Devonxona va arxiv bo’limi
Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi agrotexnologiyalar instituti «Devonxona va arxiv» bo‘limida bo‘lim mudiri, ish yurituvchi, arxiv mudiri va arxivarius xodimlar o‘z fidoiyligi bilan faoliyat yuritib kelmoqda. Ular Institut qoidasi asosida ish olib borish bilan bir qatorda, kelib tushgan xat-xabarlarni, buyruq va farmonlarni, qaror va ko‘rsatmalarni qabul qiladi va uni shu vaqtda ro‘yxatga olib tegishli o‘rinlarga jo‘natdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan kelgan xatlar, modemogrammalar, faks, kollegiya qarorlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Joqorg‘i Kengesi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashidan kelgan telefonogramma va buyruqlarni edo.ijro.uz sayti orqali o‘z vaqtida ro‘yxatga olish ishlarini olib boradi.
Shuningdek, fuqarolarning yozma va og‘zaki murojotlari ro‘yxatga olinadi hamda javobgar xodimlarga berilib, ularning bajarilishi nazorat qilinadi. Arxiv ishini tashkillashtirishda bo‘limlardan arxivga topshiriladigan hujjatlar tegishli tartib bo‘yicha ro‘yxatga olinib, belgilangan muddatda saqlanadi. Shuningdek, davlat arxivi bilan birgalikda ish olib boradi.

Jamieva Aygul Maratovna |
The Department of Management and Archives at the Karakalpakstan Agricultural Institute of Agrotechnology is staffed by a dedicated department head, administrator, and archivist. In addition to working in accordance with the institute’s charter, they also receive incoming letters, orders and decrees, decisions, and instructions, simultaneously registering them and forwarding them to the appropriate locations.
Carries out timely registration of decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, letters, modemgrams, faxes, council decisions received from the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, telephone messages and orders received from the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, through the website edo.ijro.uz.
Furthermore, written and oral requests from citizens are registered and forwarded to responsible staff, and their implementation is monitored. When organizing archival work, documents received by the archive from various agencies are registered in accordance with established procedures and stored for the prescribed period. Cooperation with the state archive is also maintained.