Mamlakatimizning innovacion salohiyatini yanada rivojlantirishni maqsad qilgan, kreativ fikrlaydigan yoshlar, iste`dodli professor-o’qituvchilar, yosh olimlar va ilmiy tadqiqotchilar, pedagoglar va iqtisodiyot tarmoqlari mutaxassislari diqqatiga!
“El-yurt umidi” jamg’armasi ilg’or xorijiy davlatlar nufuzli universitetlari va ilmiy markazlarida bakalavriat, magistratura va doktoranturada ta`lim olish uchun 2022 yilgi 1-stipendiya tanlovini e`lon qiladi!
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan 2022 yil mamlakatimizda «İnson qadrini ulug’lash va faol mahalla yili» deb e`lon qilindi.
Shuningdek, “Yangi O’zbekistonning 2022–2026 yillarga mo’ljallangan taraqqiyot strategiyasi” loyihasida “El-yurt umidi” jamg’armasi orqali erkin va ijodiy fikrlaydigan yoshlarni nufuzli xorijiy oliygohlarga o’qishga yuborish ko’lamini 2 baravarga oshirish taklifi ilgari surilmoqda.
Shu bois, “El-yurt umidi” jamg’armasi O’zbekiston Respublikasi uchun eng ustuvor sohalar, jumladan,
kosmik texnologiyalar, nanotexnologiyalar, IT va raqamlashtirish, sun`iy intellekt sohalari;
atom va quyosh energetikasi hamda energiyaning tiklanadigan manbalaridan foydalanishning boshqa innovacion yo’nalishlari;
sog’liqni saqlash, farmacevtika, telemedicina, virusologiya, mikrobiologiya, immunologiya sohalari;
elektroenergetika, neftь-gaz, neftь-kimyo, kimyo, metallurgiya sohasining ustuvor tarmoqlari;
mashinasozlik, avtomobilь, elektrotexnika, to’qimachilik va mahsulotlarni standartlashtirish yo’nalishlari;
tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, suv tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish, bog’dorchilik, chorvachilik, parrandachilik kabi agrar sohaning muhim tarmoqlari uchun 420 o’ringa mo’ljallangan ochiq stipendiya tanlovlarini e`lon qiladi!
“El-yurt umidi” jamg’armasi 2022-2023 o’quv yili uchun eng nufuzli xorijiy davlatlarda:
bakalavriat ta`lim dasturi uchun 120 nafar,
magistratura ta`lim dasturi uchun 180 nafar,
doktorantura ta`lim dasturi uchun 120 nafar stipendiyalar ajratishini ma`lum qiladi.
Barcha ta`lim dasturlari bo’yicha nogironligi bo’lgan shaxslar uchun kamida 20 ta o’rin ajratilib, bunday yoshlarimizga alohida e`tibor qaratiladi.
Agar siz yuqori intellektual salohiyatga ega, zamonaviy va kreativ fikrlaydigan, mamlakat iqtisodiyoti va ilm-faniga innovacion g’oyalar va texnologiyalar olib kirish hamda uni raqamli asosda qayta shakllantirish asnosida rivojlantirishni o’z oldingizga maqsad qilib qo’ygan bo’lsangiz – bu imkoniyat aynan siz uchun!
Nomzodlarning hujjatlari 2022 yil 10 yanvardan – 10 fevralga qadar, respublikaning barcha hududlari vakillari uchun yagona tartib va teng imkoniyat asosida, onlayn rejimda va elektron tarzda qabul qilinadi.
Saralash bosqichlari 2022 yil 10 fevraldan – 10 martga qadar davom etadi.
Saralash tanloviga oid barcha ma`lumotlar “El-yurt umidi” jamg’armasining www.eyuf.uz sayti orqali batafsil e`lon qilib boriladi.
Nomzodlar uchun barcha zarur ma`lumotlar jamg’armaning Onlayn hujjat topshirish platformasida batafsil yoritib berilgan: http://admission.eyuf.uz/
Bugungi kunda 300 nafarga yaqin stipendiatlarimiz AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Franciya, Kanada, Yaponiya, İspaniya, Janubiy Koreya va boshqa rivojlangan mamlakatlarning eng nufuzli ta`lim va tadqiqot, innovaciya va amaliyot maskanlarida ta`lim olmoqdalar. Siz ham shunday imkoniyatini qo’ldan boy bermang!!!

To the attention of creative youth, talented professors, young scientists and researchers, teachers as well as specialists in the field of economics, who aim to develop the innovative potential of our country!
“El-Yurt Umidi” Foundation announces the First Scholarship Competition of 2022 for undergraduate, graduate and doctoral studies at prestigious universities and research centers in developed countries!
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev declared 2022 in our country as the “Year of ensuring human interests and development of the mahalla”.
In addition, according to the project “Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026,” it is proposed to double the number of creative youth sent to study at prestigious foreign universities through the “El-Yurt Umidi” Foundation.
Therefore, the “El-Yurt Umidi” Foundation has identified the most priority areas for the future of the Republic of Uzbekistan and announces open competitions for scholarships for 420 places in the following areas:
Space technology, nanotechnology, IT and digitization, artificial intelligence;
Nuclear and solar energy and other innovative areas of renewable energy;
Health, pharmaceuticals, telemedicine, virology, microbiology, immunology;
Priority sectors of electricity, oil and gas, petro chemistry, chemistry, metallurgy;
Standardization of mechanical engineering, automotive industry, electrical engineering, textiles and products;
Rational use of natural resources, the widespread introduction of water-saving technologies, important sectors of the agricultural sector such as horticulture, livestock, poultry farming.
“El-Yurt Umidi” Foundation announces scholarships for 120 seats for undergraduate studies, 180 seats for graduate studies and 120 seats for doctoral studies for the 2022-2023 academic year at the most prestigious universities and research centers in developed countries.
For all educational programs for people with disabilities, at least 20 places will be allocated, and special attention will be paid to such young people.
If you have high intellectual potential, modern and creative thinking, you strive to bring innovative ideas and technologies to the economy and science of the country and develop them through digital transformation – this opportunity is for you!
Candidates should submit documents from January 10 to February 10, 2022 online, based on a single procedure and equal opportunities for representatives of all regions of the country.
The selection process will last from February 10 to March 10, 2022.
All information about the qualifying competition will be published in detail on the website of the “El-Yurt Umidi” Foundation: www.eyuf.uz.