Joriy yil 15-oktyabr «Xalqaro qishloq ayollari kuni» munosabati bilan Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiya institutida ayol -qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi Z. Mambetniyazova boshchiligida «Bizning iftixorimsiz qishloq ayolli» mavzusida uchrashuv tashkillashtirildi. Bunda institutimiz «O’simliklardi qo’riqlash va karantini» kafedra boshlig’i q.x.f.d.prof. N. Shamuratova va O’zbekiston Agrar soha ayollari ittifoqi boshlig’i B. Jiemuratova, «Arzu» ko’p tarmoqli fermer xo’jaligi egasi 2021-yil ayolli Respublika ko’rik tanlovining g’olibi P. Solieva talaba -qizlar bilan uchrashtı.
Uchrashuvni tashkil etishdan ko’zlangan maqsad agrar sohasidagi fidoyilari bilan va shu sohada tahsil olayotgan talaba qizlar orasida o’zaro munosabatni o’rnatish, ilm-fanda va fermerlikda xotin-qizlarning mehnat yo’li va yutuq sirlari bilan yoshlarni tanishtirish edi.

В связи с 15-октября «Международного дня сельских женщин» под руководством советника ректора по вопросам женщин и девушек З.Мамбетниязовой в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологии при участии Н.Шамуратовой заведующей кафедрой «Защита растений и карантин» нашего института, а так же Б.Жиемуратовой руководителя Ассоциации женщин Аграрного сектора и П.Солиевой, победитель женского республиканского конкурса 2021- года, владелица многопрофильного фермерского хозяйства «Арзу» была организована встреча со студентками института.
Целью организации встречи явилось установление взаимоотношений между аграрными специалистами и студентками, обучающимися в этой области, ознакомление молодежи с трудовым путем и секретами успеха женщин-ученых и фермеров.