O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida»gi Qonuniga hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Majlis Senatining 2025 yil 18 martdagi SQ-100-V-sonli qaroriga muvofiq, davlat organlari va muassasalari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan birgalikda qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlardan aholining, jumladan, yoshlarning xabardorligini oshirish, shuningdek, joylarda ko‘chma qabullar o‘tkazish orqali fuqarolar tomonidan ko‘tarilgan muammolarni hududiy davlat organlari vakillari bilan hamkorlikda hal etish choralarining ko‘rilishi belgilangan.
Shu asosda 20-may kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti talaba yoshlari o‘rtasida «Yangi O‘zbekistonda yoshlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish kafolatlari» mavzusida «Ombudsman maktab» tadbiri va talaba-yoshlar murojaatlarini o‘rganish maqsadida «Ombudsmanning sayyor qabuli» tashkil etildi.
O‘tkazilgan sayyor qabulni institutimiz Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov kirish so‘zi bilan ochib berdi va boshqarib bordi. Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili J.Shlimbetov, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosh boshqarmasining mas’ul xodimi AMadiyarov.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bo‘lim boshlig‘i K.Sadikov Yoshlar ishlari agentligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i D.Kuljanovlar so‘zga chiqdi.
So‘zga chiqqanlar bugungi kunda yoshlarga davlat tomonidan yaratilgan imkoniyatlar, yoshlar muammolarini o‘rganish va hal etish tizimini yanada takomillashtirish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar, oliy va professional ta’lim tashkilotlari talabalari va o‘quvchilariga byudjet mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditini ajratish tartibi hamda oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash, ish o‘rinlarini yaratish haqida ishtirokchilarga qimmatli ma’lumotlar keltirib o‘tdi. Uchrashuv yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga soha vakillaridan tegishli javoblar oldi.

In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) ” and the Resolution of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan dated March 18, 2025 No. PS-100-V, it is determined that measures will be taken to raise awareness of the population, including young people, about the regulatory legal acts adopted jointly with representatives of state bodies and institutions and non-governmental non-profit organizations, as well as to solve problems raised by citizens through mobile receptions on the ground in cooperation with representatives of territorial state bodies.
On this basis, on May 20, the “Ombudsman School” event on the topic “Guarantees for the Protection of the Rights and Legitimate Interests of Youth in New Uzbekistan” was organized among the student youth of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, as well as a “Mobile Reception of the Ombudsman” to study student appeals.
The visiting reception was opened and led by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of our institute, M. Davletmuratov. Then the Regional Representative of the Authorized Representative of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Republic of Karakalpakstan Zh.Shlymbetov, responsible employee of the Main Directorate of the Central Bank of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Karakalpakstan A.Madiyarov.
K. Sadikov, Head of Department at the Ministry of Employment and Poverty Reduction of the Republic of Karakalpakstan, and D. Kuljanov, Head of Department at the Youth Affairs Agency of the Republic of Karakalpakstan, spoke.
The speakers provided valuable information to the participants about the opportunities created by the state for young people today, measures being taken to further improve the system of studying and solving youth problems, the procedure for allocating educational loans from budget funds to students and pupils of higher and professional educational institutions, as well as about ensuring employment of graduates of higher educational institutions and creating jobs. At the end of the meeting, the participants received appropriate answers to their questions from industry representatives.