Joriy yil 15-oktyabr «Xalqaro qishloq ayollari kuni» munosabati bilan Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiya institutida ayol -qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi Z. Mambetniyazova boshchiligida «Bizning iftixorimsiz qishloq ayolli» mavzusida uchrashuv tashkillashtirildi. Bunda institutimiz «O’simliklardi qo’riqlash va karantini» kafedra boshlig’i q.x.f.d.prof. N. Shamuratova va O’zbekiston Agrar soha ayollari ittifoqi boshlig’i B. Jiemuratova, «Arzu» ko’p tarmoqli fermer xo’jaligi egasi 2021-yil ayolli Respublika ko’rik tanlovining g’olibi P. Solieva talaba -qizlar bilan uchrashtı.
Uchrashuvni tashkil etishdan ko’zlangan maqsad agrar sohasidagi fidoyilari bilan va shu sohada tahsil olayotgan talaba qizlar orasida o’zaro munosabatni o’rnatish, ilm-fanda va fermerlikda xotin-qizlarning mehnat yo’li va yutuq sirlari bilan yoshlarni tanishtirish edi.

On the occasion of 15th October “International Day of Rural Women” under the leadership of Advisor to the Rector on Women and Girls Z.Mambetniyazova at Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnology with the participation of N.Shamuratova the head of the department “Plant Protection and Quarantine” of our Institute, as well as B.Zhiemuratova the head of the Association of Women in Agrarian Sector, P.Soliyeva the winner of the Republican Women’s Contest 2021- 2012. The meeting with students of the Institute was organized by the head of the Association of Women of Agrarian Sector and P. Solieva, the winner of the Republican Women’s Contest 2021, owner of multi-profile farm “Arzu”.
The purpose of organizing the meeting was to establish relations between agrarian specialists and students studying in the field, to acquaint young people with the labor path and secrets of success of women scientists and farmers.