2021-yilning 7-oktabr kuni filialimizda Belgiyaning Gent universiteti va Eronning Urmiya universiteti professorlari Patrik Sorgelos va Naser Ag xizmat safarida bo’ldi. Mehmonlar bilan Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali professor E.Toreniyazov va Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha direktor o’rinbosari B.Jollibekov uchrashuv o’tkazdi.
Uchrashuvdan asosiy maqsad Germaniya GIZ tashkiloti tomonidan amalga oshirilayotgan “Eco Aral” loyihasi doirasida Qoraqalpog’iston Respublikasi xududida artemiya va uning tsistasini rivojlantirish bo’yicha chora-tadbirlar haqida suxbat bulib o’tdi. Shuningdek, Germaniyaning GIZ tomonidan tashkillashtirilgan seminar xonasida baliqchilik kafedrasining professor-o’qituvchilari, tadbirkorlar va sohaga tegishli mutaxassislar bilan birgalikda uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvda Qoraqalpog’iston Respublikasida xozirgi vaqtdagi artemiya va uning tsistasi bo’yicha masalalar xaqida fikrlar almashildi.
Bundan tashqari, artemiya va uning tsistasini rivojlantirish bo’yicha E’ronning Artemiya va akvamadaniyat ilmiy tadqiqot instituti bilan dastlabki kelishuvlar amalga oshirildi.

7 октября 2021 года профессора Патрик Соргелос и Нассер Аг из Университета Гента, Бельгия и Университета Урмия, Иран посетили наш филиал и встретились с нашим директором, профессором Е. Торениязовым. Во встрече также принял участие заместитель директора по научной и инновационной работе Б. Жоллыбеков.
Основной целью встречи было обсуждение мер по развитию артемии и ее цист в Республике Каракалпакстан в рамках проекта «Eco Aral», реализуемого немецкой организацией GIZ. В зале для семинаров, организованном немецким GIZ, была организована встреча с профессорами и преподавателями кафедры рыболовства, предпринимателями и экспертами в этой области. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о современном состоянии артемии в Республике Каракалпакстан и ее кисты.
А также, в целях развития артемии и ее цисты была достигнута предварительная договоренность с Иранским институтом артемий и аквакультуры.