Oliy ta’lim muassasasi talabasi bo‘lgan har bir yoshning oldida katta maqsadlar bo‘ladi, ulardan biri albatta bu O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasining hamda nufuzli davlat stipendiyasining sohibi bo‘lishdir. Bu g‘alabaga erishish uchun nomzodlardan chuqur bilim, o‘z sohalaridan kelib chiqqan holda ustozlari bilan ilmiy tadqiqotlar olib borib o‘z ustida ishlagan tashabbuskor yoshlargina erisha oladi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 2025-2026-o‘quv yili uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi hamda taniqli davlat stipendiyalari tanloviga talabgor talabalar o‘rtasida tanlovning institut bosqichi o‘tkazildi.
Tanlovni o‘tkazishda manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsion holatlardan yiroq bo‘lishi uchun institutimizning Korrupsiyaga qarshi kurashish «Komplayens-nazorat» bo‘limi tomonidan qat’iy nazoratlar o‘tkazildi. Ichki imtihonlarda nomzodlar o‘z bilim darajalarini sinab ko‘rdi.

Every student of a higher educational institution has big goals, one of which is, of course, to become a recipient of the state scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan and a prestigious state scholarship. Only proactive young people who have deep knowledge of the candidates, conducted scientific research with their mentors, and worked on themselves, based on their field, can achieve this victory.
Also, at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, the institute stage of the competition was held among students applying for the state scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan and well-known state scholarships for the 2025-2026 academic year.
Strict controls were carried out by the Anti-Corruption Department of our institute “Compliance Control” to prevent conflicts of interest and corruption during the competition. In the internal exams, the candidates tested their level of knowledge.