Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash va suv xo‘jaligi fakultetida yoshlarning biznes g‘oyalari va startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir respublikamizda yoshlar bandligini ta’minlash, ularning tadbirkorlik salohiyatini rivojlantirish va biznesni boshlash uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar haqida amaliy tushunchalar berish maqsadida o‘tkazildi.
Uchrashuvda Nukus shahri «Ko‘hna qal’a» MFY hududida joylashgan «NUKUS LAK BOYOQLARI» MCHJ mutaxassislari ishtirok etib, talaba-yoshlarga korxonaning faoliyati, ishlab chiqarish jarayonlari, bo‘yoq mahsulotlariga bo‘lgan talab va bozor imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, yoshlarning kichik biznes va startap loyihalarini amalga oshirishda davlat tomonidan berilayotgan imtiyozlar, kreditlar, grant dasturlari va o‘quv-amaliy loyihalar haqida ham tushunchalar berildi.
Tadbirda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash va suv xo‘jaligi fakulteti hamda Agrobiznes va buxgalteriya hisobi kafedrasi o‘qituvchilari – assistent J. Baltashov, fakultet tyutorlari A. Uteniyazov, E. Bekpanov, Z. Avezovalar faol ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida talabalar mutaxassislarga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berib, biznesni boshlash tartibi, loyiha rejalashtirish, marketing va moliyaviy hisobot yuritish bo‘yicha amaliy tavsiyalar oldi.
Tadbir yakunida mutaxassislar talabalarda tashabbus va innovatsion fikrni oshirish, ularga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.

На факультете механизации сельского хозяйства и водного хозяйства Каракалпакского института сельского хозяйства и агротехнологий состоялась очередная встреча, направленная на поддержку бизнес-идей и стартап-инициатив молодежи. Данное мероприятие было проведено с целью обеспечения занятости молодежи в нашей республике, развития ее предпринимательского потенциала и предоставления практических знаний о создаваемых широких возможностях для начала бизнеса.
На встрече приняли участие специалисты ООО «NUKUS LAK BOYOQLARI,» расположенного на территории махалли «Кухна калъа» города Нукуса, которые подробно рассказали студентам о деятельности предприятия, производственных процессах, спросе на красочную продукцию и возможностях рынка. Также были даны разъяснения о льготах, кредитах, грантовых программах и учебно-практических проектах, предоставляемых государством при реализации молодежными малого бизнеса и стартап-проектов.
В мероприятии приняли активное участие преподаватели факультета механизации сельского хозяйства и водного хозяйства, а также кафедры агробизнеса и бухгалтерского учета — ассистент Ж.Балташов, тьюторы факультета А.Утениязов, Э.Бекпанов, З.Авезова.
В ходе встречи студенты задали специалистам интересующие их вопросы и получили практические рекомендации по порядку открытия бизнеса, планированию проекта, маркетингу и ведению финансовой отчетности.
По итогам мероприятия специалисты выразили готовность к продолжению взаимного сотрудничества по повышению инициативности и инновационного мышления студентов, оказанию им практической помощи.