Mazkur tadbir Shveysariya hukumati tomonidan moliyalashtirilayotgan Iqtisodiy masalalar bo‘yicha Davlat kotibiyati (SECO) hamda Xalqaro Savdo Markazi (ITC)ning “Sharqda savdoni rivojlantirish: Bolqon mamlakatlari va Markaziy Osiyo” loyihasi doirasida o‘tkazildi. Ushbu loyiha Albaniya, Serbiya, Tojikiston va O‘zbekiston qatorida Markaziy Osiyodagi davlatlarda ham oziq-ovqat mahsulotlari, xususan quritilgan mevalar ishlab chiqarish va eksportini xalqaro talablar darajasida rivojlantirishni maqsad qilgan.
Seminar-treningning asosiy vazifasi – quritilgan mevalarni qayta ishlash va eksport qilish jarayonida sifat nazorati hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalarni mahalliy ishlab chiqaruvchilarga yetkazish, ishlab chiqarish zanjirini takomillashtirish hamda eksport salohiyatini oshirishdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi mutaxassislari, eksport faoliyati bilan shug‘ullanayotgan tadbirkorlar, ilmiy salohiyatli professor-o‘qituvchilar hamda iqtidorli talabalar faol ishtirok etdilar.
Seminar-treningni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor v.b A.Sayimbetov ochib berdi. So‘ng Xalqaro Savdo Markazining milliy maslahatchisi, Toshkent davlat agrar universiteti professori A. Azizov olib bordi. U o‘z ma’ruzasida xalqaro tajribaga asoslangan zamonaviy texnologik yondashuvlar, mahsulotlarni eksportga tayyorlashda muhim bosqichlar hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qator amaliy tavsiyalarni berdi.
Ishtirokchilar uchun bu tadbir nafaqat nazariy bilimlarni oshirish, balki amaliy tajribani boyitish, yangi eksport bozorlariga chiqish imkoniyatlari va global savdo talablariga moslashish yo‘llarini chuqur o‘rganish imkonini yaratdi.

The event was held within the framework of the “Development of Trade in the East: Balkan Countries and Central Asia” project of the State Secretariat for Economic Affairs (SECO) and the International Trade Centre (ITC), financed by the Swiss government. This project aims to develop the production and export of food products, in particular dried fruits, to the level of international requirements in Central Asian countries, along with Albania, Serbia, Tajikistan, and Uzbekistan.
The main objective of the seminar-training was to bring advanced foreign experience in quality control and ensuring food security in the process of processing and exporting dried fruits to domestic producers, improve the production chain, and increase export potential.
Specialists of the Plant Quarantine and Protection Agency of the Republic of Karakalpakstan, entrepreneurs engaged in export activities, professors and teachers with scientific potential, and talented students took an active part in the event.
The seminar-training was opened by the Acting Vice-Rector for Research and Innovation of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, A. Sayimbetov. Then it was conducted by the National Consultant of the International Trade Center, Professor of Tashkent State Agrarian University A. Azizov. In his report, he gave a number of practical recommendations on modern technological approaches based on international experience, important stages in the preparation of products for export, and ensuring food security.
For the participants, this event provided an opportunity not only to increase theoretical knowledge, but also to enrich practical experience, explore opportunities for entering new export markets and adapting to global trade requirements.