Kafedra mudiri: | Tursımuratov Sapar Yeshmuratovich |
«Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» kafedrasi 1977-yilda Nukus davlat universitetining «Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti» fakulteti tarkibida tashkil etildi. 2003-yilda «Umumiy texnik fanlar va hayot harakati xavfsizligi,» «Traktorlar va qishloq xo‘jaligi mashinalari» va «Mashinalarning ishonchliligi, foydalanish va ta’mirlash-tuzatish» kafedralari bazasida bugungi kunda ish olib bormoqda. Shu davrgacha kafedraga professorlardan S.N.Shamshetov, O.P.Avezov, dotsentlardan A.Xojamuratov, T.Bazarbayev, B.A.Loc, E.Q.Sultanov, S.U.Allaniyazov, B.K.Utepbergenov hamda R.O.Sodiqovlar rahbarlik qildi.
Hozirgi vaqtda kafedraga 2025-yildan boshlab texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Tursimuratov Sapar Yeshmuratovich «Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» kafedrasiga rahbarlik qilib kelmoqda.
Kafedrada 2 ta professor; 4 t.i.k., dotsentlar; 4 ta texnika fanlari nomzodlari; 1 – katta o‘qituvchi; 3 assistent ilmiy-pedagogik ishlarini olib bormoqda.
Kunduzgi o‘quv bo‘limida 60810100-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, 60711400-Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish, sirtqi bo‘limida 60810100-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash bakalavriat, 70810101-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash (tarmoqlar bo‘yicha) mutaxassisligi bo‘yicha magistratura hamda 05.07.01 – Qishloq xo‘jaligi va melioratsiya mashinalari. Qishloq xo‘jaligi va melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalash yo‘nalishi bo‘yicha tayanch doktorantura bosqichida kadrlar tayyorlanadi.
Kafedraning ilmiy ishlari
Kafedra, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti olimlari professor A.To‘qto‘qo‘ziyev, R.I.Baymetov, A.Karaxanov, A.Ibragimov va boshqa olimlar rahbarligida ilmiy mutaxassislar tayyorlashda hamkorlik qilib kelmoqda.
Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari Respublikamiz qishloq xo‘jaligida foydalanib kelinayotgan mashina va qurollarning ish rejimlarini va ularning ishchi qismlarining konstruksiyasini, asosiy o‘lchamlarini takomillashtirishga yo‘naltirilgan. Bu ishlarning natijasi bo‘yicha kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan ko‘plab patentlar olingan, shulardan: («G‘ildirakli traktor.» Patent IAP 04355 (05.04.2011); «Tishli borona.» Patent IAP 04446 (14.11.2011); «Tuproqqa ishlov beruvchi mashinaning qishloq xo‘jaligi ekinlaridagi qatqaloqlarni yumshatuvchi ishchi seksiyasi.» Patent IAP 00670 (28.11.2011); «G‘o‘za ildizini kesadigan kultivatorning ishchi organi.» Patent IAP 04538 (10.07.2012); «Plyonka yoygich.» Patent IAP 04746 (30.08.2013); «O‘qli uzatiladigan ishqalash qurilmasi.» Patent IAP 0079 (30.01.2013), «Ishqalash mashinasining yuklash qurilmasi» Patent IAP 00882 (06.02.2014).
«Saralash qurilmasi» Patent IAP 00955 (31.10.2014), «Kultivatorning ishchi seksiyasi» Patent RUz. NoIAP 05004 (2015), «Mineral o‘g‘itni maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP 05646 (19.01.2015), «Organik o‘g‘itni maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP 05642 (12.02.2015), «G‘o‘zapoya maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP06060 (14.08.2017), «Kultivatorning ishchi seksiyasi» O‘zR Patenti. NoIAP 06345 (15.03.2018), «Kultivatorning o‘toq qiluvchi panjasi» O‘zR Patenti. NoIAP06603 (29.01.2021), «Ekkich» Patentga Qaror (16.12.2021), «Traktor» Patentga Qaror (21.01.2022), «Saksovul urug‘larini ekuvchi» NoFAP 2633 (10.12.2024) Patent olindi va bu ishlarning natijalari Respublika va xorijiy ilmiy jurnallarda va ilmiy-texnik konferensiyalarda e’lon qilindi.
