O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida»gi Qonuniga hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Majlis Senatining 2025 yil 18 martdagi SQ-100-V-sonli qaroriga muvofiq, davlat organlari va muassasalari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan birgalikda qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlardan aholining, jumladan, yoshlarning xabardorligini oshirish, shuningdek, joylarda ko‘chma qabullar o‘tkazish orqali fuqarolar tomonidan ko‘tarilgan muammolarni hududiy davlat organlari vakillari bilan hamkorlikda hal etish choralarining ko‘rilishi belgilangan.
Shu asosda 20-may kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talaba yoshlari o‘rtasida «Yangi O‘zbekistonda yoshlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish kafolatlari» mavzusida «Ombudsman maktab» tadbiri va talaba-yoshlar murojaatlarini o‘rganish maqsadida «Ombudsmanning sayyor qabuli» tashkil etildi.
O‘tkazilgan sayyor qabulni institutimiz Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov kirish so‘zi bilan ochib berdi va boshqarib bordi. Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili J.Shlimbetov, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosh boshqarmasining mas’ul xodimi AMadiyarov.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bo‘lim boshlig‘i K.Sadikov Yoshlar ishlari agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i D.Kuljanovlar so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar bugungi kunda yoshlarga davlat tomonidan yaratilgan imkoniyatlar, yoshlar muammolarini o‘rganish va hal etish tizimini yanada takomillashtirish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar, oliy va professional ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘quvchilariga byudjet mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditini ajratish tartibi hamda oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash, ish o‘rinlarini yaratish haqida ishtirokchilarga qimmatli ma’lumotlar keltirib o‘tdi. Uchrashuv yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga soha vakillaridan tegishli javoblar oldi.

В соответствии с Законом «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане) » и постановлением Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 18 марта 2025 года No ПС-100-В предусмотрено принятие мер по повышению осведомленности населения, в том числе молодежи, о нормативно-правовых актах, принимаемых совместно с представителями государственных органов и учреждений, негосударственных некоммерческих организаций, а также по решению проблем, поднятых гражданами, путем проведения выездных приемов на местах совместно с представителями территориальных государственных органов.
На этой основе 20 мая среди студенческой молодежи Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий было организовано мероприятие «Омбудсманская школа» на тему «Гарантии защиты прав и законных интересов молодежи в Новом Узбекистане» и «Выездной прием Омбудсмана» в целях изучения обращений студенческой молодежи.
Выездной прием открыл и вел первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе нашего института М. Давлетмуратов. Затем региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) в Республике Каракалпакстан Ж.Шлимбетов, ответственный сотрудник Главного управления Центрального банка Республики Узбекистан по Республике Каракалпакстан А.Мадияров.
Выступили начальник отдела Министерства занятости и сокращения бедности Республики Каракалпакстан К.Садиков и начальник отдела Управления Агентства по делам молодежи Республики Каракалпакстан Д.Кулжанов.
Выступившие предоставили участникам ценную информацию о возможностях, созданных государством для молодежи, мерах, принимаемых для дальнейшего совершенствования системы изучения и решения проблем молодежи, порядке выделения образовательных кредитов студентам и учащимся высших и профессиональных учебных заведений за счет бюджетных средств, а также об обеспечении занятости выпускников высших учебных заведений и создании рабочих мест. В конце встречи участники получили соответствующие ответы от представителей отрасли на интересующие их вопросы.