Qishloq xo‘jaligi ilmida “STEM” dasturi va “HECI” global maqsadining ahamiyati
2026-yil 14-mart kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mas’ul trener «Gumanitar fanlar va tillar» kafedrasining katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazova tomonidan institut professor-o‘qituvchilari uchun “Qishloq xo‘jaligi ilmida STEM dasturi va HECI global maqsadining ahamiyati” mavzusida ma’rifiy uchrashuv tashkil etildi. Unda ta’lim tizimiga STEM (science, technology, engineering, mathematics) yondashuvini joriy etish hamda HECI (humanity, ethics, creativity, imagination) global maqsadiga muvofiq, mehnat bozoriga mos yuqori malakali kadrlarni tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumotlar berildi.
Tadbir davomida STEM dasturini yaqin istiqbolda bosqichma-bosqich joriy etish, HECI tamoyillarini ta’lim jarayoniga integratsiya qilish hamda kelgusi o‘n yillik uchun yangi davlat talablari va ta’lim standartlarining namunaviy modellarini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, ushbu yo‘nalishlarda ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirish maqsadga muvofiqligi qayd etildi.

The importance of the “STEM” program and the “HECI” global goal in agricultural science
On March 14, 2026, at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, the responsible trainer, senior lecturer of the Department of “Humanities and Languages” Z.Mambetniyazova, organized an educational meeting for the institute’s professors and teachers on the topic “The Importance of the STEM Program and the Global HECI Goal in Agricultural Science.” It provided information on the implementation of the STEM (science, technology, engineering, mathematics) approach in the education system and the reforms being carried out to train highly qualified personnel suitable for the labor market, in accordance with the global goal of HECI (humanity, ethics, creativity, imagination).
During the event, the need for the phased implementation of the STEM program in the near future, the integration of HECI principles into the educational process, and the development of standard models of new state requirements and educational standards for the next decade was noted. The expediency of strengthening scientific research in these areas was also noted.