Kafedraning oliy o‘quv yurtlari va ishlab chiqarish korxonalari bilan aloqasi
Kafedra Qoraqalpoq davlat universiteti, Nukus davlat pedagogika instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Qarshi muhandislik-iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, ToshDAU Samarqand filiali, Rossiya Federatsiyasining Volgograd davlat agrar universiteti hamda Chelyabinsk Janubiy Ural davlat agrar universiteti va boshqa oliy o‘quv yurtlari bilan mutaxassislar tayyorlashda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.

Head of department: | Tursimuratov Sapar Yeshmuratovich |
The Department of Agricultural Mechanization was established in 1977 as part of the Faculty of Agricultural Economics at Nukus State University. In 2003, it merged with the departments of General Engineering Sciences and Road Safety, Tractors and Agricultural Machinery, and Machine Reliability, Operation, and Maintenance. Prior to this, the department was headed by Professors S.N. Shamshetov and O.P. Avezov, and Associate Professors A. Khodjamuratov, T. Bazarbayev, B.A. Lots, E.K. Sultanov, S.U. Allaniyazov, B.K. Utepbergenov, and R.O. Sadykov.
Since 2025, the department has been headed by Sapar Yeshmuratovich Tursimuratov, PhD in Technical Sciences, Department of Agricultural Mechanization.
The department consists of 2 professors; 4 PhDs in History, Associate Professors; 4 Candidates of Engineering Sciences; 1 senior lecturer; and 3 assistants conducting research and teaching.
Full-time students are offered a bachelor’s degree in 60810100 – Agricultural Mechanization, 60711400 – Automation and Control of Technological Processes and Production. Part-time students are offered a bachelor’s degree in 60810100 – Agricultural Mechanization, 70810101 – Agricultural Mechanization (by industry), and a master’s degree in 05.07.01 – Agricultural and Land Reclamation Machinery. Students are trained at the basic doctoral level in the mechanization of agricultural and land reclamation work.
Scientific works of the department
Scientists from the department and the Uzbek Research Institute of Agricultural Mechanization, led by Professors A. Tuktokuziev, R.I. Baimetov, A. Karakhanov, A. Ibragimov, and other scientists, collaborate on training research specialists.
The department’s research is aimed at improving the operating modes of machines and implements used in agriculture in our country, as well as the design and basic dimensions of their working parts. As a result of this work, the department’s faculty has received numerous patents, including: (“Wheeled tractor.” IAP Patent 04355 (05.04.2011); “Tooth harrow.” IAP Patent 04446 (14.11.2011); “Working section of a tillage machine for loosening the crust of agricultural crops.” IAP Patent 00670 (28.11.2011); “Working element of a cultivator for cutting cotton roots.” IAP Patent 04538 (10.07.2012); “Film spreader.” IAP Patent 04746 (30.08.2013); “Friction device with axial transmission.” IAP Patent 0079 (30.01.2013), “Loading device of a lapping machine” IAP Patent 00882 (06.02.2014).
“Sorting device” Patent IAP 00955 (10/31/2014), “Working section of a cultivator” Patent of the Republic of Uzbekistan No.IAP 05004 (2015), Patent of the Republic of Uzbekistan “Mineral fertilizer crusher.” No.IAP 05646 (01/19/2015), Patent of the Republic of Uzbekistan “Organic fertilizer crusher.” No.IAP 05642 (02/12/2015), Patent of the Republic of Uzbekistan “Cotton chopper.” No.IAP06060 (08/14/2017), Patent of the Republic of Uzbekistan “Working section of a cultivator.” No.IAP 06345 (03/15/2018), Patent of the Republic of Uzbekistan “Rotary paw of a cultivator.” No. IAP06603 (01/29/2021), Resolution on the patent “Seeder” (12/16/2021), Resolution on the patent “Tractor” (01/21/2022), No. FAP 2633 (12/10/2024) “Saxaul seed sower” a patent was received and the results of this work were published in national and foreign scientific journals and scientific and technical conferences.
The department’s connections with higher education institutions and manufacturing enterprises
The department has established cooperation in training specialists with Karakalpak State University, Nukus State Pedagogical Institute, Tashkent State Agrarian University, Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Karshi Engineering and Economics University, Tashkent State Technical University, Andijan Institute of Agriculture and Agricultural Technology, Samarkand branch of Tashkent State Agrarian University, Volgograd State Agrarian University of the Russian Federation, Chelyabinsk South Ural State Agrarian University, and other higher education institutions.