Qishloq xo‘jaligi ilmida “STEM” dasturi va “HECI” global maqsadining ahamiyati
2026-yil 14-mart kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mas’ul trener «Gumanitar fanlar va tillar» kafedrasining katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazova tomonidan institut professor-o‘qituvchilari uchun “Qishloq xo‘jaligi ilmida STEM dasturi va HECI global maqsadining ahamiyati” mavzusida ma’rifiy uchrashuv tashkil etildi. Unda ta’lim tizimiga STEM (science, technology, engineering, mathematics) yondashuvini joriy etish hamda HECI (humanity, ethics, creativity, imagination) global maqsadiga muvofiq, mehnat bozoriga mos yuqori malakali kadrlarni tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumotlar berildi.
Tadbir davomida STEM dasturini yaqin istiqbolda bosqichma-bosqich joriy etish, HECI tamoyillarini ta’lim jarayoniga integratsiya qilish hamda kelgusi o‘n yillik uchun yangi davlat talablari va ta’lim standartlarining namunaviy modellarini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi. Shuningdek, ushbu yo‘nalishlarda ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirish maqsadga muvofiqligi qayd etildi.

Значение программы «STEM» и глобальной цели «HECI» в сельскохозяйственной науке
14 марта 2026 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий ответственным тренером, старшим преподавателем кафедры «Гуманитарных наук и языков» З. Мамбетниязовой была организована образовательная встреча для профессорско-преподавательского состава института на тему «Значение программы STEM и глобальной цели HECI в сельскохозяйственной науке.» В нем была представлена информация о проводимых реформах по внедрению подхода STEM (science, technology, engineering, mathematics) в систему образования и подготовке высококвалифицированных кадров, соответствующих рынку труда, в соответствии с глобальной целью HECI (humanity, ethics, creativity, imagination).
В ходе мероприятия была подчеркнута необходимость поэтапного внедрения программы STEM в ближайшей перспективе, интеграции принципов HECI в образовательный процесс и разработки типовых моделей новых государственных требований и образовательных стандартов на следующее десятилетие. Также отмечена целесообразность усиления научно-исследовательской работы в данных направлениях.