O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 27-apreldagi PQ-3682-sonli hamda 2018-yil 7-maydagi PQ-3698-sonli qarorlariga muvofiq mamlakatimizda har yili xalqaro innovatsion-investitsion forumlar va interaktiv innovatsiyalar yarmarkalarini tashkil etish an’anaga aylangan. 9–11-oktabr kunlari “Chegarasiz g‘oyalar” shiori ostida o‘tadigan “InnoWeek-2025” innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida Nukus davlat texnika universitetida “Ilmiy ishlanmalar ko‘rgazmasi va startaplar festivali” bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston davlat madhiyalari yangrashi bilan boshlandi. So‘ngra festivalni Nukus davlat texnika universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori M. Artikbayev ochib berdi.
Mazkur ko‘rgazma va festivalda 60 ga yaqin loyiha namoyish qilindi. Tadbirda instutimiz professor-o‘qituvchilari ham o‘z innovatsion ishlanmalari bilan faol ishtirok etdilar. Jumladan, D. Ramazanov “Gidropanel” loyihasi, N. Xamidov “Qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish uchun tuproqqa tasmali ishlov berish agregati” ishlanmasi va D. Xayitboyev “Qizil nur” navini taqdim etdi.
Taqdirlash marosimida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi sektor boshlig‘i J. Oserbayev, Nukus davlat texnika universiteti prorektori M. Artikbayev, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti prorektori I. Turdimambetov va Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti prorektori v.v.b. A. Sayimbetovlar so‘zga chiqib, barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirdilar.
“InnoWeek-2025”da ishtirok etish uchun yo‘llanmani qo‘lga kiritgan 20 ta loyiha mualliflari hamda oliy ta’lim muassasalari vakillari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tashakkurnomasi bilan taqdirlandilar. Shuningdek, barcha ishtirokchilarga Nukus davlat texnika universiteti nomidan tashakkurnomalar topshirildi.

In accordance with the Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-3682 dated April 27, 2018 and No. PP-3698 dated May 7, 2018, the annual organization of international innovation and investment forums and interactive innovation fairs in our country has become a tradition. Within the framework of the “InnoWeek-2025” week of innovative ideas, which will be held on October 9-11 under the motto “Ideas Without Borders,” the “Exhibition of Scientific Developments and Startup Festival” was held at Nukus State Technical University.
The event began with the sounds of the national anthems of Uzbekistan and Karakalpakstan. Then the festival was opened by the Vice-Rector for Research and Innovation of Nukus State Technical University, M. Artikbayev.
About 60 projects were presented at this exhibition and festival. Professors and teachers of our institute also took an active part in the event with their innovative developments. In particular, D. Ramazanov presented the “Hydropanel” project, N. Khamidov the development of the “Land tillage unit for sowing agricultural crops,” and D. Khaitbayev the “Kyzyl Nur” variety.
The award ceremony was attended by J. Oserbayev, Head of the Sector of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Karakalpakstan, M. Artikbayev, Vice-Rector of Nukus State Technical University, I. Turdimambetov, Vice-Rector of Berdakh Karakalpak State University, and Acting Vice-Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies. A. Sayimbetov spoke and thanked all the participants.
The authors of 20 projects and representatives of higher educational institutions who received a ticket to participate in “InnoWeek-2025” were awarded letters of gratitude from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Karakalpakstan. Also, letters of gratitude were presented to all participants on behalf of Nukus State Technical University.