Qoraqalpogʻiston Qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar institutida «Qishloq xoʻjaligi ekinlari hosildorligini oshirish uchun tuproq tadqiqotlari natijalaridan foydalanish yoʻllari» mavzusida oʻquv-amaliy seminar boʻlib oʻtdi.
Seminarga Qoraqalpogʻiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi Vazirligining boʻlim boshligʻi T.Sultonov, Toshkent shahar tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti boʻlim boshliqlari B.Atayov va S.Achilov hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Agrokimyoviy tahlil markazi direktori oʻrinbosari Q.Ametov va laboratoriya boshligʻi G.Aleminovalar ishtirok etdi.
Tadbirda tuproqshunoslik sohasidagi olim va mutaxassislar tomonidan agrokimyoviy kartogrammalar asosida oʻgʻitlash meʼyorlarini belgilash, tuproq klinikasi asosida agrotexnik tadbirlar samaradorligini oshirish boʻyicha ilmiy va amaliy tavsiyalar berildi.

В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий прошел учебно-практический семинар на тему «Пути использования результатов почвенных исследований для повышения урожайности сельскохозяйственных культур».
В семинаре приняли участие начальник управления Министерства сельского хозяйства Республики Каракалпакстан Султанов Т., начальники Ташкентского института почвоведения и агрохимических исследований, заместитель директора управления агрохимического анализа Б. Атаев и С. Ачилов. Центр Республики Каракалпакстан, К.Аметов и заведующая лабораторией, Г.Алеминова.
На мероприятии ученые и специалисты в области почвоведения дали научно-практические рекомендации по определению норм внесения удобрений на основе агрохимических картограмм, повышению эффективности агротехнических мероприятий на основе почвенной клиники.