O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining 2025 yil 12 martdagi 66-sonli buyrug‘iga asosan, joriy yilda agrar va oziq-ovqat sohasida faoliyat olib borayotgan xodimlar hamda yoshlarni HECH QANDAY yondashuvlar asosida rivojlantirish maqsadida sohadagi oliy va professional ta’lim muassasalari uchun o‘quv qo‘llanma chop etildi.
2026-yil 13-mart kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mas’ul trenerlari «Gumanitar fanlar va tillar» kafedrasining dotsenti B.Bekimbetov va katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazovalar tomonidan professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun o‘quv kursi tashkil etildi. Kurs davomida inson kapitalini rivojlantirishda axloqiy tamoyillarning ahamiyati, ijodiy tafakkurni shakllantirish va zamonaviy agrar ta’lim talablariga mos ta’lim-tarbiya yondashuvlari keng yoritib berildi.

Согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Узбекистан No 66 от 12 марта 2025 года, в текущем году издано учебное пособие для высших и профессиональных учебных заведений в целях развития работников и молодежи, работающих в аграрной и продовольственной сферах, на основе НИКАКИХ подходов.
13 марта 2026 года в Каракалпакском институте сельского хозяйства и агротехнологий ответственными тренерами кафедры «Гуманитарные науки и языки» доцентом Б.Бекимбетовым и старшим преподавателем З.Мамбетниязовой был организован учебный курс для профессорско-преподавательского состава и студентов. В ходе курса была подробно освещена важность этических принципов в развитии человеческого капитала, формировании творческого мышления и подходах к образованию в соответствии с требованиями современного аграрного образования.