2025 yil 28 may kuni O‘zbekiston Respublikasi xotin-qizlar «Olima» tashkiloti Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti bilan hamkorlikda «Atrof-muhitni muhofaza qilish va «yashil» iqtisodiyot yili»ga bag‘ishlab «Ilm g‘unchalari»ning «Yoshlarning ilmda tutgan o‘rni» nomli respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiyada respublikamizdagi oliy o‘quv yurtlaridagi doktorantlar, magistrantlar va bakalavriatda tahsil olayotgan talaba qizlar ishtirok etdi. Konferensiya ishini institutimiz rektori B.B.Jollibekov ochib berdi va konferensiya ishiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Ishtirokchilarni «Ilm g‘unchalari»ning an’anaviy tarzda 14-marta o‘tkazilishi bilan O‘zbekiston Respublikasi xotin-qizlar «Olima» tashkiloti Qoraqalpog‘iston bo‘limi boshlig‘i T.Oserbayeva va Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining «Olima» tashkiloti boshlig‘i A.Pirniyazovalar tabriklab, ilm-fan bilan shug‘ullanishga qadam qo‘ygan yoshlarga muvaffaqiyatlar tiladi.
Ishtirokchilarning ma’ruzalari juda qiziqarli bo‘lib, ulardan institutimiz o‘simliklarni himoya qilish mutaxassisligi 1-kurs tayanch doktoranti S.Menglimuratova (ilmiy rahbar a.x.i.d., professor N.Shamuratova) I-darajali diplom bilan, QMI magistranti J.Abdigapparova II-darajali diplom bilan, QMU talabasi O.Bekieva (ilmiy rahbar N.Jumanazarova) III-darajali diplom bilan va NDPI 1-kurs tayanch doktoranti D.Erniyazova faxriy yorliq bilan taqdirlandi. Konferensiya o‘z ishini 2 ta sho‘bada davom ettirdi.

28 мая 2025 года Каракалпакское отделение женской организации «Олима» Республики Узбекистан совместно с Каракалпакским институтом сельского хозяйства и агротехнологий провело республиканскую научно-практическую конференцию «Роль молодежи в науке,» посвященную «Году охраны окружающей среды и «зеленой» экономики.»
В конференции приняли участие докторанты, магистранты и студентки бакалавриата высших учебных заведений республики. Работу конференции открыл ректор нашего института Б.Б.Жоллибеков и пожелал успехов в работе конференции.
Т.Осербаева, руководитель Каракалпакского отделения женской организации «Олима» Республики Узбекистан, и А.Пирниязова, руководитель организации «Олима» Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза, поздравили участников с традиционным 14-м проведением «Бутонов знаний» и пожелали успехов молодым людям, начавшим заниматься наукой.
Доклады участников были очень интересными, среди них С. Менглимуратова (научный руководитель д.с.х.н., профессор Н. Шамуратова), докторант 1-го курса по специальности «Защита растений» нашего института, была награждена дипломом I степени, магистрант КИИ Ж. Абдигаппарова — дипломом II степени, студентка КГУ О. Бекиева (научный руководитель Н. Джуманазарова) — дипломом III степени, а Д. Ерниязова, докторант 1-го курса НГПИ, была награждена почетной грамотой. Конференция продолжила свою работу в 2 секциях.