O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Respublika ilmiy Qishloq xo‘jaligi kutubxonasi va Toshkent davlat agrar universiteti hamkorligida 21-may «Kutubxonachilar kuni» munosabati bilan «Yangi O‘zbekistonda kitobga mehr – kutubxonachiga hurmat» mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan ilmiy-amaliy anjuman-jumanda onlayn tarzda zoom platformasidan Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov boshchiligida institutimiz prorektorlari, axborot-resurs markazi jamoasi va bir qator professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Ilmiy-amaliy konferensiyani Qishloq xo‘jaligi vazirining maslahatchisi E.Abdualimov kirish so‘zi bilan ochdi va bugungi kunda Respublikamizda 12 mingdan ortiq axborot-kutubxona muassasasi bor. Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi Respublika ilmiy qishloq xo‘jaligi kutubxonasi, 9 ta oliy ta’lim muassasasi hamda 21 ta ilmiy-tadqiqot muassasasida ham axborot-resurs markazlari faoliyat yuritadi. Bugungi seminar ishiga va barcha kutubxonachilarimizning ishlariga muvaffaqiyat, mashaqqatli mehnatlariga omad tilayman,» – dedi vazir maslahatchisi o‘zining kirish so‘zida.
Ilmiy-amaliy anjuman yakunlangandan so‘ng institutimiz rektori so‘zga chiqib bugungi kunda kutubxonamizda ayamasdan mehnat qilayotgan kutubxonachilarimizni bugungi bayram bilan tabriklab ularning institutimizda kitobsevarlikni oshirish yo‘lidagi xizmatlarini yuqori baholashini alohida ta’kidladi. Har bir sidqidildan qilingan ish yuqori baholanadi, shu bilan birga institutimiz tomonidan kutubxonachilarimizga moddiy sovg‘alar va tashakkurnomalar bilan taqdirlandi.

Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Республиканской научной сельскохозяйственной библиотекой и Ташкентским государственным аграрным университетом провело Республиканскую научно-практическую конференцию на тему «В Новом Узбекистане любовь к книгам — уважение к библиотекарям,» посвященную Дню библиотекаря.
В научно-практической конференции-совещании приняли участие проректоры Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий во главе с ректором Б.Жоллыбековым, команда информационно-ресурсного центра и ряд профессоров-преподавателей.
Научно-практическую конференцию с вступительным словом открыл советник министра сельского хозяйства Э. Абдуалимов, и на сегодняшний день в нашей республике насчитывается более 12 тысяч информационно-библиотечных учреждений. Информационно-ресурсные центры также действуют в Республиканской научной сельскохозяйственной библиотеке при Министерстве сельского хозяйства, 9 высших учебных заведениях и 21 научно-исследовательском учреждении. Желаю успехов в работе сегодняшнего семинара и всем нашим библиотекарям, удачи в их нелегком труде,» — сказал советник министра в своем вступительном слове.
После завершения научно-практической конференции ректор нашего института выступил с речью и поздравил наших библиотекарей, которые сегодня неустанно трудятся в нашей библиотеке, с сегодняшним праздником, подчеркнув, что они высоко ценят их заслуги в повышении любви к книге в нашем институте. Каждая добросовестная работа высоко ценится, в то же время наш институт наградил наших библиотекарей материальными подарками и благодарственными письмами.