Oliy ta’lim muassasasi talabasi bo‘lgan har bir yoshning oldida katta maqsadlar bo‘ladi, ulardan biri albatta bu O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasining hamda nufuzli davlat stipendiyasining sohibi bo‘lishdir. Bu g‘alabaga erishish uchun nomzodlardan chuqur bilim, o‘z sohalaridan kelib chiqqan holda ustozlari bilan ilmiy tadqiqotlar olib borib o‘z ustida ishlagan tashabbuskor yoshlargina erisha oladi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 2025-2026-o‘quv yili uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi hamda taniqli davlat stipendiyalari tanloviga talabgor talabalar o‘rtasida tanlovning institut bosqichi o‘tkazildi.
Tanlovni o‘tkazishda manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsion holatlardan yiroq bo‘lishi uchun institutimizning Korrupsiyaga qarshi kurashish «Komplayens-nazorat» bo‘limi tomonidan qat’iy nazoratlar o‘tkazildi. Ichki imtihonlarda nomzodlar o‘z bilim darajalarini sinab ko‘rdi.

У каждого молодого человека, являющегося студентом высшего учебного заведения, есть большие цели, одна из которых — стать обладателем государственной стипендии Президента Республики Узбекистан и престижной государственной стипендии. Достичь этой победы могут только инициативные молодые люди, обладающие глубокими знаниями среди кандидатов, которые проводят научные исследования со своими наставниками и работают над собой, исходя из своих областей.
Также в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий был проведен институтский этап конкурса среди студентов, претендующих на государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и известные государственные стипендии на 2025-2026 учебный год.
Отдел по борьбе с коррупцией нашего института «Комплаенс-контроль» провел строгий контроль, чтобы избежать конфликта интересов и коррупционных ситуаций при проведении конкурса.  Кандидаты проверили свой уровень знаний на внутренних экзаменах.