Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 4 майдаги “Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти фаолиятини ташкил этиш” тўғрисидаги 275-сонли қарори билан Тошкент давлат аграр университети Нукус филиали базасида ташкил топган.
Бугунги кунда Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти таркибида 1 та академик лицей, 1 та техникум, Магистратура бўлими, Сиртқи бўлим, 4 та факультет ва 16 та кафедра фаолият юритади.
Институтда 3528 нафар талаба таҳсил олиб, уларнинг 2370 нафари кундузги, 931 нафари сиртқи ҳамда 219 нафари магистратура босқичида ўқимоқда.
Шунингдек, институт таркибида “Мойли экинлар селекцияси, уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари” ўқув-илмий маркази (давлат муассасаси шаклида) ва “Геоахборот тизимлари” маркази фаолият кўрсатмоқда.
“Агробанк” АТБ ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда қишлоқ ёшларини тадбиркорлик фаолиятларига йўналтириш ҳамда уларнинг билим даражаси ошириш мақсадида 2 ойга (1 ой назарий ва 1 ой амалий билимлар берилади) мўлжалланган “Фермерлар мактаби” ўқув курси ташкил этилиб, институтнинг 6 нафар малакали профессор-ўқитувчилари жалб этилган.
Институтда 2022/2023 ўқув йилидан янгидан 6 та бакалавриат таълим йўналишлари ва 6 та магистратура мутахассисликлари бўйича кадрлар тайёрлаш тизими йўлга қўйилди. Қабул квотаси ўтган ўқув йилига нисбатан 39%га ёки 334 тага ошди.
Шунингдек, Вьетнам давлат қишлоқ хўжалиги университети билан биргаликда шоличилик йўналишида қўшма факультет ташкил қилиш бўйича ҳамкорлик меморандуми имзоланди ва 2023 йил 10-14 январ кунлари Ветнам Республикасига ташриф буюриб якуний шартнома имзоланиши ва 2023-2024-ўқув йилидан очилиши режалаштирилмоқда.
2022-2023 ўқув йилида институтда 3 та ўқув биносида ўқув машғулотлари олиб борилмоқда. Жами ўқув аудиториялар сони 104 тани ташкил этиб, шундан 6 та маъруза хоналари, 22 та лаборатория хоналар ва 76 та амалий-семинар хоналарни ташкил этади.
Ўқув-услубий ишлар бўйича:
Институтда таълим сифатини таъминлаш мақсадида асосий штатда 164 нафар профессор-ўқитувчилар ўқув машғулотларини олиб боришмоқда. Шулардан 8 нафари фан доктори, 65 нафари фан номзодлари (PhD), доцентлар бўлиб, илмий салоҳият 44,5% ни ташкил этади. 35 нафар профессор-ўқитувчилар ўриндошлик ва соатбай асосида Республикадаги бошқа олий таълим муассасалари, илмий тадқиқот институтлари ва ишлаб чиқариш корхоналарининг етакчи мутахассислари жалб этилган.
Ишлаб чиқариш корхоналари қошида мутахассис тайёрловчи кафедраларнинг 14 та кафедра филиаллари ташкил этилган. Мазкур филиалларда корхоналарнинг юқори малакага эга мутахассислари томонидан амалий дарс машғулотлари олиб борилмоқда.
Таълим сифати самарадорлигини ошириш мақсадида ўқув жараёнига хорижий олий таълим муассасаларидан 2022/2023 ўқув йилида 8 нафар профессор-ўқитувчилар жалб этилган ва 2023/2024 ўқув йилида 12 нафар профессор-ўқитувчилар жалб этиш режалаштирилмоқда.
Институтда ахборот-коммуникацион технологиялар сони, жумладан, компьютерлар сони 358 та, видеопроекторлар сони 44 та, 6 та смарт телевизорлар дарс жараёнида фойдаланилмоқда. Институтнинг 3 та ўқув биносида 74 та ўқув хоналаринда кузатув камералари билан жиҳозланиб, дарс машғулотларни тўлиқ кузатиб, таҳлил қилиш ишлари йўлга қўйилган.
2022 йлда 15 та монографиялар, 14 та дарслик, 27 та ўқув ва услубий қўлланмалар яратилиб, тасдиқланган ҳолда электрон версиялари тўлиқ институт АРМга жойлаштирилган.
Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти Ахборот-ресурс маркази фойдаланувчилар учун 24 дона компьютер ҳамда 5 дона принтер билан таъминланган. Ўқув зали 120 ўринга мўлжалланган.
Ахборот-ресурс марказининг умумий фонди 6991 номда 54583 нусха ўқув адабиётлари мавжуд.
Жумладан:
дарслик 1505 номда 19039 нусха;
ўқув қўлланма 1504 номда 21392 нусха;
бадий адабиётлар 2922 номда 7043 нусха
хорижий адабиётлар 145 номда 145 нусха.
Институт ахборот-ресурс марказига 2020-2023 йиллар мобайнида жами 383 номдаги 1457 дона 50667032,65 сўмлик адабиётлар харид қилинди ва 118 номдаги 122 дона хориджий адабиётлар совға сифатида қабул қилинди.
Электрон кутубхона рақамлаштирилган 5048 номдаги адабиётлар ва Scopus маълумотлар базасидан олинган 33921 та илмий мақолалар ва рисолалар АРМнинг расмий http://arm.tdaunukus.uz/wordpress/ веб-сайтида руйхати шакиллантирилиб жойлаштирилган. Ахборот-ресурс марказида Абонемент бўлими ва 2 та ўқув зали, 24 ўринли интернет тармоғига уланган электрон кутубхона ўқув заллари китобхонларга хизмат кўрсатади. Шу билан бирга институтнинг 3-биносида жойлашган АРМнинг бўлими ташкил этилган бўлиб, у ерда 20 кишилик ўқув зали ҳамда 15 ўринли интернет тармоғига уланган электрон кутубхона ўқув заллари мавжуд.
Институтда интернет тариф режаси MinVUZ300, Тезлиги 300 Mb/s, Tasix учун 1000 Mb/s. Компьютерлар ИНТЕРНЕТ тармоғига уланган. ИНТЕРНЕТ тезлиги 100Mb/s. Шу билан бирга АРМда ва институт бинолари худудида 11 дан ортиқ WiFi зоналар мавжуд бўлиб, тезлиги 100Mb/s ни ташкил этади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017-йил 20 апрелдаги ПҚ-2909-сон қарорига мувофиқ институтқмизга жами 205434 евролик лаборатория жихозлари билан таъминланди.
Германиянинг халқаро ҳамкорлик ташкилоти (GIZ), «Узбекистоннинг танланган худудларида барқарор иктисодий ривожланиш» лойиҳаси бўйича “Балиқчилик ва ипакчилик” кафедрасига 74,1 млн.сўмлик лаборатория жихозлари хамда инвентарлар олиб келиниб янги 2 та “Балиқчилик лабораторияси ташкил қилинган.
Америка қучма штатларининг USAID халқаро ташкилоти “Қишлоқ хўжалигида қиймат занжирини ривожлантириш” AVC лойиҳаси институтга “Мева-сабзавотчилик ва полизчилик” кафедрасига 214,5 млн.сўмлик лаборатория жихозлари хамда инвентарлар олиб келиниб янги “Мева-сабзавотчилик” лабораторияси ташкил қилинган.
Республика ва вилоятдаги 30 дан ортиқ ишлаб чиқариш корхоналари ва институтнинг 14 та мутахассислик тайёрловчи кафедралари ўртасида 5 йиллик хамкорлик шартномалари имзоланган.
2022-2023 ўқув йилида 5 нафар магистратура ва 6 нафар бакалавр босқичлари талабалари Германиянинг етакчи фермер хўжаликларида 6 ойлик қисқа муддатли амалиёт дастурида иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларининг миллий рейтингида 2021 йилда таянч олий таълим муассасаси билан 11 ўрин, 2022 йилда мустақил институт сифатида қатнашиб 43 ўринни эгаллаган.
Институтида олиб борилган илмий тадқиқот ишлари тўғрисида
Институтда 2023 йилда педагог-ходимлари томонидан 4 та диссертация (4 та PhD) иши ҳимоя қилинди.
Институт педагог-ходимларининг 2 йилда 7 нафари доцент илмий унвонларини олди.
Жорий йили институтимизнинг 3 нафар талабалари Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан “Инновацион ғоялар етакчиси” кўкрак нишони билан тақдирланишди.
Институтда 2023 йилда 5 нафар талабалар давлат стипедиялари (А.Беруний, И.Каримов, И.Юсупов ва Т.Каипбергенов номли) ғолиблари бўлишди.
