Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi hamda JICA GROW loyihasi hamkorligida “ Yaponiyada ishlash imkoniyatlari” mavzusida seminar tashkil etildi.
Uchrashuvda:
Buranbaev Timur – OISCA-Uzbekistan ofisi menejeri
Fukushi Hoju – OISCA-Uzbekistan ofisi yapon tili o‘qituvchisi
Yoshikawa Takuma – JICA GROW loyihasi eksperti
Khasanov Jurabek – JICA GROW loyihasi eksperti
Sobirov Temur – JICA GROW loyihasi assistenti
“Nobels” kompaniyasi vakili (onlayn) ishtiork etdi.
Seminarda JICA GROW loyihasi haqida batafsil ma’lumot berilib, bu loyiha institutimiz bitiruvchilari uchun Yaponiyada ishlash imkoniyatlarini taqdim etishi ta’kidlandi. Eng muhimi – til sertifikati talab qilinmaydi, faqat kundalik suhbatlasha olish hamda Yaponiya qonunlarini bilish kifoya.
Shuningdek, “Nobels” kompaniyasi vakili (onlayn) ishtirokchilarga kompaniya faoliyati va ish imkoniyatlari haqida ma’lumot berdi. Talaba-yoshlarimiz esa o‘zlarini qiziqtirgan savollarga loyihaning ekspertlaridan javob olishdi.
Yaponiyada ishlashni istaganlar JICA GROW loyihasi tomonidan tayyorlangan so‘rovnoma bilan tanishib chiqishlari so‘raldi. Bunday seminarlar bitiruvchilarimizning manfaatlarini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, rivojlangan davlatlarning ilg‘or tajribalarini yurtimizga olib kirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

The Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, together with the Migration Agency under the Cabinet of Ministers and the JICA GROW project, organized a seminar on the topic “Opportunities for Work in Japan.”
At the meeting:
Buranbaev Timur – Manager of the OISCA-Uzbekistan office
Fukushi Hoju – Japanese language teacher of OISCA-Uzbekistan office
Yoshikawa Takuma – JICA GROW Project Expert
Khasanov Jurabek – expert of the JICA GROW project
Sobirov Temur – Assistant of the JICA GROW project
A representative of the “Nobels” company participated (online).
At the seminar, detailed information was provided about the JICA GROW project, which will provide opportunities for graduates of our institute to work in Japan. Most importantly, a language certificate is not required, it is enough to be able to communicate daily and know the laws of Japan.
Also, a representative of the Nobel company (online) informed the participants about the company’s activities and business opportunities. Our students received answers to their questions from the project’s experts.
Those wishing to work in Japan were asked to familiarize themselves with the questionnaire prepared by the JICA GROW project. Such seminars, along with supporting the interests of our graduates, play an important role in introducing the best practices of developed countries into our country.