Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi hamda JICA GROW loyihasi hamkorligida “ Yaponiyada ishlash imkoniyatlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Uchrashuvda:
Buranbaev Timur – OISCA-Uzbekistan ofisi menejeri
Fukushi Hoju – OISCA-Uzbekistan ofisi yapon tili o‘qituvchisi
Yoshikawa Takuma – JICA GROW loyihasi eksperti
Khasanov Jurabek – JICA GROW loyihasi eksperti
Sobirov Temur – JICA GROW loyihasi assistenti
“Nobels” kompaniyasi vakili (onlayn) ishtiork etdi.
Seminarda JICA GROW loyihasi haqida batafsil ma’lumot berilib, bu loyiha institutimiz bitiruvchilari uchun Yaponiyada ishlash imkoniyatlarini taqdim etishi ta’kidlandi. Eng muhimi – til sertifikati talab qilinmaydi, faqat kundalik suhbatlasha olish hamda Yaponiya qonunlarini bilish kifoya.
Shuningdek, “Nobels” kompaniyasi vakili (onlayn) ishtirokchilarga kompaniya faoliyati va ish imkoniyatlari haqida ma’lumot berdi. Talaba-yoshlarimiz esa o‘zlarini qiziqtirgan savollarga loyihaning ekspertlaridan javob olishdi.
Yaponiyada ishlashni istaganlar JICA GROW loyihasi tomonidan tayyorlangan so‘rovnoma bilan tanishib chiqishlari so‘raldi. Bunday seminarlar bitiruvchilarimizning manfaatlarini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, rivojlangan davlatlarning ilg‘or tajribalarini yurtimizga olib kirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В сотрудничестве с Каракалпакским институтом сельского хозяйства и агротехнологий, Агентством по миграции при Кабинете Министров и проектом JICA GROW был организован семинар на тему «Возможности работы в Японии.»
На встрече:
Буранбаев Тимур — менеджер офиса OISCA-Uzbekistan
Фукуси Ходжу — преподаватель японского языка офиса OISCA-Uzbekistan
Ёсикава Такума — эксперт проекта JICA GROW
Хасанов Журабек — эксперт проекта JICA GROW
Собиров Темур — ассистент проекта JICA GROW
Представитель компании «Нобельс» (онлайн).
На семинаре была представлена подробная информация о проекте JICA GROW, который предоставляет возможности для выпускников нашего института работать в Японии. Самое главное — языковой сертификат не требуется, достаточно иметь возможность ежедневно общаться и знать японские законы.
Также представитель компании «Нобельс» (онлайн) проинформировал участников о деятельности и возможностях работы компании. Наши студенты получить ответы на интересующие их вопросы от экспертов проекта.
Желающих работать в Японии попросили ознакомиться с анкетой, подготовленной проектом JICA GROW. Подобные семинары не только поддерживают интересы наших выпускников, но и играют важную роль в внедрении передового опыта развитых стран в нашу страну.