O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi Respublika ilmiy Qishloq xo‘jaligi kutubxonasi va Toshkent davlat agrar universiteti hamkorligida 21-may «Kutubxonachilar kuni» munosabati bilan «Yangi O‘zbekistonda kitobga mehr – kutubxonachiga hurmat» mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan ilmiy-amaliy anjuman-jumanda onlayn tarzda zoom platformasidan Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.Jollibekov boshchiligida institutimiz prorektorlari, axborot-resurs markazi jamoasi va bir qator professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Ilmiy-amaliy konferensiyani Qishloq xo‘jaligi vazirining maslahatchisi E.Abdualimov kirish so‘zi bilan ochdi va bugungi kunda Respublikamizda 12 mingdan ortiq axborot-kutubxona muassasasi bor. Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi Respublika ilmiy qishloq xo‘jaligi kutubxonasi, 9 ta oliy ta’lim muassasasi hamda 21 ta ilmiy-tadqiqot muassasasida ham axborot-resurs markazlari faoliyat yuritadi. Bugungi seminar ishiga va barcha kutubxonachilarimizning ishlariga muvaffaqiyat, mashaqqatli mehnatlariga omad tilayman,» – dedi vazir maslahatchisi o‘zining kirish so‘zida.
Ilmiy-amaliy anjuman yakunlangandan so‘ng institutimiz rektori so‘zga chiqib bugungi kunda kutubxonamizda ayamasdan mehnat qilayotgan kutubxonachilarimizni bugungi bayram bilan tabriklab ularning institutimizda kitobsevarlikni oshirish yo‘lidagi xizmatlarini yuqori baholashini alohida ta’kidladi. Har bir sidqidildan qilingan ish yuqori baholanadi, shu bilan birga institutimiz tomonidan kutubxonachilarimizga moddiy sovg‘alar va tashakkurnomalar bilan taqdirlandi.

The Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Republican Scientific Agricultural Library and Tashkent State Agrarian University, held a Republican scientific and practical conference on May 21st, “Love for Books – Respect for Librarians in New Uzbekistan,” dedicated to “Librarians’ Day.”
The scientific-practical conference was attended online by the rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, B. Zhollibekov, along with the vice-rectors of the institute, the staff of the information resource center, and a number of professors and teachers.
The scientific and practical conference was opened with an introductory speech by the Advisor to the Minister of Agriculture E.Abdualimov, and today there are more than 12 thousand information and library institutions in our Republic. Information and resource centers operate in the Republican Scientific Agricultural Library under the Ministry of Agriculture, 9 higher educational institutions, and 21 research institutions. I wish success in the work of today’s seminar and all our librarians, and good luck in their hard work,” the advisor to the minister said in his opening remarks.
After the conclusion of the scientific-practical conference, the rector of our institute spoke and congratulated our librarians who are working tirelessly in our library on today’s holiday, emphasizing that he highly appreciates their services in increasing book lovers in our institute. Every sincere work is highly appreciated, and our institute has awarded our librarians with material gifts and letters of appreciation.