Mazkur tadbir Shveysariya hukumati tomonidan moliyalashtirilayotgan Iqtisodiy masalalar bo‘yicha Davlat kotibiyati (SECO) hamda Xalqaro Savdo Markazi (ITC)ning “Sharqda savdoni rivojlantirish: Bolqon mamlakatlari va Markaziy Osiyo” loyihasi doirasida o‘tkazildi. Ushbu loyiha Albaniya, Serbiya, Tojikiston va O‘zbekiston qatorida Markaziy Osiyodagi davlatlarda ham oziq-ovqat mahsulotlari, xususan quritilgan mevalar ishlab chiqarish va eksportini xalqaro talablar darajasida rivojlantirishni maqsad qilgan.
Seminar-treningning asosiy vazifasi – quritilgan mevalarni qayta ishlash va eksport qilish jarayonida sifat nazorati hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalarni mahalliy ishlab chiqaruvchilarga yetkazish, ishlab chiqarish zanjirini takomillashtirish hamda eksport salohiyatini oshirishdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi mutaxassislari, eksport faoliyati bilan shug‘ullanayotgan tadbirkorlar, ilmiy salohiyatli professor-o‘qituvchilar hamda iqtidorli talabalar faol ishtirok etdilar.
Seminar-treningni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor v.b A.Sayimbetov ochib berdi. So‘ng Xalqaro Savdo Markazining milliy maslahatchisi, Toshkent davlat agrar universiteti professori A. Azizov olib bordi. U o‘z ma’ruzasida xalqaro tajribaga asoslangan zamonaviy texnologik yondashuvlar, mahsulotlarni eksportga tayyorlashda muhim bosqichlar hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qator amaliy tavsiyalarni berdi.
Ishtirokchilar uchun bu tadbir nafaqat nazariy bilimlarni oshirish, balki amaliy tajribani boyitish, yangi eksport bozorlariga chiqish imkoniyatlari va global savdo talablariga moslashish yo‘llarini chuqur o‘rganish imkonini yaratdi.

Мероприятие прошло в рамках проекта «Развитие торговли на Востоке: Балканские страны и Центральная Азия» Государственного секретариата по экономическим вопросам (SECO) и Международного торгового центра (ITC), финансируемого правительством Швейцарии. Этот проект направлен на развитие производства и экспорта продуктов питания, в частности сухофруктов, на уровне международных требований в странах Центральной Азии, наряду с Албанией, Сербией, Таджикистаном и Узбекистаном.
Основной задачей семинара-тренинга стало доведение до отечественных производителей передового зарубежного опыта по контролю качества и обеспечению продовольственной безопасности в процессе переработки и экспорта сухофруктов, совершенствование производственной цепочки и повышение экспортного потенциала.
В мероприятии приняли активное участие специалисты Агентства по карантину и защите растений Республики Каракалпакстан, предприниматели, занимающиеся экспортной деятельностью, профессора и преподаватели с научным потенциалом, а также талантливые студенты.
Семинар-тренинг открыл и.о. проректора по научной работе и инновациям Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий А.Саимбетов. Затем выступил национальный консультант Международного торгового центра, профессор Ташкентского государственного аграрного университета А. Азизов. В своем докладе он представил современные технологические подходы, основанные на международном опыте, важные этапы подготовки продукции к экспорту, а также ряд практических рекомендаций по обеспечению продовольственной безопасности.
Это мероприятие позволило участникам не только расширить свои теоретические знания, но и обогатить практический опыт, глубоко изучить возможности выхода на новые экспортные рынки и способы адаптации к требованиям глобальной торговли.