12-aprel kuni Xudoyor Matyoqubovning 70 yoshga to‘lishi munosabati bilan uchrashuv kechasi bo‘lib o‘tdi
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida «Meva-sabzavotchilik va polizchilik» kafedrasi dotsenti, «O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi fidoyisi» ko‘krak nishoni sohibi Xudayar Matyakubov 70 yoshga to‘lishi munosabati bilan uchrashuv kechasi o‘tkazildi.
Xudiyar Matyakubov 2023-2025-yillarda «Qoraqalpog‘istonning mahalliy qovun navlari genofondini yaratish va eksportbop navlarining elita urug‘larini faol ko‘chat usulida yetishtirish» va 2023-2026-yillarda «Paxtaning Orolbo‘yi tuproq iqlim sharoitiga mos tola sifati jahon andoza talablariga javob beradigan va yuqori tola chiqimiga ega mahalliy navlarini yaratish va davlat nav sinoviga berish» nomli amaliy loyihalar rahbari.
Uchrashuvda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov, yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov, professor-o‘qituvchilar, shogirdlari va yaqinlari ishtirok etdi.
Uchrashuv institutimiz yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor M. Dauletmuratov kirish so‘zi bilan ochib berdi va boshqarib bordi.
Shundan so‘ng, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov hamda uchrashuv ishtirokchilari X.Matyakubov haqida o‘z fikrlarini bildirish bilan birga bugungi kunga qadar olib borgan ilmiy va amaliy ishlariga alohida to‘xtalib o‘tdi.

On April 12, a meeting was held on the occasion of Khudoyor Matyokubov’s 70th birthday.
A meeting was held at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies on the occasion of the 70th birthday of Khudayar Matyakubov, Associate Professor of the Department of “Fruit and Vegetable Growing and Melon Growing,” recipient of the “Devotee of Agriculture of the Republic of Uzbekistan” badge.
Khudayar Matyakubov is the head of the practical project “Creation of the gene pool of local melon varieties of Karakalpakstan and the cultivation of elite seeds of export-oriented varieties using the active seedling method” in 2023-2025 and “Creation of local cotton varieties with high fiber yield and fiber quality that meet the requirements of world standards, suitable for the soil and climatic conditions of the Aral Sea region, and their submission for state variety testing” in 2023-2026.
The meeting was attended by the Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies B.Jollibekov, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work M.Davletmuratov, professors and teachers, students and relatives.
The meeting was opened and chaired by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of our institute, M. Dauletmuratov.
Then, the Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, B.Zhollibekov, and the meeting participants, while expressing their opinions about H.Matyakubov, separately dwelled on the scientific and practical work carried out to date.