Institutimizda Yaponiyaning YUIME kompaniyasi prezidenti Ueno Kouhei hamda «YUIME» qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi vakili Tsutsui Ryota institutimizda mehmon bo‘lib, «Yaponiyada ishlash imkoniyatlari» mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Uchrashuvda Yaponiya qishloq xo‘jaligi sohasida yetakchi «YUIME» kompaniyasi vakillari talabalar bilan uchrashib, Yaponiyada amaliyot o‘tash, maxsus viza, mehnat sharoitlari va xorijlik yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumotlar berildi.
Institut rektori B.B. Jo‘llibekov xalqaro tajriba almashishning ahamiyati haqida alohida ta’kidladi. Uchrashuv davomida bildirilgan fikr va takliflar talabalar uchun katta qiziqish uyg‘otdi. Talabalar xalqaro imkoniyatlar, Yaponiyada 1-3 oylik amaliyot o‘tash hamda o‘z sohasida yangi tajribalar orttirishga tayyorligini bildirdi. Bugungi uchrashuv ularda kuchli motivatsiya, yangi g‘oyalar bilan ish boshlashga ishtiyoqi va kelajak kasbiy faoliyatiga bo‘lgan mas’uliyatini yanada oshirdi.
Uchrashuv davomida Registrator ofis boshlig‘i I.Sulaymonov so‘zga chiqib, u o‘z so‘zida talabalarga Prezidentimizning 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-sonli qarori asosida yaratilayotgan imkoniyatlardan samarali foydalanib, xalqaro tajribalar asosida hududiy ishlab chiqarishni rivojlantirish, o‘z faoliyati bilan barqaror daromadga ega bo‘lish, yoshlar bandligini ta’minlashda yangi ish o‘rinlarini yaratish orqali mamlakatimiz rivojiga hissa qo‘shishni oldinga katta maqsad qo‘yib harakat qilishni aytib o‘tdi.
Seminar yakunida Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti rektori B.B.Jollibekov «YUIME» kompaniyasiga minnatdorchilik bildirib, institut va kompaniya o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish taklifini bildirdi.

Ueno Kouhei, President of the Japanese company YUIME, and Tsutsui Ryota, representative of the YUIME Support Department, visited our institute and organized a seminar-training on “Opportunities for Work in Japan.”
During the meeting, representatives of YuIME, a leading Japanese agricultural company, met with students and provided information about internships in Japan, special visas, working conditions, and opportunities created for foreign youth.
The Rector of the Institute, B.B. Zhollibekov, emphasized the importance of international exchange of experience. The opinions and suggestions expressed during the meeting aroused great interest among the students. The students expressed their readiness for international opportunities, 1-3 months of practical training in Japan, and gaining new experience in their field. Today’s meeting further increased their motivation, enthusiasm for starting work with new ideas, and responsibility for their future professional activities.
During the meeting, I. Sulaymonov, Head of the Registrar’s Office, addressed the students, emphasizing their commitment to effectively utilizing the opportunities being created under Presidential Decree PQ-61 dated February 14, 2025, to contribute to the development of our country by developing regional production based on international best practices, generating stable income through their own businesses, and creating new jobs to ensure youth employment.
At the end of the seminar, the Rector of the Karakalpak Institute of Agriculture and Agrotechnologies, B.B.Zhollibekov, expressed gratitude to YuIME and proposed to establish cooperation between the institute and the company.