Institutimizda «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» o’z faoliyatini boshladi
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 maydagi “Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti faoliyatini tashkil etish to’g’risida”gi 275-sonli qarorining 5-bandida 2022-2023 o’quv yilidan e’tiboran Qoraqalpog’iston tuproq iqlım sharoitini hisobga olib, yer dagradatsiyası va atrof muhitda monitoring tadbirlarini zamonaviy texnologiyalar asosida olib borishda geografik ma’lumotlar texnologiyalaridan foydalanish maqsadida institut tarkibida Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ-ECO-OROL-Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish loyihasi) bilan hamkorlikda «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari» markazi va laboratoriyasini tashkil etish” vazifasi belgilab berilgan edi.
Mazkur vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 22-iyun kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan «Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish» qo‘shma loyihasi asosida «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» ning ochilish marosimi bo’lib otdi.
Tadbirda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektorı E.To’reniyazov, O’zbekiston Respublikasi Qishloq xo’jaligi Vaziri maslahatchisi A.Shukurov, GIZ, ECO-OROL-Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish loyihasi menejeri Paul Schumaxer, Germaniya aerokosmik markazi vakili Igor Kleyn ishtirok etdi.
– Qishloq xo’jaligi Vazirligi va Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati GIZ, ECO-ARAL-«Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish» loyihasining asosiy yo’nalishlaridan biri Qoraqalpog’iston Respublikasi Orol bo’yi mintaqasida ekologik muhitga ijobiy ta’sir ko’rsatishdan iborat, – deydi O’zbekiston Respublikasi Qishloq xo’jaligi Vazirining maslahatchisi A. Shukurov.
-Loyihamizning muhim maqsadlaridan biri oliy ta’lim tizimi bilan hamkorlikni yo’lga qo’yish orqali yoshlarga bilim berish, innovatsiyalar bilan tanishtirish va ularni o’rgatishdan iborat. Shu maqsadda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» tashkil etilmoqda. Bu laboratoriyanıng asosiy maqsadi, geografik ma’lumotlarni xaritalashtirish va zamonaviy texnologiyalar asosida tizimlashtirish hamda raqamli xaritalarni yaratishdan iborat.
Bu qishloq xo’jaligi uchun muhim bo’lgan texnologiyalardan biri bolib, bu xususan, ekin maydonlari, yoylov, sho’l hududlari, suv obektlerini raqamli xaritalashtirishga xizmat qiladigan tizim.
Ushbu tizimdan birinchi navbatda talabalar, amaliyotchilar, ishlab chiqarishda faoliyat olib borayotgan mutaxassislar foydalanadi. Bu ta’lim, ilm va ishlab chiqarishni integratsiya qiladigan yangi markaz bo’lib xizmat qiladi.
Tadbir davomida ishtrokchilar laboratoriya bilan yaqindan tanishdi va o’zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan javoblar oldi.
Tadbirning keyingi qismida laboratoriyaning xizmat va vazifalari xususida keng turda tushuntirishga yo’naltirilgan seminar-trening bo’lib o’tdi.

В нашем институте начал свою деятельность «Центр и лаборатория геоинформационных технологий».
В пункте 5 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 мая 2021 года № 275 «Об организации деятельности Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий», начиная с 2022-2023 учебного года, Каракалпакстан принимая во внимание почвенно-климатические условия Каракалпакстан , Немецкое общество международного сотрудничества (GIZ-ECO-OROL-Проект регионального развития, ориентированный на экологию в г. Орала) в рамках института с целью использования технологий географических данных при проведении деградации земель и экологических мониторинга деятельности на основе современных технологий.
В целях обеспечения реализации этих задач 22 июня текущего года в Институте сельского хозяйства и агротехнологий Каракалпакстана Немецким обществом международного сотрудничества (GIZ) и Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан было проведено региональное конференция «Экологически ориентированный регион» Торжественное открытие «Центра и лаборатории геоинформационных технологий» состоялось на базе совместного проекта «Развитие».
На мероприятии выступили ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий E.Торениязов, советник министра сельского хозяйства Республики Узбекистан А.Шукуров, GIZ, руководитель проекта регионального развития ЭКО-AРAЛ- Приаралье Пауль Шумахер, представитель Немецкого аэрокосмического центра Игорь Клейн.
— Одно из основных направлений проекта Министерства сельского хозяйства и Немецкого общества международного сотрудничества GIZ, ЭКО-АРАЛ — «Ориентированное на экологию региональное развитие в Аральском заливе» оказывает положительное влияние на экологическую среду в Приаралье Республики Каракалпакстан «состоит из показов», — говорит А. Шукуров, советник министра сельского хозяйства Республики Узбекистан.
-Одной из важных целей нашего проекта является воспитание молодежи, приобщение ее к инновациям и обучение путем налаживания сотрудничества с системой высшего образования. С этой целью в Институте сельского хозяйства и агротехнологий Каракалпакстана создается «Центр и лаборатория геоинформационных технологий», основной целью которой является картографирование и систематизация географической информации на основе современных технологий, а также создание цифровых карт. .
Это одна из важных для сельского хозяйства технологий, и это система, служащая, в частности, для цифрового картографирования пашни, пастбищ, заболоченных территорий и водоемов.
Эта система в основном используется студентами, практиками и специалистами, работающими на производстве. Он станет новым центром интеграции образования, науки и производства.
В ходе мероприятия участники поближе познакомились с лабораторией и получили ответы экспертов на интересующие их вопросы.
В следующей части мероприятия прошел семинар-тренинг, направленный на широкое разъяснение услуг и задач лаборатории.