O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining 2023-yil 7-fevraldagi 02-RA 1/1-254-sonli topshiriq xati bilan tasdiqlangan «Oliy ta’lim muassasalarida talaba-yoshlar bilan ishlash samaradorligini oshirish va ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishga qaratilgan yagona chora-tadbirlar kalendar rejasi»ning 25-bandida «Oliy ta’lim muassasalari talabalari, ayniqsa bitiruvchilarning bandligini ta’minlash maqsadida ish beruvchilarni jalb etgan holda «Karyera kuni» mehnat yarmarkasini tashkil etish» vazifasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2022-yil 4-mart kuni o‘tkazilgan majlisda oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olayotgan talabalarga ishlash erkinligi joriy etilishiga ruxsat berilishi va muhim asosiy vazifalar belgilangan.
Shu asosda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 2025-yil 15-may kuni «Karyera kuni» mehnat yarmarkasini tashkil etish» vazifasining bajarilishini ta’minlash maqsadida institutimiz tomonidan «Bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasi» o‘tkazildi.
Yarmarka Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlar, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va boshqa sohaga tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Respublikamiz bo‘ylab bir necha yillardan beri o‘tkazib kelinayotgan «Karyera kuni» mehnat yarmarkasi talaba-yoshlarning bandligini ta’minlabgina qolmay, balki ishsiz fuqarolarga mehnat qonunchiligi, mavjud ish o‘rinlarida belgilangan imtiyozlar va kafolatlar, ish o‘rinlari haqida tushunchalar va maslahatlar berishda juda muhim hisoblanadi.

In paragraph 25 of the “Unified Calendar Plan of Measures Aimed at Increasing the Efficiency of Working with Students and Youth in Higher Educational Institutions and Meaningful Organization of Their Leisure Time,” approved by the letter of instruction of the Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 7, 2023 No. 02-RA 1/1-254, the task of “Organizing a “Career Day” job fair with the involvement of employers in order to ensure the employment of students of higher educational institutions, especially graduates,” and at a meeting held on March 4, 2022, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, the introduction of freedom of labor for students studying in higher educational institutions was allowed, and important main tasks were defined.
On this basis, in order to ensure the fulfillment of the task of organizing the “Career Day” job fair on May 15, 2025, the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies organized a “Job Fair.”
The fair was organized in cooperation with the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the Ministry of Employment and Poverty Reduction of the Republic of Karakalpakstan, the Ministry of Agriculture of the Republic of Karakalpakstan and its subordinate organizations, the Ministry of Employment and Labor Relations, and other relevant organizations.
The “Career Day” job fair, held throughout the republic for several years, not only ensures employment for students but also provides unemployed citizens with information and advice on labor legislation, benefits and guarantees for existing jobs.