Urmiya universiteti bilan memorandumga imzo qoyildi
Sungi yillarda davlatimiz oliy ta`lim tizimida horijiy davlatlarning vakolatli OTM bilan birga ishlash, ilmiy aloqalar olib borish va qo’shma fakulьtetler ochig bo’yicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Ayni vaqtda Buyuk Britaniya, Hitoy, Rossiya, Polьsha, Latviya, V`etnam, E`ron, Belarusь, Qozog’iston, Ozarbayjon, Tojikiston, Qirg’iziston Respublikalarining oliy ta`lim muassasalari va Germaniyaning bir qator halqaro tashkilotlari bilan birga ishlab kelayotgan Toshkent davlat agrar universiteti Nukus fililali Osiyoning yana bir vakolatli ta`lim muassasasi bo’lgan Urmiya universiteti rahbariyati bilan onlayn o’chrashuv o’tkazdi.
O’chrashuvda O’zbekiston Respublikasining E`ron İslom Respublikasidagi elchixonasi, Qoraqolpog’iston Respublikasi İnvesticiyalar va tashqi savdo vazirligi vakillari, ToshDAU Nukus filiali rahbariyati va professor-o’qituvchilari qatnashdi.
O’chrashuvda Urmiya universiteti rektori Raxim Xobbenagi va ushbu universitet huzuridagi Artemiya va akvamadaniyat ilmiy tadqiqot instituti direktori, professor Naser Ag, O’zbekiston Respublikasining E`ron İslom Respublikasidagi vakolatli elchisi B. Abdullaev, Qoraqolpog’iston Respublikasi İnvesticiyalar va tashqi savdo vazirining o’rinbosari A. Kamalov chiqib gapirib, bu ushbu o’chrashuvning maqsadi va oldida to’rgan vazifalari bo’yicha tadbir ishtirokchilariga aytib o’tdi.
Tadbirda ToshDAU Nukus filiali direktori, professor E. Toreniyazov chiqib gapirdi, filialning bugungi xayoti, professor-o’qituvchilarga yaratilgan sharoitlar, filialning oldida to’rgan vazifalari bo’yicha E`ronli hamkasblariga tushintirib berdi.
Uchrashuvda E`ronning g’arbiy Ozarbayjo provinciyasining ishlab chiqarish va savdo-sanoat masalalari bo’yicha Bosh direktori Gulammqrza Babai chiqib gapirib, Qoraqolpog’istonga E`ronnvn investorlarni olib kelish bo’yicha uzining oldidagi ish-rejalari haqqida aytib o’tdi.
O’chrashuv yakunida ToshDAU Nukus filiali va Urmiya universiteti o’rtasida anglashuv memorandumiga imzo qoyilib, kelajaktagi ish-rejalar belgilab olindi.

Подписан меморандум с Университетом Урмия.
В последние годы в системе высшего образования нашей страны был принят ряд мер по работе с авторитетными вузами зарубежных стран, установлению научных контактов и открытию совместных факультетов.
Нукусский филиал Ташкентского государственного аграрного университета, который в настоящее время работает с высшими учебными заведениями Великобритании, Китая, России, Польши, Латвии, Вьетнама, Ирана, Беларуси, Казахстана, Азербайджана, Таджикистана, Кыргызстана и рядом международных организаций Германии, провел еще одну онлайн встречу с руководством еще одного крупного ВУЗа АЗии – Университет Урмия.
Во встрече приняли участие представители Посольства Республики Узбекистан в Исламской Республике Иран, Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан, руководство и профессора Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
Во встрече приняли участие ректор Университета Урмия Рахим Хоббенаги и директор Научно-исследовательского института артемии и аквакультуры университета, профессор Насер Аг, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Исламской Республике Иран Б. Абдуллаев, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан А. Камалов, который рассказал участникам о цели встречи и предстоящих задачах.
В мероприятии приняли участие директор Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета, профессор Е. Торениязов, который рассказал своим иранским коллегам о текущей жизни филиала, условиях, созданных для профессоров и преподавателей, и о задачах, стоящих перед филиалом.
Генеральный директор по производству, торговле и промышленности провинции Западный Азербайджан Ирана Гуламмырза Бабаи рассказал на встрече о своих планах по привлечению иранских инвесторов в Каракалпакстан.
В конце встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между Нукусским филиалом Ташкентского государственного аграрного университета и Университетом Урмия, а также определены планы на будущее.