2023 йилда таянч докторантурага 23 нафар ва 3 та нафар стажёр-тадққиқодчи қабул килинди.
2023 йилда институтимизда фаолият олиб бораётган профессор-ўқитувчилардан Scopus, Web of Sciense ёки умумэьтироф этилган индекцацияланган маълумотлар базаларига киритилган илмий нашрлари асосида «Хирш» индекси 5 ва ундан юқори бўлган 7 та профессор-ўқитувчиларимиз киритилган. Шу билан бирга, LinkedIn, Goggle Scholar, ResearchGate халқаро илмий платформаларда профессор-ўқитувчилар руйхатдан утиб ўзларининг илмий ишларини юклаб бориши буйича фазифалар бажариб келмокта.
Жорий йил давомида олиб борилган илмий-тадқиқот ва илмий-услубий ишлар натижасида институт профессор-ўқитувчилари томонидан 2 та ихтирога патент, 10 дан ортиқ электрон дастурларга патент гувоҳномалари, 8 та ишланманинг амалиётга татбиқи бўйича далолатнома олинди ҳамда 24 та Scopus халқаро маълумотлар базасидаги индексланган журналларда, 192 дан ортиқ хорижий илмий журналларда, 250 дан ортиқ ОАК тасарруфидаги журналларда ва 400 дан ортиқ маҳаллий конференция материалларида, 200 дан ортиқ халқаро хорижий конференцияларда чоп этилди. Мазкур чоп этилган мақолаларга иқтибосликлар сони эса институт бўйича 1078 тани ташкил этади.
Бугунги кунда институтда қиймати 1.1 млрд сўм бўган 2 та халқаро лойиҳа бажарилмоқда ва профессор-ўқитувчилари томонидан тайёрланган 2 та амалий лойиҳа ва 1 та инновацион лойиҳалар Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ўмумий қиймати 4,2 млрд.сўм молиялаштирилган лойхалар бажарилип келмоқта. Талабалар томанидан 132,4 млн сўм миқдорида молиялаштирилган 5 та стартап лойиҳаси бажарилиб келмоқта.
Хорижий хамкорлар билан амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳалардан Япониянинг OISCA ташкилоти билан “Sustainable Technology of Inoculating Cistanche deserticola in Saxaul Trees” мавзусидаги қўшма тадқиқотлар амалга ошириб келмоқда, лойиҳанинг умумий қиймати 1 млн АҚШ доллар.
Бундан ташқари, институтнинг 2 та ходими Абдикаиров Б.Е. – Португалиянинг Порту Университетида ва Буранбаев Т.М. – Япониянинг OISCA ташкилотида малака ошириш ва қисқа муддатли стажировкаларда иштирок этиб келди.
Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти магистратура ва докторантура босқичи талабалар Эрон Ислом Республикасининг Урмия университетига Урмия кўлининг қўриши оқибатларини ўрганиш мақсадида қисқа муддатли стажировкага бориш ўчун Инновацион ривожланиш вазирлигининг эълон қилган танловида иштирок этиб, 5 та талаба муваффақиятга эришди. Эърон Ислом Республикасидаги жорий вазиятдан келиб чиқиб, стажировка муддати 2023 йилнинг июль ойига режалаштирилмоқда.
Ёшлар билан ишлаш ҳамда маънавий-маърифй ишлар бўйича:
Институтда кундузги таълим йўналишида таҳсил олаётган 2370 нафар талабанинг 1351 нафари ўз уйидан, 292 нафари яқин қариндоши уйидан, 567 нафари ижарадан, 160 нафари ТТЖдан қатнайди.
Институтда 4 та факультет мавжуд бўлиб, ҳар факультетда 1 нафардан, жами 4 нафар Ёшлар масалалари ва маънавий-маърифий ишлар бўйича декан ўринбосарлари, ҳар факультетда 3 нафардан, жами 12 нафар тьютор фаолият юритмоқда. Ҳар бир тьюторга ўртача 140-180 нафардан талаба тўғри келади.
Институтда ҳар бири 80 ўринлик, жами 160 ўринга мўлжалланган 2 та талабалар турар жойи мавжуд. ТТЖда яшовчи талабаларнинг 80 нафари қизлар. Бугунги кунда ТТЖда яшаш учун мурожаат қилган талабалар сони 800 нафарни ташкил қилади. 400 ўринлик талабалар турар жойи лойиҳа сметаси ишлаб чиқилган. Янги қурилишни молиялаштириш ва давлат дастурига киритиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигига таклиф киритилган.
