Yaponiya bilan yangi loyihalar to’g’risida suhbatlashishlar olib borildi
2022 yilning 18 yanvar kuni xorijiy ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan onlayn uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvga Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori B.Jollыbekov, Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi vakillari, Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiyalar universiteti va Shova universiteti professor-o’qituvchilari hamda O’zbekistonning Yaponiyadagi Elchixonasi vakillari ishtirok etdi.
Onlayn muloqotni intitutimizning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’yicha prorektori B.Jollыbekov boshlab berdi va yig’ilish ishtirokchilariga hozirda intitutimizda olib borilayotgan xalqaro loyihalar haqida ma’lumot berdi. O’z navbatida Yaponiyalik vakillar o’zlarining bu borada amalga oshirayotgan ishlari haqida ma’lumot berdi.
Onlayn uchrashuvda kelajakda O’zbekiston va Qoraqalpog’istonda dorivor o’simliklarni etishtirish va ularni farmatsevtika sohasida keng qo’llanish bo’yicha ilmiy ishlar olib borish bo’yicha dastlabki kelishuvga erishildi va hamkorlikda qushma loyihalar amalga oshirish rejalashtirildi.

New cooperation projects with Japanese universities
On January 18, 2022, an online meeting with foreign scientific institutions was organized. The meeting was attended by the vice-rector for science and innovation of Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies B. Jollibekov, representatives of the Japanese company Tokiwa Phytochemical, professors of Showa University, Tokyo University of Agriculture and Technology and members of the Embassy of Uzbekistan in Japan.
The online dialogue was started by B. Jollibekov, Vice-Rector for Science and innovation, who informed the participants about the international projects currently being implemented at our institute. In turn, the representatives of Japan spoke about their work.
At the online meeting, a preliminary agreement was reached on future research in the field of growing medicinal plants in Uzbekistan and Karakalpakstan and their widespread use in the pharmaceutical industry, and the implementation of joint projects is also planned.