Yaponiya bilan yangi loyihalar to’g’risida suhbatlashishlar olib borildi
2022 yilning 18 yanvar kuni xorijiy ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan onlayn uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvga Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori B.Jollыbekov, Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi vakillari, Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiyalar universiteti va Shova universiteti professor-o’qituvchilari hamda O’zbekistonning Yaponiyadagi Elchixonasi vakillari ishtirok etdi.
Onlayn muloqotni intitutimizning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori B.Jollыbekov boshlab berdi va yig’ilish ishtirokchilariga hozirda intitutimizda olib borilayotgan xalqaro loyihalar haqida ma’lumot berdi. O’z navbatida Yaponiyalik vakillar o’zlarining bu borada amalga oshirayotgan ishlari haqida ma’lumot berdi.
Onlayn uchrashuvda kelajakda O’zbekiston va Qoraqalpog’istonda dorivor o’simliklarni etishtirish va ularni farmatsevtika sohasida keng qo’llanish bo’yicha ilmiy ishlar olib borish bo’yicha dastlabki kelishuvga erishildi va hamkorlikda qushma loyihalar amalga oshirish rejalashtirildi.

Новые проекты сотрудничества с японскими университетами
18 января 2022 г. организована онлайн-встреча с зарубежными научными учреждениями. Во встрече приняли участие проректор по научной и инновационной работе Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б.Жоллыбеков, представители японской компании Tokiwa Phytochemical, профессора Университета Шова, Токийского университета сельского хозяйства и технологий и Посольства Узбекистана в Японии.
Онлайн-диалог был начат проректором по научной и инновационной работе Жоллыбековым Б., который проинформировал участников о международных проектах, реализуемых в настоящее время в нашем институте. В свою очередь представители Японии рассказали о своей работе.
На онлайн-встрече достигнута предварительная договоренность о будущих исследованиях в области выращивания лекарственных растений в Узбекистане и Каракалпакстане и их широком использовании в фармацевтической промышленности, а также планируются реализация совместных проектов.