Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligiga qarashli Chimboy tumani ixtisoslashtirilgan maktabining yuqori sinf o‘quvchilarini Oliy o‘quv yurtlari bilan yaqindan tanishtirish, amaliy tajriba orttirish maqsadida maktab ma’muriyati va o‘qituvchilar rahbarligida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida bo‘ldi.
🔹Ekskursiya davomida institutning Akademik litsey va texnikumlarga metodik yordam berish sektori bosh muhandisi Abdikarimov Alliyar hamda o‘qituvchi ustozlardan Adilov Sadirbay, Xamidullayev Janabergen, Toremuratov Muxamediyarlar o‘quv-laboratoriya, amaliy mashg‘ulot xonalari bilan tanishtirib o‘tdi. So‘ng axborot-resurs markazi, majlislar zali, issiqxonalar va institut hududida tashkil etilgan ko‘kalamzorlashtirish maskanlari bilan tanishtirildi hamda institut bo‘ylab sayohat ham tashkil etildi.
Tabiiy fan yo‘nalishidagi talabalar esa laboratoriya xonalarida professor o‘qituvchilardan o‘zlarining qiziqtirgan savollariga javoblar olib, ular bilan birgalikda kichik amaliyotlar o‘tkazdi.
Sayohat davomida maktab o‘quvchilari institutning tashkil etilish tarixi, ya’ni – Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 4-maydagi 275-sonli qarori asosida Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali bazasida tashkil etilganligi haqida. bugungi kunda institutda tayyorlanadigan ta’lim yo‘nalishlari – 33 bakalavriat ta’lim yo‘nalishi, 17 magistratura mutaxassisliklari va 15 doktorantura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.
Ushbu ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarda 3541 nafar yoshlar (2267 nafar o‘g‘il bolalar va 1274 nafar qiz bolalar) tahsil olayotganligi haqida. Shundan, 2196 talaba kunduzgi bakalavriatda, 1240 talaba sirtqi ta’limda, 51 talaba magistraturada va 54 yoshlar doktoranturada o‘qiyotganligi haqida va ularga jami 249 professor-o‘qituvchilar ta’lim bermoqda. Shundan, 7 nafar professor, 53 nafar dotsent, 57 nafar fan doktori, 119 nafar assistent va 13 nafar stajyor o‘qituvchilar hisoblanishi hamda professor-o‘qituvchilarning ilmiy darajasi 47,6 foizni tashkil etishi ma’lum qilindi.

В целях ознакомления учащихся старших классов специализированной школы Чимбайского района, находящейся в ведении Агентства специализированных образовательных учреждений, с высшими учебными заведениями и получения практического опыта, под руководством администрации школы и преподавателей он посетил Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий.
🔹В ходе экскурсии главный инженер сектора методической помощи академическим лицеям и техникумам института Абдикаримов Аллияр и преподаватели Адилов Садирбай, Хамидуллаев Жанаберген, Торемуратов Мухамедияр ознакомили с учебно-лабораторными и практическими кабинетами. Затем они ознакомились с информационно-ресурсным центром, конференц-залом, теплицами и озеленением, созданными на территории института, а также организовали экскурсию по институту.
Студенты естественных наук получили ответы на интересующие их вопросы от профессоров и преподавателей в лабораторных кабинетах и провели с ними небольшие практические занятия.
В ходе поездки школьники узнали об истории создания института, а именно — о том, что Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий был создан на базе Нукусского филиала Ташкентского государственного аграрного университета на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан No 275 от 4 мая 2021 года.
По этим направлениям и специальностям обучаются 3541 молодой человек (2267 мальчиков и 1274 девочки). Из них 2196 студентов обучаются на дневном отделении бакалавриата, 1240 студентов — на заочном отделении, 51 студент — в магистратуре и 54 молодых человека — в докторантуре, и им преподают в общей сложности 249 профессоров и преподавателей. Из них 7 профессоров, 53 доцента, 57 докторов наук, 119 ассистентов и 13 преподавателей-стажеров, а научная степень профессорско-преподавательского состава составляет 47,6 процента.