Институт талабаларининг 567 нафари (шундан, 199 нафари қизлар) ижарадаги хонадонларида яшайди. Ижарада яшайдиган талабаларнинг 30 нафарига ижара пулининг 50%и ҳар ойда институт томонидан тўлаб берилмоқда.
Институтда кам таъминланган талабалар сони 99 нафар, ногиронлиги бўлган талабалар 46 нафар, чин етим талабалар 9 нафар, ярим етим талабалар 213 нафарни ташкил қилади.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож талабалар институт томонидан моддий ва маънавий рағбатлантирилиб келинмоқда. Жумладан, 2022/2023 ўқув йилида ижтимоий ҳимояга муҳтож 85 нафар талабанинг 1 йиллик контракт пуллари тўланиб берилди.
Институтда жами 43 та тўгарак мавжуд бўлиб, шундан 26 та фан, 7 та спорт ва 10 та ижодий клублар ташкил этилган бўлиб, аъзолар сони 968 нафарни ташкил қилади.
Беш муҳим ташаббус бўйича тадбирлар ўтказилган. Музейларга, зиёратгоҳларга ва Хива шаҳрига ташрифлар уюштирилган.
Институтда “Тумар” Талабалар театр студияси, “Қувноқлар ва зукколар” клуби, “Бақсылар” гуруҳи, “Миллий соз асбоблари” ҳамда “Миллий ва эстрада вокал қўшиқчилик” тўгараклари фаолият юритмоқда.
Институтни “Агролайф” командаси Республика ОТМлари орасида ўтказилган “Қувноқлар ва зукколар” мусобақасида фахрли 2 ўринни эгаллади.
Молия-иқтисод ишлари бўйича:
Институтда 1950 ўринга мўлжалланган жами 3 та ўқув биноси, хар бири 80 ўринга мўлжалланган жами 160 ўринлик 2 та талабалар турар жойи 2 та ошхона мавжуд.
Барча ўқув биноларида кичик жорий таъмирлаш ишлари олиб борилиб. 1 ва 2 ўқув биносининг пасад қисмининг 24002 майдонида янгидан бўёқ ишлари олиб борилди.
Талабаларга янада қўлайликлар яратиш ва хавфсизликни таъминлаш мақсадида 8 дона газ плиталари электро плиталарга алмаштирилди.
Институтда 3 гектар майдонда янгидан боғ ташкил этилган. 0,6 гектар майдонда томчилатиб сўғариш йўлга қўйилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 9 сентябрдаги “Энергия тежамкор технологияларни жорий этиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-220-сон Фармонинигн бажарилишини таъминлаш мақсадида 20 дона кўча ёритгичлари, 200 летрлик сув иситгич ҳамда 5 кВт қўёш панеллари харид қилиб олинди.
Ахборат-коммуникация тармоқларини ривожлантириш хамда профессор-ўқтучилар, талаба-ёшлар учун қўлайликлар яратиш мақсадида 3-ўқув биносида хамда 1 ва 2 талабалар турар жойларида қўшимча интернет тармоқлари ва алоқа телофон тармоқлари ўрнатилди. Ўқув биноларига қўшимча 44 дона кузатув камералари жойлаштирилди.

Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, dated May 4, 2021 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, dated May 4, 2021, “Organizing the activities of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies” with entrepreneurs No. 275 Tashkent State Rural University Found at the base of the Nukus branch.
Today, Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies has 1 academic lyceum, 1 technical school, graduate department, part-time department, 4 faculties and 16 departments.
3,528 students are studying at the institute, 2,370 of them are studying at the full-time department, 931 are studying at the part-time department, and 219 are studying at the master’s level.
Also, the educational and scientific center “Agrotechnologies of selection, seed production and cultivation of oilseeds” (in the form of a state institution) and the centers “Geoinformation systems” are operating within the institute.
In cooperation with “Agrobank” ADB and the Ministry of Agriculture, a 2-month (1 month of theoretical and 1 month of practical knowledge) training course “Farmers’ School” was organized in order to direct rural youth to entrepreneurship and increase their work level. knowledge 6 qualified professors of the institute were involved.
Starting from the 2022/2023 academic year, the personnel training system for 6 bachelor’s courses and 6 master’s specialties was launched. The admission quota has increased by 39% or 334 compared to the previous academic year.
