ва энергоресурсларни асраш бўйича зарур тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, 15-март – “Бутунжаҳон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш куни”га бағишланган кенг қамровли маърифий ишларни амалга ошириш мақсадида Қўмита томонидан бугунги кунда жами 800 дона махсус плакатлар босмадан чиқарилиб, жорий йилнинг 4 март санасига Нукус шаҳридаги ва туманлардаги МФЙ ва ОФЙ ларнинг аҳоли гавжум бўладиган жойларига, Давлат хизматлари марказларига 2 та, Халқ қабулхоналари биноларига 2 та, Олий таълим муассасаларига 28 та жойида жами 123 дона “Истеъмолчилар диққатига!” махсус плакатлари жойлаштирилганлигини ҳақида маълумот берилди.

Today in the Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University on the occasion of the “Year of Support for Youth and Public Health” and March 15 – “World Consumer Rights Protection Day” with the students of the branch of the Antimonopoly Committee of the Republic of Karakalpakstan, a comprehensive educational and organizational and propaganda event was organized.
Today in the Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University on the occasion of the “Year of Support for Youth and Public Health” and March 15 – “World Consumer Rights Protection Day” with the students of the branch of the Antimonopoly Committee of the Republic of Karakalpakstan a comprehensive educational and organizational and propaganda event was organized. S.Nadzhimov and A.Tadzhibaev, Head of the Consumer Rights Protection Department of the Antimonopoly Committee of the Republic of Karakalpakstan, spoke at the event, who informed the students in detail about consumer rights. As part of the event, there was a presentation “Consumers in the digital space”. The staff of the relevant organizations were also present and provided the students with the necessary information. As part of the event, it is planned to organize seminars and readings on the topics “Consumer in the digital space” and “Rational consumption – the key to a prosperous life” in higher and secondary specialized educational institutions of the Republic of Karakalpakstan, meetings with young people.
Representatives of the Ministry of Health of the Republic of Karakalpakstan, the Karakalpak branch of the State Enterprise of the National Institute of Metrology of Uzbekistan, the State Tax Administration of the Republic of Karakalpakstan, the Committee on Ecology and Environmental Protection of the Republic of Karakalpakstan and the Karakalpak branch of the media of teachers and leading student youth. During the event, the necessary explanations were given on improving the legal awareness and consumer culture of young people, in particular, violations of consumer rights in the field of e-commerce and advertising, rational consumption, conservation of natural and energy resources.
A total of 800 special posters were published by the Committee in order to conduct large-scale awareness-raising events on March 15 – World Consumer Rights Day. For public service centers, 2 for public receptions, from 2 to 28 higher education institutions. establishments, 123 total “Attention to consumers!” Special posters are reported to have been posted.