Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti hamda Kegeyli tumani 2-sonli politexnikumi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2022-yil 4-iyuldagi «Oliy o‘quv yurtlari va ularning filiallariga biriktirilgan texnikumlarda tegishli kafedralarning filiallari hamda o‘quv laboratoriyalari xizmatini tashkil etish to‘g‘risida»gi 226-sonli va 2025-yil 25-fevraldagi «Oliy ta’lim tizimida dual ta’limni tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 77-sonli buyruq talablaridan kelib chiqib Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti «Gumanitar fanlar va tillar» kafedrasi mudiri Z.Kallibekova, katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazova, assistentlar Z.Allaniyazov, G.Erjanova va A.Seyfullayevlar institutga biriktirilgan Kegeyli tumani 2-sonli politexnikumiga borib mahorat darslarini o‘tkazdi.
Xususan, dotsent Z.Kallibekova «Renessans davri va uning yutuqlari,» Z.Mambetniyazova «XIX asrning oxirida o‘lkamizda jadidchilik harakatining vakillari,» Z.Allaniyazov «Voleybol o‘yinida hujum qilish va himoya texnikasi,» G.Erjanova «Yangi nashrdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi» va A.Seyfullayev «Islom dini» mavzularida keng tushunchalar berdi.
Dotsent Z.Kallibekova o‘z so‘zida mamlakatimizda so‘nggi yillarda ta’lim sohasiga yuksak e’tibor qaratilib, O‘zbekistonning «oltin fondi» tashkil etilayotganini alohida ta’kidladi.
Katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazova o‘lkamizda jadid ma’rifatparvarlari M.Behbudiy, A.Avloniy, M.Qori, A.Fitrat, A.Qodiriy, S.Ayniy, S.Majitovlar tomonidan ilm-fan, ma’rifat, madaniyat sohasida qator islohotlar amalga oshirilganligi haqidagi ma’lumotlarni so‘zlab berdi.
Jismoniy tarbiya va sport fani o‘qituvchisi Z.Allaniyazov mahorat darsida «Voleybol o‘yinida hujum va himoya texnikasi» deb nomlanib, unda o‘qituvchi tomonidan voleybol o‘yini tarixi, uning qoidalari, sport maydonining o‘lchamlari, voleybol o‘yinida hujum va himoya usullari haqida amaliy ko‘rsatmalar berildi.
Dars yakunida o‘quvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar oldi. O‘qituvchi tomonidan yozilgan «Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining jismoniy sifatlarini rivojlantirish xususiyatlari» nomli o‘quv metodik kitobini sovg‘a sifatida taqdim etdi.
Assistent G.Erjanova «Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi»ning qabul qilinishi, undagi o‘zgarishlar, yangi qo‘shilgan bob va moddalarga to‘xtaldi.
Dinshunoslik fani o‘qituvchisi A.Seyfullayev «Islom dini» tarixi, muqaddas manbai, ta’limotlari, bayramlari, marosimlari, dinning payg‘ambari va uning faoliyati haqidagi ma’lumotlarni so‘zlab berdi.

Каракалпакский институт сельского хозяйства и агротехнологий и политехникум No 2 Кегейлийского района Исходя из требований приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан No 226 от 4 июля 2022 года «Об организации филиалов соответствующих кафедр и учебных лабораторий в техникумах, прикрепленных к высшим учебным заведениям и их филиалам» и No 77 от 25 февраля 2025 года «О мерах по организации дуального образования в системе высшего образования,» заведующая кафедрой «Гуманитарные науки и языки» Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий З.Каллыбекова, старший преподаватель З.Мамбетниязова, ассистенты З.Алланиязов, Г.Эржанова и А.Сейфуллаев посетили политехникум No 2 Кегейлийского района, прикрепленный к институту, и провели мастер-классы.
В частности, доцент З.Каллибекова «Эпоха Возрождения и ее достижения,» З.Мамбетниязова «Представители джадидского движения в нашей стране в конце XIX века,» З.Алланиязов «Техника нападения и защиты в волейболе,» Г.Эржанова «Конституция Республики Узбекистан в новом издании» и А.Сейфуллаев «Исламская религия.»
В своем выступлении доцент З.Каллибекова особо отметила, что в последние годы в нашей стране уделяется большое внимание сфере образования, создается «золотой фонд» Узбекистана.
Старший преподаватель З.Мамбетниязова рассказала о ряде реформ, проведенных в области науки, просвещения и культуры в нашей стране джадидскими просветителями М.Бехбуди, А.Авлони, М.Кори, А.Фитратом, А.Кадыри, С.Айни, С.Маджитовым.
Учитель физической культуры и спорта З.Алланиязов на мастер-классе под названием «Техника нападения и защиты в волейболе» дал практические указания по истории волейбола, его правилам, размерам спортивного поля, приемам нападения и защиты в волейболе.
В конце урока учащиеся получили ответы на интересующие их вопросы. Предоставил в подарок учебно-методическую книгу «Особенности развития физических качеств учащихся начальных классов в общеобразовательных школах,» написанную учителем.
Ассистент Г.Эржанова рассказала о принятии «Конституции Республики Узбекистан в новой редакции,» изменениях в ней, новых главах и статьях.
Преподаватель религиоведения А.Сейфуллаев рассказал об истории «Ислама,» его священном источнике, учениях, праздниках, обрядах, пророке религии и его деятельности.