17-may kuni Nukus shahri Oqqus majmuasida bo‘lib o‘tgan O‘rta Osiyoning eng sara yoshlarini bir joyga jamlagan «Green Spark» va «Yoshlar va iqlim» tanlovlarining final bosqichida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti «Agrotexnologiya va o‘rmonchilik» fakulteti Meva-sabzavotchilik va polizchilikka qarashli issiqxonalarni yuritish va tashkil etish mutaxassisligi 3-kurs talabasi Xudoyon Oksana mukofoti 4-o‘rinni egallab 3000 AQSh dollari bilan taqdirlandi.
Ekologik muammolarni yechishga qaratilgan innovatsion g‘oyalar va startap loyihalarning taqdimoti tinglandi. Tanlovda ishtirok etish uchun Markaziy Osiyoning 5 mamlakatidan saralangan 500 ga yaqin yoshlardan arizalar kelib tushgan bo‘lib, «Green spark» tanlovida 24 ishtirokchi, «Yoshlar va iqlim» tanlovida 14 ishtirokchi final bosqichida qatnashdi.
Talaba yoshimizni institutimiz rektori B.Jollibekov qo‘lga kiritgan natijalari bilan tabrikladi va nol muvaffaqiyat kelajakdagi tashabbuslarda eng muhim qadam ekanligini alohida ta’kidladi.
Studnet yoshlarimizni shunday sovrinli o‘rinlari bilan institut jamoasi nomidan tabriklaymiz va shu qatorda musobaqaga tayyorlagan ustoziga ham minnatdorchilik bildiramiz!!!

На финальном этапе конкурсов «Green Spark» и «Молодежь и климат,» собравших лучшую молодежь Центральной Азии, состоявшихся 17 мая в комплексе «Оккус» города Нукуса, студентка 3-го курса факультета «Агротехнология и лесоводство» Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий по специальности «Ведение и организация теплиц плодоовощеводства и бахчеводства» Худойон Оксана заняла 4-е место и была награждена премией в размере 3000 долларов США.
Были заслушаны презентации инновационных идей и стартап-проектов, направленных на решение экологических проблем. Около 500 молодых людей из 5 стран Центральной Азии подали заявки на участие в конкурсе, 24 участника приняли участие в конкурсе «Green Spark,» а 14 участников — в конкурсе «Молодежь и климат.»
Ректор нашего института Б.Жоллыбеков поздравил нашу студенческую молодежь с достигнутыми результатами и особо отметил, что нулевой успех является важнейшим шагом в будущих инициативах.
От имени коллектива института мы поздравляем нашу студенческую молодежь с такими почетными местами и выражаем благодарность преподавателю, который подготовил нас к соревнованиям!!!