Also, a memorandum of cooperation was signed with Vietnam State Agricultural University on the establishment of a joint faculty for rice cultivation, and it is planned to visit the Republic of Vietnam on January 10-14, 2023, to sign the final document. agreement and its opening from the 2023-2024 academic year.
In the 2022-2023 academic year, training sessions are being conducted at the institute in 3 educational buildings. The total number of educational auditoriums is 104, including 6 lecture rooms, 22 laboratories and 76 practical-seminar rooms.
On educational and methodological works:
In order to ensure the quality of education at the institute, 164 professors and teachers are conducting training in the main state. 8 of them are doctors of science, 65 are candidates of science (PhD), associate professors, and the scientific potential is 44.5 percent. 35 professors and leading experts from other higher educational institutions, scientific research institutes and production enterprises of our republic were involved in part-time and full-time work.
Departmental branches of 14 specialized departments have been established under production enterprises. Practical training is conducted by highly qualified specialists of enterprises in these sectors.
In order to improve the quality of education, in the 2022/2023 academic year, 8 professors and teachers from foreign higher education institutions were involved in the educational process, and in the 2023/2024 academic year, 12 professors and teachers were involved. is planned to attract.
Information and communication technologies, including 358 computers, 44 video projectors, and 6 smart TVs, are used during the lesson. 74 classrooms in 3 educational buildings of the institute are equipped with surveillance cameras, which fully monitor and analyze lessons.
In 2022, 15 monographs, 14 textbooks, 27 educational and methodical manuals were created, and after their electronic versions were approved, they were placed in the Institute ARM.
The Information Resource Center of Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agro-Technology is equipped with 24 computers and 5 printers for users. The classroom has 120 seats.
The general fund of the Information Resource Center contains 54,583 copies of educational literature with 6,991 titles.
Including:
1505 textbooks with 19039 titles;
21392 copies of educational manual in 1504 titles;
fiction 7043 copies of 2922 titles
145 foreign literature in 145 titles.
During 2020-2023, literature worth 50667032.65 soums was purchased for the information resource center of the institute, and 122 pieces of foreign literature with 118 titles were received as gifts.
5,048 titles of literature have been digitized in the electronic library, and 33,921 scientific articles and pamphlets from the Scopus database are available on the official website of ARM http://arm.tdaunukus.uz/wordpress/. An information resource center, a subscription department and 2 study halls, a 24-seat electronic library study hall connected to the Internet serve readers. At the same time, an ARM department was established in the 3rd building of the institute, where a 20-person classroom and 15-seat electronic library classrooms are connected to the Internet.
Internet tariff plan at the institute is MinVUZ300, the speed is 300 Mb/s, 1000 Mb/s for Tasiх. Computers are connected to the INTERNET network. INTERNET speed is 100 Mb/s. At the same time, there are more than 11 WiFi zones with a speed of 100 Mb/s in the territory of the ARM and institute buildings.
In accordance with the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 20, 2017 “On measures for the further development of the higher education system” No. PQ-2909, our institute was provided with laboratory equipment worth 205 thousand 434 euros.
The German International Cooperation Organization (GIZ) brought 74.1 million soums worth of laboratory equipment and inventory to the department of “Fisheries and Sericulture” as part of the “Stable Economic Development in Some Regions of Uzbekistan” project, and 2 new “Fisheries Laboratories” were established.
USAID international organization “Development of the value chain in agriculture” AVC project to the department of “Fruit-vegetable and policing” laboratory equipment and inventories worth 214.5 million soums was brought to the institute and a new “Fruit-vegetable” laboratory was established.
5-year cooperation agreements were signed between more than 30 production enterprises in the republic and region and 14 specialized educational departments of the institute.
In the academic year 2022-2023, 5 master’s and 6 bachelor’s students are participating in a 6-month short-term internship program at leading farms in Germany.
In the national rating of higher education institutions of the Republic of Uzbekistan, in 2021, it took 11th place with a base higher education institution, and in 2022, participating as an independent institution, it took 43rd place.
About scientific research works conducted at the institute
In 2023, 4 dissertations (4 candidates of science) were defended by the teaching staff of the institute.
For 2 years, 7 professors and teachers of the institute received the title of associate professor.
This year, 3 students of our institute were awarded the “Leader of Innovative Ideas” badge by the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan.
