Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiya universiteti bilan shartnoma imzolandı
Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va qishloq xo’jaligi sohasida etuk va malakali mutaxassislarni yetishtirishda Yaponiya davlatining bir qator oliy o’quv yurtlari bilan shartnomalar tuzilgan bo’lib, ular bilan hozirgi kunda yangi rejalar va loyihalar asosida samarali faoliyat olib borilmoqda.
Yaqinda shunday oliy o’quv yurtlari bilan hamkorlik shartnomalari yana bittaga ko’paydi. Ya’ni Yaponiya davlatining Tokio qishloq xo’jaligi va texnalogiya universiteti bilan hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektorı E. To’reniyazov, Tokio qishloq xo’jaligi va texnologiya universiteti professori Yashiko Kauavata, professor Nakane va Shovo farmatsevtika universiteti professori Takanolar ishtirokida o’tkazilgan uchrashuvda istiqboldagi vazifalar va rejalar xususida batafsil ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, Yaponiyalik mehmonlar Qoraqalpog’iston Respublikasi va institutimiz haqida fikrlarin bildirdi hamda hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlab, oliy talim sohasida yo’qori samaradorlikka erishish yo’llari bo’yicha suhbatlashdilar.

The Institute of Agriculture and Agrotechnology of the Republic of Japan is developing agreements with a number of top universities in Japan to tighten international relations and develop qualified specialists in agriculture, with which a number of new business plans and projects are currently being implemented.
Today, one of the good deeds is that the Japanese government signed an agreement to work with the Tokyo University of Agriculture and Technology.
Cooperation and future business plans were discussed at the meeting with the participation of the Rector of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agro-Technology E. Toraniyazov, professor Yashiko Kauawata of Tokyo University of Agriculture and Technology, professor Nakane and professor Takano of Shovo Pharmaceutical University. judgments were conducted.
In this way, the guests of the Republic of Karakalpakstan expressed their opinions about our institute, and it was agreed to implement the effective solutions for improving the cooperation and education of the people.