Institutimizda «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» o’z faoliyatini boshladi
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 4 maydagi “Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti faoliyatini tashkil etish to’g’risida”gi 275-sonli qarorining 5-bandida 2022-2023 o’quv yilidan e’tiboran Qoraqalpog’iston tuproq iqlım sharoitini hisobga olib, yer dagradatsiyası va atrof muhitda monitoring tadbirlarini zamonaviy texnologiyalar asosida olib borishda geografik ma’lumotlar texnologiyalaridan foydalanish maqsadida institut tarkibida Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ-ECO-OROL-Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish loyihasi) bilan hamkorlikda «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari» markazi va laboratoriyasini tashkil etish” vazifasi belgilab berilgan edi.
Mazkur vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning 22-iyun kuni Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan «Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish» qo‘shma loyihasi asosida «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» ning ochilish marosimi bo’lib otdi.
Tadbirda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektorı E.To’reniyazov, O’zbekiston Respublikasi Qishloq xo’jaligi Vaziri maslahatchisi A.Shukurov, GIZ, ECO-OROL-Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish loyihasi menejeri Paul Schumaxer, Germaniya aerokosmik markazi vakili Igor Kleyn ishtirok etdi.
– Qishloq xo’jaligi Vazirligi va Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati GIZ, ECO-ARAL-«Orolbo‘yida ekologiyaga yo‘naltirilgan mintaqaviy rivojlantirish» loyihasining asosiy yo’nalishlaridan biri Qoraqalpog’iston Respublikasi Orol bo’yi mintaqasida ekologik muhitga ijobiy ta’sir ko’rsatishdan iborat, – deydi O’zbekiston Respublikasi Qishloq xo’jaligi Vazirining maslahatchisi A. Shukurov.
-Loyihamizning muhim maqsadlaridan biri oliy ta’lim tizimi bilan hamkorlikni yo’lga qo’yish orqali yoshlarga bilim berish, innovatsiyalar bilan tanishtirish va ularni o’rgatishdan iborat. Shu maqsadda Qoraqalpog’iston qishloq xo’jaligi va agrotexnologiyalar institutida «Geografik ma’lumotlar texnologiyalari markazi va laboratoriyasi» tashkil etilmoqda. Bu laboratoriyanıng asosiy maqsadi, geografik ma’lumotlarni xaritalashtirish va zamonaviy texnologiyalar asosida tizimlashtirish hamda raqamli xaritalarni yaratishdan iborat.
Bu qishloq xo’jaligi uchun muhim bo’lgan texnologiyalardan biri bolib, bu xususan, ekin maydonlari, yoylov, sho’l hududlari, suv obektlerini raqamli xaritalashtirishga xizmat qiladigan tizim.
Ushbu tizimdan birinchi navbatda talabalar, amaliyotchilar, ishlab chiqarishda faoliyat olib borayotgan mutaxassislar foydalanadi. Bu ta’lim, ilm va ishlab chiqarishni integratsiya qiladigan yangi markaz bo’lib xizmat qiladi.
Tadbir davomida ishtrokchilar laboratoriya bilan yaqindan tanishdi va o’zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan javoblar oldi.
Tadbirning keyingi qismida laboratoriyaning xizmat va vazifalari xususida keng turda tushuntirishga yo’naltirilgan seminar-trening bo’lib o’tdi.

In paragraph 5 of the Cabinet of Ministers Decree № 275 of May 4, 2021 “On the organization of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agro-technology,” starting with the 2022-2023 academic year, taking into account the soil and climatic conditions of Karakalpakstan, the German Society for International Cooperation (GIZ-ECO-OROL-Project Regional Development, focused on ecology in the Aral sea) in the Institute to use geographic data technology in land degradation and environmental monitoring
In order to ensure the implementation of these tasks, on June 22 this year at the Institute of Agriculture and Agrotechnologies of Karakalpakstan, the German Society for International Cooperation (GIZ) and the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan held a regional conference “Environmentally oriented region”. the basis of the joint project “Development”.
The rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies E. Toreniyazov, Advisor to the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan A. Shukurov, GIZ, head of the regional development project ECO- ARAL Paul Schumacher, Igor Klein, representative of the German Aerospace Center spoke at the event.
– One of the main directions of the project of the Ministry of Agriculture and the German Society for International Cooperation GIZ, ECO-ARAL – “Ecology-oriented regional development in the Aral sea” has a positive impact on the ecological environment in the Aral Sea region of the Republic of Karakalpakstan “consists of shows”, – says
A. Shukurov, Advisor to the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan.
– One of the important goals of our project is to educate young people, introduce them to innovations and train them by establishing cooperation with the higher education system. To this end, the Center and Laboratory of Geoinformation Technologies is being created at the Institute of Agriculture and Agrotechnologies of Karakalpakstan, the main purpose of which is to map and systematize geographic information based on modern technologies, as well as to create digital maps. .
This is one of the important technologies for agriculture, and it is a system that serves, in particular, for digital mapping of arable land, pastures, wetlands and water bodies.
This system is mainly used by students, practitioners and industry professionals. It will become a new center for the integration of education, science and production.
During the event, the participants got to know the laboratory better and received expert answers to their questions.
In the next part of the event, a training seminar was held, aimed at a broad explanation of the services and tasks of the laboratory.