Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligiga qarashli Chimboy tumani ixtisoslashtirilgan maktabining yuqori sinf o‘quvchilarini Oliy o‘quv yurtlari bilan yaqindan tanishtirish, amaliy tajriba orttirish maqsadida maktab ma’muriyati va o‘qituvchilar rahbarligida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida bo‘ldi.
🔹Ekskursiya davomida institutning Akademik litsey va texnikumlarga metodik yordam berish sektori bosh muhandisi Abdikarimov Alliyar hamda o‘qituvchi ustozlardan Adilov Sadirbay, Xamidullayev Janabergen, Toremuratov Muxamediyarlar o‘quv-laboratoriya, amaliy mashg‘ulot xonalari bilan tanishtirib o‘tdi. So‘ng axborot-resurs markazi, majlislar zali, issiqxonalar va institut hududida tashkil etilgan ko‘kalamzorlashtirish maskanlari bilan tanishtirildi hamda institut bo‘ylab sayohat ham tashkil etildi.
Tabiiy fan yo‘nalishidagi talabalar esa laboratoriya xonalarida professor o‘qituvchilardan o‘zlarining qiziqtirgan savollariga javoblar olib, ular bilan birgalikda kichik amaliyotlar o‘tkazdi.
Sayohat davomida maktab o‘quvchilari institutning tashkil etilish tarixi, ya’ni – Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 4-maydagi 275-sonli qarori asosida Toshkent davlat agrar universiteti Nukus filiali bazasida tashkil etilganligi haqida. bugungi kunda institutda tayyorlanadigan ta’lim yo‘nalishlari – 33 bakalavriat ta’lim yo‘nalishi, 17 magistratura mutaxassisliklari va 15 doktorantura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.
Ushbu ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklarda 3541 nafar yoshlar (2267 nafar o‘g‘il bolalar va 1274 nafar qiz bolalar) tahsil olayotganligi haqida. Shundan, 2196 talaba kunduzgi bakalavriatda, 1240 talaba sirtqi ta’limda, 51 talaba magistraturada va 54 yoshlar doktoranturada o‘qiyotganligi haqida va ularga jami 249 professor-o‘qituvchilar ta’lim bermoqda. Shundan, 7 nafar professor, 53 nafar dotsent, 57 nafar fan doktori, 119 nafar assistent va 13 nafar stajyor o‘qituvchilar hisoblanishi hamda professor-o‘qituvchilarning ilmiy darajasi 47,6 foizni tashkil etishi ma’lum qilindi.

In order to familiarize high school students of the Chimbay district specialized school under the Agency of Specialized Educational Institutions with higher educational institutions and gain practical experience, the school administration and teachers visited the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies.
🔹During the excursion, the chief engineer of the methodological support sector for academic lyceums and technical schools of the institute, Abdikarimov Alliyar, and teachers Adilov Sadirbay, Khamidullayev Janabergen, and Toremuratov Mukhamediyar familiarized themselves with the educational laboratory and practical training rooms. Then they were introduced to the information resource center, meeting hall, greenhouses and landscaping facilities organized on the territory of the institute, and a tour of the institute was organized.
Students in the field of natural sciences received answers to their questions from professors and teachers in laboratory rooms and conducted small experiments together with them.
During the trip, schoolchildren learned about the history of the institute’s establishment, namely – the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies was established on the basis of the Nukus branch of Tashkent State Agrarian University on the basis of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 275 dated May 4, 2021.
3541 young people (2267 boys and 1274 girls) are studying in these fields of study and specialties. Of these, 2,196 students are studying full-time in bachelor’s programs, 1,240 students are studying part-time, 51 students are studying in master’s programs, and 54 young people are studying in doctoral programs. Of these, 7 are professors, 53 are associate professors, 57 are doctors of science, 119 are assistants and 13 are trainee teachers, and the academic level of professors and teachers is 47.6 percent.