Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida 1-kurs talaba-yoshlari ishtirokida “Jaholatga qarshi – maʼrifat bilan kurash!” hamda “Inson qadri va huquqlarining ustuvorligi – taraqqiyot poydevori” mavzusida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvni institut Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Tlegenov Marxabay olib bordi.
Tadbirda Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi Jamalov Nurulla, Respublika targ‘ibotchilar guruhi a’zosi, dotsent Qabıl Mambetovlar maʼruzalari bilan ishtirok etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda fakultetlarning yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda talaba-yoshlar qatnashdi.
Tadbir davomida mutaxassislar bugungi kunda yoshlar ongiga turli zararli oqimlar va soxta g‘oyalar taʼsir ko‘rsatishga urinayotgani, bunday tahdidlarga qarshi faqat ilm-maʼrifat, yuksak huquqiy madaniyat va sog‘lom dunyoqarash bilan kurashish mumkinligini taʼkidladilar.
Shuningdek, talabalarga inson qadri va huquqlarining ustuvorligi jamiyatning taraqqiyoti va barqaror rivojlanishi uchun muhim poydevor ekani haqida batafsil tushunchalar berildi.
Uchrashuv yakunida talaba-yoshlarda maʼnaviy-maʼrifiy bilimlarni oshirish, huquqiy ongni mustahkamlash va sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

В Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий с участием студентов 1-го курса была организована встреча на темы «Борьба с невежеством — просвещением!» и «Приоритет человеческого достоинства и прав — основа развития.»
Встречу вел начальник отдела по работе с молодежью, духовности и просветительства института Тлегенов Мархабай.
В мероприятии с докладами приняли участие главный специалист территориального управления Комитета по делам религий Республики Каракалпакстан Джамалов Нурулла, член Республиканской группы пропагандистов, доцент Кабыл Мамбетов.
Во встрече также приняли участие заместители деканов по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе факультетов, профессора-преподаватели, тьюторы и студенческая молодежь.
В ходе мероприятия эксперты подчеркнули, что сегодня на сознание молодежи пытаются повлиять различные деструктивные течения и ложные идеи, и что с такими угрозами можно бороться только с помощью науки, просвещения, высокой правовой культуры и здорового мировоззрения.
Студентам также было дано подробное представление о том, что приоритет человеческого достоинства и прав является важной основой для прогресса и устойчивого развития общества.
По итогам встречи были даны важные рекомендации по повышению духовно-просветительских знаний, укреплению правового сознания и формированию здорового мировоззрения у студенческой молодежи.