Avval xabar berganimizdek, bugun 14-iyun kuni O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sharoitida aqlli qishloq xo‘jaligi (Climate Smart Agriculture in Uzbekistan) mavzusida seminar trening (workshop training) ning 2-kuni doirasida Mo‘ynoq tumaniga va Orol dengizi tarixi muzeyiga sayohat rejalashtirilgan edi.
Shu asosda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori Berdiyor Jo‘llibekov boshchiligida seminar ishtirokchilari Mo‘ynoq tumanida bo‘ldi.
U yerda dastlab 1990-yillarda qurigan Orol dengizi tubiga ekilgan Saksovul maydonlarini ko‘zdan kechirib, u yerda bugungi kunda o‘simliklarning o‘sib rivojlanishiga to‘sqinlik qilayotgan zararli omillar ustida muhokamalar o‘tkazildi.
Shundan so‘ng qurigan Orol dengizi tubida tashkil etilgan stansiyada bo‘lib, olimlarimiz bu hudud muammolarini hal etish ustida olib borgan ilmiy tadqiqotlar bilan tanishar ekanlar, iqlim sharoitining keskin yoki o‘zgaruvchan keskinlashuvi bu ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish uchun to‘siq bo‘la olmasligiga yana bir bor ishonch hosil qildilar.
Keyingi manzil Mo‘ynoq davlat o‘rmon xo‘jaligiga qarashli ilmiy tadqiqot bo‘limida bo‘ldi va bu yerda atrof muhitni ko‘kalamzorlashtirish maqsadida olib borilayotgan chora-tadbirlar bilan yaqindan tanishdi.

As previously reported, today, June 14, as part of the 2nd day of the workshop training on “Climate Smart Agriculture in Uzbekistan” in the context of climate change in Uzbekistan, a trip to the Muynak district and the Museum of the History of the Aral Sea was planned.
Based on this, the seminar participants, led by the rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, Berdiyor Zhollibekov, visited the Muynak district.
They first examined the Saksovul fields planted in the 1990s on the dried bottom of the Aral Sea and discussed the harmful factors hindering the growth and development of plants there today.
Then, having visited the station organized on the dried bottom of the Aral Sea and familiarizing themselves with the scientific research conducted by our scientists to solve the problems of this region, they once again became convinced that the sharp or variable exacerbation of climatic conditions cannot be an obstacle to conducting these scientific studies.
The next stop was the scientific research department of the Muynak State Forestry, where he familiarized himself with the measures being taken to improve the environment.