Yaponiya bilan hamkorlik aloqalari
Institutning xalqaro aloqalar bo’limi tomonidan Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi prezidenti Jin Tatsuzaki (PH.D) bilan uchrashuv tashkillashtirildi.
Uchrashuvga Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektorı E. To’reniyazov, o’quv ishlari bo’yicha prorektor N. Absattarov, ilmiy ishlar va innovaciyalar bo’yicha prorektor B. B. Jollıbekov va Yaponiyaning Tokiwa Phytochemical kompaniyasi prezidenti Jin Tatsuzaki (PH.D) xalqaro aloqalar bo’limii mutaxassislari ishtirok etdi.
Tadbirda hamkorlidagi vazifalar, istiqboldagi rejalar bo’yicha fikr va mulohazalar bildirildi.
Yaponiyalik mutaxassis mazkur kompaniyaning tarixi va ishlab chiqaradigan mahsulotlari, shu jumladan, mahsulotlarning foydali tomonilari haqida keng turda ma’lumotlar berib o’tdi.
Uchrashuvda ta’kidlanganindek, mazkur kompaniya faoliyat ko’rsatib kelayotganiga 74 yil bo’lgan bo’lib, hozirgi kunga qadar faqat qizil miya ildizini qayta ishlash bilan cheklanib qolmasdan, boshqa dorilik o’simliklar ekstraktlarini qayta ishlab chiqarib kelmoqda.
Bugungi uchrashuvdan asosiy maqsad, Qoraqalpog’iston Respublikasida ilmiy izlanishlar olib borish, sho’rlanishning oldin olish, hududni yashil hududga aylantirish bo’yicha ilmiy ishlarni amalga oshirish, masalan, tomirdan ekiladigan o’simliklarni ushbu hududga ekish ishlarini olib borishdan iborat.
Uchrashuv davomida tomonlarning asosiy vazifalari, rejalari tinglandi hamda hamkorlikda ishlash shartlari qo’llab -quvvatlandi va shartnomalar imzolandı.

Рабочие отношения с Японией
Сегодня, 19 апреля, отдел международных отношений института организовал встречу с Jin Tatsuzaki (PH.D) (доктор философии), президентом японской компании Tokiwa Phytochemical Company.
Во встрече приняли участие ректор Каракалпакстанского института сельского хозяйства и агротехнологий Е.Торениязов, проректор по учебной работе Н.Абсаттаров, проректор по научной работе и инновациям Б.Б.Жоллибеков и президент японской компании Tokiwa Phytochemical Company Jin Tatsuzaki (PH.D) приняли участие специалисты отдела международных отношений.
В Собрание обсуждались цели совместной работы и планы обена опат.
Японец дал много информации об истории этой компании, названиях компаний, а также о полезных методах этих названий.
Как видите, эта компания оказывает услуги уже 74 года, и на сегодняшний день получила научные работы по переработке не только корня бояны, но и других полезных лекарственных растений.
Цель сегодняшней работы — провести научные исследования в Республике Каракалпакстан, предотвратить засоление, превратить регион в зеленый край, например, выращивать растения из корня, а также проводить различные лекарственные растения в регионе.
В ходе встречи были обсуждены задачи и регламенты двух сторон, утверждены условия совместной работы и подписаны контракты.