2022-yil 11-oktyabr kuni USAIDning “Agrobiznesni rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Beruniy tumanida “Xorazm viloyati va Qoraqalpog‘iston Respublikasida poliz ekinlarini hosil barqarorligi va keyingi bosqichlar hosildorligini oshirish orqali yetishtirishning qiymat zanjiri” mavzusida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi, konferensiyada Urganch davlat universiteti hamda institutimiz “Meva-sabzovotchilik, qishloq xojaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi”fakulteti dekani R.Yusupov boschiligida professor-o‘qituvchilari va talabalaridan iborat 500 ga yaqin kishi ishtirok etdi.
Trening doirasida qo‘shni davlatlarga poliz ekinlari yetishtirish va eksport qilishga asoslangan fermer xo‘jaliklariga tashrif buyurilib, ishtirokchilar mahsulotni saqlash va eksport qilish shartlari bilan yaqindan tanishdilar.
Trening yakunida Oliy ta’lim muassasasi va fermer xo‘jaliklari vakillari o‘rtasida ilmiy nuqtai nazardan salohiyatini oshirish maqsadida dastlabki kelishuvga erishildi.

On October 11, 2022, within the framework of the USAID Agribusiness Development project, a training seminar was held in the Beruni district of the Republic of Karakalpakstan on the topic “Melon cultivation value chain in the Khorezm region and the Republic of Karakalpakstan
by increasing the stability of the crop and the productivity of the subsequent stages”, where about 50 people took part, including the faculty and students of Urgench State University and our institute, headed by the dean of the faculty “Horticulture, technology of storage and processing of agricultural products” R. Yusupov.
As part of the training, a visit was made to farms based on the cultivation and export of melons to neighboring countries, where participants could get acquainted with the conditions for storing products and exporting.
At the end of the training, a preliminary agreement was made between representatives of the university and farms in order to increase their potential from a scientific point of view.