Urmiya universiteti bilan memorandumga imzo qoyildi
Sungi yillarda davlatimiz oliy ta`lim tizimida horijiy davlatlarning vakolatli OTM bilan birga ishlash, ilmiy aloqalar olib borish va qo’shma fakulьtetler ochig bo’yicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Ayni vaqtda Buyuk Britaniya, Hitoy, Rossiya, Polьsha, Latviya, V`etnam, E`ron, Belarusь, Qozog’iston, Ozarbayjon, Tojikiston, Qirg’iziston Respublikalarining oliy ta`lim muassasalari va Germaniyaning bir qator halqaro tashkilotlari bilan birga ishlab kelayotgan Toshkent davlat agrar universiteti Nukus fililali Osiyoning yana bir vakolatli ta`lim muassasasi bo’lgan Urmiya universiteti rahbariyati bilan onlayn o’chrashuv o’tkazdi.
O’chrashuvda O’zbekiston Respublikasining E`ron İslom Respublikasidagi elchixonasi, Qoraqolpog’iston Respublikasi İnvesticiyalar va tashqi savdo vazirligi vakillari, ToshDAU Nukus filiali rahbariyati va professor-o’qituvchilari qatnashdi.
O’chrashuvda Urmiya universiteti rektori Raxim Xobbenagi va ushbu universitet huzuridagi Artemiya va akvamadaniyat ilmiy tadqiqot instituti direktori, professor Naser Ag, O’zbekiston Respublikasining E`ron İslom Respublikasidagi vakolatli elchisi B. Abdullaev, Qoraqolpog’iston Respublikasi İnvesticiyalar va tashqi savdo vazirining o’rinbosari A. Kamalov chiqib gapirib, bu ushbu o’chrashuvning maqsadi va oldida to’rgan vazifalari bo’yicha tadbir ishtirokchilariga aytib o’tdi.
Tadbirda ToshDAU Nukus filiali direktori, professor E. Toreniyazov chiqib gapirdi, filialning bugungi xayoti, professor-o’qituvchilarga yaratilgan sharoitlar, filialning oldida to’rgan vazifalari bo’yicha E`ronli hamkasblariga tushintirib berdi.
Uchrashuvda E`ronning g’arbiy Ozarbayjo provinciyasining ishlab chiqarish va savdo-sanoat masalalari bo’yicha Bosh direktori Gulammqrza Babai chiqib gapirib, Qoraqolpog’istonga E`ronnvn investorlarni olib kelish bo’yicha uzining oldidagi ish-rejalari haqqida aytib o’tdi.
O’chrashuv yakunida ToshDAU Nukus filiali va Urmiya universiteti o’rtasida anglashuv memorandumiga imzo qoyilib, kelajaktagi ish-rejalar belgilab olindi.

In recent years, a number of measures have been taken in the higher education system of our country to work with reputable universities in foreign countries, establish scientific contacts and open joint faculties.
The Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University, which currently works with higher educational institutions of Great Britain, China, Russia, Poland, Latvia, Vietnam, Iran, Belarus, Kazakhstan, Azerbaijan, Tajikistan, Kyrgyzstan and a number of international organizations in Germany, held another online meeting with the leadership of another large university in AZia – the University of Urmia.
The meeting was attended by representatives of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Islamic Republic of Iran, the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Karakalpakstan, management and professors of the Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University.
The meeting was attended by Rector of Urmia University Rahim Hobbenagi and Director of the Research Institute of Artemia and Aquaculture of the University, Professor Nasser Ag, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Islamic Republic of Iran B. Abdullaev, Deputy Minister of Investment and Foreign Trade of the Republic of Karakalpakstan A. Kamalov, who told the participants about the purpose of the meeting and the tasks ahead.
The event was attended by the director of the Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University, Professor E. Toreniyazov, who told his Iranian colleagues about the current life of the branch, the conditions created for professors and teachers, and the tasks facing the branch.
Director General for Production, Trade and Industry of the West Azerbaijan Province of Iran Gulammyrza Babai spoke at the meeting about his plans to attract Iranian investors to Karakalpakstan.
At the end of the meeting, a memorandum of understanding was signed between the Nukus branch of the Tashkent State Agrarian University and Urmia University, as well as plans for the future.