Har yili 15-may kuni dunyo bo‘ylab Xalqaro oila kuni nishonlanadi. Ushbu sana Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) tomonidan 1993 yilda joriy etilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi – oilaning jamiyatdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish, oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash hamda zamonaviy oilalarning duch kelayotgan muammolariga e’tibor qaratishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev: «Oila – bu hayot maktabi. Biz jamiyatda barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlaylik desak – bunda, avvalo, sog‘lom, ma’naviy va bilimli oilalar bo‘lishi kerak.» 2025 yil 26 may kuni 15 may «Xalqaro oila kuni»ga bag‘ishlab «Yangi O‘zbekistonning ibratli oilasi» shiori ostida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Bayram tadbirida Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor M.Davletmuratov, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi Z.Mambetniyazova, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha dekan maslahatchilari T.Paxratdinova, M.Karimullayeva, S.Orinbayeva, tyutorlar va ota-onalar, faol talaba yoshlar ishtirok etdi.
Oila – bu oddiy bir guruh odamlarning yashash joyi emas. Oila – bu mehr-oqibat, tarbiya, qadriyat, sabr-toqat va eng muhimi, muhabbat manbaidir. Har bir insonning ilk qadami, ilk so‘zi, ilk tushunchasi aynan oilada shakllanadi. Biz qanday jamiyatda yashayapmiz – bu, avvalo, qanday oilalarda voyaga yetayotganimizga bog‘liq.
Shu munosabat bilan institutimizda o‘quv yili davomida o‘qishda va jamoat ishlarida faollik ko‘rsatgan, ibratli ishlari bilan o‘z tengdoshlari orasida ajralib turgan talaba qizlarning ota-onalariga minnatdorchilik bildirildi. Bayram tadbirida ishtirok etgan ota-onalarga cheksiz minnatdorligimizni bildirgan holda institut rektori tomonidan «Tashakkurnoma» va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.Yangi O‘zbekistonning ibratli oilasi shiori ostida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.

Every year on May 15, the whole world celebrates International Family Day. This date was established by the United Nations (UN) in 1993, and its main goal is to enhance the role and importance of the family in society, strengthen family values and draw attention to the problems that modern families face.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev: “The family is a school of life. If we want to ensure stability and progress in society, then first of all there must be healthy, moral and educated families.” On May 26, 2025, a festive event was held under the motto “Model Family of the New Uzbekistan,” dedicated to May 15 – International Family Day.
The festive event was attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work M. Davletmuratov, the Rector’s Advisor for Women’s Affairs Z. Mambetniyazova, the Dean’s Advisors for Women’s Affairs T. Pakhratdinova, M. Karimullaeva, S. Orynbaeva, tutors and parents, and active student youth.
Family is not just a place where a group of people live. Family is a source of kindness, education, value, patience, and, most importantly, love. The first steps, first words, and first concepts of each person are formed in the family. The society we live in depends, first of all, on the families we are brought up in.
In this regard, gratitude was expressed to the parents of the female students of our institute, who were active in their studies and social work during the academic year, distinguishing themselves among their peers with exemplary work. Expressing boundless gratitude to the parents who took part in the festive event, the rector of the institute presented them with a letter of thanks and valuable gifts. The festive event was held under the motto “Model Family of New Uzbekistan.”