Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash va suv xo‘jaligi fakultetida yoshlarning biznes g‘oyalari va startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir respublikamizda yoshlar bandligini ta’minlash, ularning tadbirkorlik salohiyatini rivojlantirish va biznesni boshlash uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar haqida amaliy tushunchalar berish maqsadida o‘tkazildi.
Uchrashuvda Nukus shahri «Ko‘hna qal’a» MFY hududida joylashgan «NUKUS LAK BOYOQLARI» MCHJ mutaxassislari ishtirok etib, talaba-yoshlarga korxonaning faoliyati, ishlab chiqarish jarayonlari, bo‘yoq mahsulotlariga bo‘lgan talab va bozor imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, yoshlarning kichik biznes va startap loyihalarini amalga oshirishda davlat tomonidan berilayotgan imtiyozlar, kreditlar, grant dasturlari va o‘quv-amaliy loyihalar haqida ham tushunchalar berildi.
Tadbirda Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash va suv xo‘jaligi fakulteti hamda Agrobiznes va buxgalteriya hisobi kafedrasi o‘qituvchilari – assistent J. Baltashov, fakultet tyutorlari A. Uteniyazov, E. Bekpanov, Z. Avezovalar faol ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida talabalar mutaxassislarga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berib, biznesni boshlash tartibi, loyiha rejalashtirish, marketing va moliyaviy hisobot yuritish bo‘yicha amaliy tavsiyalar oldi.
Tadbir yakunida mutaxassislar talabalarda tashabbus va innovatsion fikrni oshirish, ularga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.

A regular meeting was held at the Faculty of Agricultural Mechanization and Water Management of the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies, aimed at supporting young people’s business ideas and startup initiatives. This event was held to provide practical insights into the wide opportunities being created in our republic to ensure youth employment, develop their entrepreneurial potential, and start businesses.
Specialists of “NUKUS LAK BOYOQLARI” LLC, located in the “Ko’hna qal’a” neighborhood of Nukus city, participated in the meeting and provided students with detailed information about the company’s activities, production processes, demand for paint products, and market opportunities. Information was also provided about the benefits, loans, grant programs, and educational and practical projects provided by the state for the implementation of youth small business and startup projects.
The event was actively attended by teachers of the Faculty of Agricultural Mechanization and Water Management and the Department of Agribusiness and Accounting – assistant J. Baltashov, faculty tutors A. Uteniyazov, E. Bekpanov, Z. Avezova.
During the meeting, students asked specialists questions of interest and received practical recommendations on the procedure for starting a business, project planning, marketing, and financial reporting.
At the end of the event, experts expressed their readiness to continue mutual cooperation to increase initiative and innovative thinking among students and provide them with practical assistance.