In 2023, 5 students (named after A. Beruniy, I. Karimov, I. Yusupov and T. Qaipbergenov) were awarded state scholarships at the institute.
In 2023, 23 people and 3 interns-researchers were admitted to basic doctoral studies.
In 2023, 7 professors with a Hirsch index of 5 or higher based on their scientific publications included in Scopus, Web of Science or generally recognized indexed databases were included among the professors working at our institute. At the same time, LinkedIn, Goggle Scholar, and ResearchGate are performing the tasks of registration for professors and uploading their scientific works to international scientific platforms.
As a result of scientific research and scientific-methodical work carried out during the current year, professors and teachers of the institute received patents for 2 inventions, patent certificates for more than 10 electronic programs, documents on the practical application of 8 developments, and Scopus international information. published in 24 journals indexed in the database, more than 192 foreign scientific journals, more than 250 journals belonging to OAK and more than 400 local conference materials, more than 200 international foreign conferences. The number of citations to these published articles is 1078 by institute.
Today, the institute has 2 international projects with a total cost of 1.1 billion soums, 2 practical projects prepared by professors and teachers, and 1 innovative project by the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan with a total cost of 4.2 billion soums. 5 startup projects of 132.4 million soums financed by students are being implemented.
Among the projects planned to be implemented with foreign partners, joint research is being carried out with the Japanese organization OISCA on “Sustainable technology of planting Cistanche deserticola in saxophone trees”, the total cost of the project is 1 million US dollars.
Also, 2 employees of the institute Abdiqairov B.E. – at the University of Porto in Portugal and Buranboev T.M. – Participated in training and short-term internships at OISCA in Japan.
In the competition announced by the Ministry of Innovative Development, 5 students of Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnology went to Urmia University of the Islamic Republic of Iran for a short-term internship in order to study the consequences of the construction of Lake Urmia. . Based on the current situation in the Islamic Republic of Iran, the internship period is scheduled for July 2023.
On work with young people and spiritual and educational work:
Out of 2,370 full-time students of the institute, 1,351 study at home, 292 study at a close relative’s house, 567 study on a rental basis, and 160 study at a private school.
The institute has 4 faculties, 1 person in each faculty, a total of 4 deputy deans for youth issues and spiritual and educational affairs, 3 persons in each faculty, a total of 12 mentors are working. On average, each tutor has 140-180 students.
The institute has 2 student residences with 80 beds each, a total of 160 beds. 80 of the students living in TTJ are girls. Today, the number of students who applied for residence at TTJ is 800 people. A project estimate of a 400-bed student residence has been developed. An offer was submitted to the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan for financing the new construction and including it in the state program.
567 students of the institute (including 199 girls) live in rented apartments. For 30 students living in rented accommodation, 50% of the monthly rent is paid by the institute.
The number of low-income students in the institute is 99, 46 students with disabilities, 9 orphans, 213 half-orphans.
Students in need of social protection are financially and morally encouraged by the institute. In particular, in the academic year 2022/2023, 85 students in need of social protection were paid 1-year contract money.
The institute has a total of 43 clubs, of which 26 science, 7 sports and 10 creative clubs have been established, the number of members is 968.
Activities were held on five important initiatives. Tours to museums, shrines and the city of Khiva were organized.
“Tumar” student theater studio, “Kuvnoq va zukkolor” club, “Bakhsiylar” group, “National musical instruments”, “National and pop vocal singing” clubs operate in the institute.
In the contest “Interesting and smart” held among higher education institutions of the republic, the “Agrolife” team of the institute took the proud 2nd place.
In financial and economic matters:
The institute has 3 educational buildings with a total of 1950 seats, 2 student residences with a total of 160 seats, and 2 canteens with 80 seats each.
All educational buildings are currently being renovated. Area 24002 of the rear of educational buildings 1 and 2 has been repainted.
In order to provide more comfort and safety to students, 8 gas stoves were replaced with electric stoves.
A new garden was built at the institute on an area of 3 hectares. Drip irrigation was started on an area of 0.6 hectares.
In order to ensure the implementation of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 9, 2022 No. PF-220 “On additional measures to introduce energy-saving technologies and develop small-capacity renewable energy sources”, 20 street lights, 200 liter water heater and 5 kW wall panels were purchased.
In order to develop information and communication networks, to create convenience for teachers and students, additional Internet and telephone networks were installed in the 3rd educational building and the 1st and 2nd student residences. 44 additional surveillance cameras were installed in educational buildings.