2025-yili 24-aprel kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti axborot-resurs markazi mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan, «O‘zbekiston-kitobxonlar makoni» shiori ostida o‘tkaziladigan V Respublika «Kitobxonlar haftaligi»ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining 2025-yil 11-apreldagi 3-sonli «O‘zbekiston-kitobxonlar makoni» shiori ostida V Respublika «Kitobxonlar haftaligi»ni o‘tkazish to‘g‘risidagi qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida institutimizda keng tarzda o‘tkazilmoqda.
Tadbirda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov, axborot-resurs markazi rahbari U.Amanjolova, yoshlar ittifoqi yetakchisi M.Mambetov, dekan o‘rinbosari, tyutor va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda axborot-resurs markazi rahbari U. Amanjolova so‘zga chiqib, ushbu tadbirni o‘tkazish orqali yoshlarga «Kitobxonlik haftaligi»ning milliy g‘oyasini amalga oshirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish, kitobxonlikka keng jalb etish, ularning darsdan bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, so‘z boyligini kengaytirish, ijtimoiy faolligini, Vatanimizga bo‘lgan hurmatini oshirishdan iborat. Shuningdek, o‘zbek, qoraqalpoq jahon adabiyotining durdonalari bilan keng tanishtirib borish.
Undan so‘ng institutimizning birinchi prorektori M.Davletmuratov va Yoshlar ittifoqi yoshlar yetakchisi: M.Mambetovlar so‘zga chiqib ishtirokchilarga inson hayotida kitobning o‘rni va o‘z hayot yo‘llarida bu adabiy va qanday kitoblarni o‘qish qanchalik foydali bo‘lganligi haqida hayotiy misollar keltirib o‘tish bilan birga o‘z fikr-takliflari bilan bo‘lishdi.
Ma’lumot o‘rnida institutimizning kitob fondi joriy yil boshidan 205 nomdagi 1000 dan ortiq adabiy kitoblar bilan boyidi.Shundan: «O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi» tomonidan 82 nomdagi 500 dona kitob sovg‘a qilindi.Institutimiz tomonidan 123 nomdagi 414 dona kitob to‘ldirildi.

24 апреля 2025 года состоялась церемония открытия V Республиканской «Недели читателей,» организованной специалистами Информационно-ресурсного центра Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий под девизом «Узбекистан — пространство читателей.»
В целях обеспечения исполнения постановления Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2025 года No 3 о проведении V Республиканской «Недели читателей» под девизом «Узбекистан — пространство читателей» в нашем институте широко проводится.
В мероприятии приняли участие первый проректор по работе с молодежью, духовности и просветительству М. Давлетмуратов, руководитель информационно-ресурсного центра У. Аманжолова, лидер Союза молодежи М. Мамбетов, заместитель декана, тьютор и студенческая молодежь.
На мероприятии выступила руководитель информационно-ресурсного центра У. Аманжолова, которая отметила, что проведение данного мероприятия направлено на реализацию национальной идеи «Недели чтения,» развитие культуры чтения среди молодежи, широкое привлечение к чтению, содержательное проведение свободного от уроков времени, расширение словарного запаса, повышение социальной активности, уважения к Родине. Кроме того, широкое ознакомление с шедеврами узбекской и каракалпакской мировой литературы.
Затем выступили первый проректор нашего института М. Давлетмуратов и лидер молодежи Союза молодежи М. Мамбетов, которые поделились своими мыслями и предложениями с участниками о роли книг в жизни человека и о том, насколько полезными были эти литературные книги на их жизненном пути.
К сведению, с начала этого года книжный фонд нашего института пополнился более чем 1000 литературных книг 205 наименований.Из них: «Союз писателей Узбекистана» подарил 500 книг 82 наименований.Наш институт пополнил 414 книг 123 наименований.