Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 1-kurs talaba-yoshlari ishtirokida “Jaholatga qarshi – maʼrifat bilan kurash!” hamda “Inson qadri va huquqlarining ustuvorligi – taraqqiyot poydevori” mavzusida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni institut Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Tlegenov Marxabay olib bordi.
Tadbirda Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi Jamalov Nurulla, Respublika targ‘ibotchilar guruhi a’zosi, dotsent Qabıl Mambetovlar maʼruzalari bilan ishtirok etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda fakultetlarning yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda talaba-yoshlar qatnashdi.
Tadbir davomida mutaxassislar bugungi kunda yoshlar ongiga turli zararli oqimlar va soxta g‘oyalar taʼsir ko‘rsatishga urinayotgani, bunday tahdidlarga qarshi faqat ilm-maʼrifat, yuksak huquqiy madaniyat va sog‘lom dunyoqarash bilan kurashish mumkinligini taʼkidladilar.
Shuningdek, talabalarga inson qadri va huquqlarining ustuvorligi jamiyatning taraqqiyoti va barqaror rivojlanishi uchun muhim poydevor ekani haqida batafsil tushunchalar berildi.
Uchrashuv yakunida talaba-yoshlarda maʼnaviy-maʼrifiy bilimlarni oshirish, huquqiy ongni mustahkamlash va sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

At the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, a meeting was organized with the participation of first-year students on the topics “Struggle against ignorance with enlightenment!” and “Priority of human dignity and rights – the foundation of development.”
The meeting was chaired by the Head of the Department of Youth Affairs, Spirituality and Enlightenment of the Institute, Tlegenov Markhabay.
The event was attended by Nurulla Jamalov, chief specialist of the Committee for Religious Affairs’ territorial administration in the Republic of Karakalpakstan, and Qabyl Mambetov, member of the Republican Propagandists Group and associate professor, who delivered presentations.
The meeting was also attended by deputy deans for youth affairs and spiritual and educational work of the faculties, professors, teachers, tutors, and students.
During the event, experts emphasized that today various harmful trends and false ideas are trying to influence the minds of young people, and such threats can only be countered with knowledge, high legal culture, and a healthy worldview.
Students were also given a detailed understanding that the priority of human dignity and rights is an important foundation for the progress and sustainable development of society.
At the end of the meeting, important recommendations were given on increasing spiritual and educational knowledge among student youth, strengthening legal awareness, and forming a healthy worldview.