2025-yili 24-aprel kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti axborot-resurs markazi mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan, «O‘zbekiston-kitobxonlar makoni» shiori ostida o‘tkaziladigan V Respublika «Kitobxonlar haftaligi»ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining 2025-yil 11-apreldagi 3-sonli «O‘zbekiston-kitobxonlar makoni» shiori ostida V Respublika «Kitobxonlar haftaligi»ni o‘tkazish to‘g‘risidagi qarorining ijrosini ta’minlash maqsadida institutimizda keng tarzda o‘tkazilmoqda.
Tadbirda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov, axborot-resurs markazi rahbari U.Amanjolova, yoshlar ittifoqi yetakchisi M.Mambetov, dekan o‘rinbosari, tyutor va talaba yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda axborot-resurs markazi rahbari U. Amanjolova so‘zga chiqib, ushbu tadbirni o‘tkazish orqali yoshlarga «Kitobxonlik haftaligi»ning milliy g‘oyasini amalga oshirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish, kitobxonlikka keng jalb etish, ularning darsdan bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, so‘z boyligini kengaytirish, ijtimoiy faolligini, Vatanimizga bo‘lgan hurmatini oshirishdan iborat. Shuningdek, o‘zbek, qoraqalpoq jahon adabiyotining durdonalari bilan keng tanishtirib borish.
Undan so‘ng institutimizning birinchi prorektori M.Davletmuratov va Yoshlar ittifoqi yoshlar yetakchisi: M.Mambetovlar so‘zga chiqib ishtirokchilarga inson hayotida kitobning o‘rni va o‘z hayot yo‘llarida bu adabiy va qanday kitoblarni o‘qish qanchalik foydali bo‘lganligi haqida hayotiy misollar keltirib o‘tish bilan birga o‘z fikr-takliflari bilan bo‘lishdi.
Ma’lumot o‘rnida institutimizning kitob fondi joriy yil boshidan 205 nomdagi 1000 dan ortiq adabiy kitoblar bilan boyidi.Shundan: «O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi» tomonidan 82 nomdagi 500 dona kitob sovg‘a qilindi.Institutimiz tomonidan 123 nomdagi 414 dona kitob to‘ldirildi.

On April 24, 2025, the opening ceremony of the V Republican “Reader Week,” organized by specialists of the Information Resource Center of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies and held under the motto “Uzbekistan – a place for readers,” took place.
In order to ensure the implementation of the resolution of the Agency for Information and Mass Communications under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 11, 2025, No. 3 on holding the V Republican “Reader’s Week” under the motto “Uzbekistan – a place for readers,” it is being widely held in our institute.
The event was attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment M.Davletmuratov, Head of the Information Resource Center U.Amanjolova, Youth Union Leader M.Mambetov, Deputy Dean, tutor, and students.
At the event, the head of the information resource center, U. Amanzholova, spoke about the implementation of the national idea of “Reading Week” for young people, the development of reading culture among young people, the wide involvement of young people in reading, the meaningful organization of their free time from lessons, the expansion of vocabulary, increasing their social activity, and respect for the Motherland. Also, to widely familiarize with the masterpieces of Uzbek and Karakalpak world literature.
Then the first vice-rector of our institute M.Davletmuratov and the youth leader of the Youth Union: M.Mambetov spoke and shared their thoughts and suggestions with the participants, citing real-life examples about the role of books in human life and how useful it is to read these literary books on their life paths.
For information, since the beginning of this year, our institute’s book collection has been enriched with more than 1,000 literary books of 205 titles.Of these: The Writers’ Union of Uzbekistan donated 500 books of 82 titles.Our institute has replenished 414 books of 123 titles.