Zulfiya Isroilova — xalqimizning „Zulfiya“ nomi bilan tanilgan atoqli va ardoqli vakilasi, jurnalist, tarjimon, jamoat arbobi. O‘zbekiston xalq shoirasi.
Zulfiya xalqaro „Javaharlal Neru“ (1968), „Nilufar“ (1971) mukofotlari hamda Hamza nomidagi Oʻzbekiston davlat mukofoti (1970) laureati. Oʻzbekiston hukumati atoqli shoiraning madaniyatimiz taraqqiyotidagi katta xizmatlarini eʼtiborga olib, Zulfiya nomidagi Davlat mukofotini taʼsis etdi (https://lex.uz/ru/docs/-213812). Toshkentdagi koʻchalardan biriga uning nomi berilgan.

Zulfiya Israilova is a well-known and honorable representative of our people, known as “Zulfiya,” a journalist, translator, and public figure. People’s poetess of Uzbekistan.
Zulfiya is a laureate of the international prizes Jawaharlal Nehru (1968), “Nilufar” (1971), and the State Prize of Uzbekistan named after Hamza (1970). The Government of Uzbekistan established (https://lex.uz/ru/docs/213818) the State Prize named after Zulfiya, taking into account the great merits of the poetess. One of the streets in Tashkent is named after her.