Toshkent shahrida o‘tkazilayotgan Innovatsion rivojlanish agentligi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) hamkorligida amalga oshirilayotgan qiymati 5,0 mln AQSH dollar bo‘lgan SATREPS-2020 dasturi doirasida qo‘shma muvofiqlashtiruvchi qo‘mitaning 4-uchrashuvi yakunlandi.
Uchrashuvda Yaponiyalik va O‘zbekistonlik olimlar hamda loyiha ishtirokchilari tomonidan 2020–2025-yillarda amalga oshirilgan ishlar natijalari taqdim etildi. Shuningdek, loyihaning kelajakdagi rejalariga oid muzokaralar olib borilib, 2026-2027 yilda bajarilishi rejalashtirilgan ilmiy izlanishlar muhokama qilindi.
Mazkur anjumanda Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B. Jollibekov va “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi” kafedrasi professori Z.Sultonova ham ishtirok etdi.

В Ташкенте завершилось 4-е заседание совместного координационного комитета в рамках программы SATREPS-2020 стоимостью 5,0 млн долларов США, реализуемой совместно Агентством инновационного развития и Японским агентством международного сотрудничества (JICA).
На встрече были представлены результаты работы, проведенной японскими и узбекскими учеными и участниками проекта в 2020-2025 годах. Также были проведены переговоры о будущих планах проекта и обсуждены научные исследования, запланированные на 2026-2027 годы.
В конференции также приняли участие ректор Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий Б.Жоллибеков и профессор кафедры «Хранение сельскохозяйственной продукции, технология выращивания и переработки лекарственных растений» З.Султанова.