Bugun, 2025-yil 14-sentyabr kuni, Osiyo Taraqqiyot Bankining (OTB) Janubiy, Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti janob Yingming Yang hamda OTB vakillari – Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti bosh direktori Leah Gutierrez, Inson va ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha katta sektor direktori Ayako Inagaki va OTBning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Kanokpan Lao-Araya xizmat safari bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Xizmat safari doirasida mehmonlar Nukus tumanida joylashgan Don va sholi ilmiy ishlab chiqarish birlashmasining tajriba maydonida o‘tkazilgan anjumanda ishtirok etdilar. Tadbirda birlashmaning faoliyati va erishilgan natijalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, anjumanda fermerlar hamda qishloq xo‘jaligi rivojiga hissa qo‘shib kelayotgan olimlar bilan samimiy muloqot bo‘lib o‘tdi. Suhbat davomida tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash, yangi loyihalarni amalga oshirish va qishloq xo‘jaligi sohasida innovatsion yondashuvlarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Osiyo Taraqqiyot Banki vakillarining Qoraqalpog‘istonga tashrifi, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar va qishloq xo‘jaligi sektorini barqaror rivojlantirish yo‘lidagi xalqaro hamkorlikni kuchaytirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Today, September 14, 2025, Mr. Yingming Yang, Vice President for South, Central and West Asia of the Asian Development Bank (ADB), and ADB representatives – Director General of the Central and West Asia Department Leah Gutierrez, Senior Sector Director for Human and Social Development Ayako Inagaki, and Director of the ADB Representative Office in Uzbekistan Kanokpan Lao-Araya visited the Republic of Karakalpakstan on a working visit.
As part of the business trip, the guests took part in a conference held at the experimental site of the Scientific-Production Association of Grain and Rice, located in the Nukus district. At the event, detailed information was presented on the activities of the association and the results achieved.
At the conference, a sincere dialogue was also held with farmers and scientists who contribute to the development of agriculture. During the conversation, the parties discussed issues of further strengthening cooperation, implementing new projects, and introducing innovative approaches in the field of agriculture.
The visit of representatives of the Asian Development Bank to Karakalpakstan is significant because it serves to strengthen international cooperation on the path of reforms being implemented in our country and sustainable development of the agricultural sector.