O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining 2025 yil 12 martdagi 66-sonli buyrug‘iga asosan, joriy yilda agrar va oziq-ovqat sohasida faoliyat olib borayotgan xodimlar hamda yoshlarni HECH QANDAY yondashuvlar asosida rivojlantirish maqsadida sohadagi oliy va professional ta’lim muassasalari uchun o‘quv qo‘llanma chop etildi.
2026-yil 13-mart kuni Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida mas’ul trenerlari «Gumanitar fanlar va tillar» kafedrasining dotsenti B.Bekimbetov va katta o‘qituvchi Z.Mambetniyazovalar tomonidan professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun o‘quv kursi tashkil etildi. Kurs davomida inson kapitalini rivojlantirishda axloqiy tamoyillarning ahamiyati, ijodiy tafakkurni shakllantirish va zamonaviy agrar ta’lim talablariga mos ta’lim-tarbiya yondashuvlari keng yoritib berildi.

In accordance with Order No. 66 of the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan dated March 12, 2025, a textbook was published for higher and professional educational institutions in the field in order to develop workers and young people working in the agricultural and food sector this year based on ANY approaches.
On March 13, 2026, a training course for professors, teachers, and students was organized at the Karakalpakstan Institute of Agriculture and Agrotechnologies by the responsible trainers, Associate Professor of the Department of “Humanities and Languages” B. Bekimbetov and Senior Lecturer Z. Mambetniyazova. During the course, the importance of ethical principles in the development of human capital, the formation of creative thinking, and educational approaches in accordance with the requirements of modern agricultural education were widely covered.