2021-yilning 7-oktabr kuni filialimizda Belgiyaning Gent universiteti va Eronning Urmiya universiteti professorlari Patrik Sorgelos va Naser Ag xizmat safarida bo’ldi. Mehmonlar bilan Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali professor E.Toreniyazov va Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha direktor o’rinbosari B.Jollibekov uchrashuv o’tkazdi.
Uchrashuvdan asosiy maqsad Germaniya GIZ tashkiloti tomonidan amalga oshirilayotgan “Eco Aral” loyihasi doirasida Qoraqalpog’iston Respublikasi xududida artemiya va uning tsistasini rivojlantirish bo’yicha chora-tadbirlar haqida suxbat bulib o’tdi. Shuningdek, Germaniyaning GIZ tomonidan tashkillashtirilgan seminar xonasida baliqchilik kafedrasining professor-o’qituvchilari, tadbirkorlar va sohaga tegishli mutaxassislar bilan birgalikda uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvda Qoraqalpog’iston Respublikasida xozirgi vaqtdagi artemiya va uning tsistasi bo’yicha masalalar xaqida fikrlar almashildi.
Bundan tashqari, artemiya va uning tsistasini rivojlantirish bo’yicha E’ronning Artemiya va akvamadaniyat ilmiy tadqiqot instituti bilan dastlabki kelishuvlar amalga oshirildi.

On October 7, 2021, Professors Patrick Sorgelos and Nasser Ag from the University of Ghent, Belgium and the University of Urmia, Iran visited our branch and met with our director, Professor E. Toreniyazov. The meeting was also attended by Deputy Director for Research and Innovation B. Jollibekov.
The main purpose of the meeting was to discuss measures for the development of brine shrimp and its cysts in the Republic of Karakalpakstan within the framework of the Eco Aral project implemented by the German organization GIZ. In the seminar room, organized by the German GIZ, a meeting was organized with professors and teachers of the Department of Fisheries, entrepreneurs and experts in this field. During the meeting, the parties exchanged views on the current state of brine shrimp in the Republic of Karakalpakstan and its cysts.
And also, in order to develop Artemia and its cysts, a preliminary agreement was reached with the Iranian Institute of Artemia and Aquaculture.