Kafedra mudiri: | Tursımuratov Sapar Yeshmuratovich |
«Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» kafedrasi 1977-yilda Nukus davlat universitetining «Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti» fakulteti tarkibida tashkil etildi. 2003-yilda «Umumiy texnik fanlar va hayot harakati xavfsizligi,» «Traktorlar va qishloq xo‘jaligi mashinalari» va «Mashinalarning ishonchliligi, foydalanish va ta’mirlash-tuzatish» kafedralari bazasida bugungi kunda ish olib bormoqda. Shu davrgacha kafedraga professorlardan S.N.Shamshetov, O.P.Avezov, dotsentlardan A.Xojamuratov, T.Bazarbayev, B.A.Loc, E.Q.Sultanov, S.U.Allaniyazov, B.K.Utepbergenov hamda R.O.Sodiqovlar rahbarlik qildi.
Hozirgi vaqtda kafedraga 2025-yildan boshlab texnika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Tursimuratov Sapar Yeshmuratovich «Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash» kafedrasiga rahbarlik qilib kelmoqda.
Kafedrada 2 ta professor; 4 t.i.k., dotsentlar; 4 ta texnika fanlari nomzodlari; 1 – katta o‘qituvchi; 3 assistent ilmiy-pedagogik ishlarini olib bormoqda.
Kunduzgi o‘quv bo‘limida 60810100-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, 60711400-Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish, sirtqi bo‘limida 60810100-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash bakalavriat, 70810101-Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash (tarmoqlar bo‘yicha) mutaxassisligi bo‘yicha magistratura hamda 05.07.01 – Qishloq xo‘jaligi va melioratsiya mashinalari. Qishloq xo‘jaligi va melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalash yo‘nalishi bo‘yicha tayanch doktorantura bosqichida kadrlar tayyorlanadi.
Kafedraning ilmiy ishlari
Kafedra, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti olimlari professor A.To‘qto‘qo‘ziyev, R.I.Baymetov, A.Karaxanov, A.Ibragimov va boshqa olimlar rahbarligida ilmiy mutaxassislar tayyorlashda hamkorlik qilib kelmoqda.
Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlari natijalari Respublikamiz qishloq xo‘jaligida foydalanib kelinayotgan mashina va qurollarning ish rejimlarini va ularning ishchi qismlarining konstruksiyasini, asosiy o‘lchamlarini takomillashtirishga yo‘naltirilgan. Bu ishlarning natijasi bo‘yicha kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan ko‘plab patentlar olingan, shulardan: («G‘ildirakli traktor.» Patent IAP 04355 (05.04.2011); «Tishli borona.» Patent IAP 04446 (14.11.2011); «Tuproqqa ishlov beruvchi mashinaning qishloq xo‘jaligi ekinlaridagi qatqaloqlarni yumshatuvchi ishchi seksiyasi.» Patent IAP 00670 (28.11.2011); «G‘o‘za ildizini kesadigan kultivatorning ishchi organi.» Patent IAP 04538 (10.07.2012); «Plyonka yoygich.» Patent IAP 04746 (30.08.2013); «O‘qli uzatiladigan ishqalash qurilmasi.» Patent IAP 0079 (30.01.2013), «Ishqalash mashinasining yuklash qurilmasi» Patent IAP 00882 (06.02.2014).
«Saralash qurilmasi» Patent IAP 00955 (31.10.2014), «Kultivatorning ishchi seksiyasi» Patent RUz. NoIAP 05004 (2015), «Mineral o‘g‘itni maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP 05646 (19.01.2015), «Organik o‘g‘itni maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP 05642 (12.02.2015), «G‘o‘zapoya maydalagich» O‘zR Patenti. NoIAP06060 (14.08.2017), «Kultivatorning ishchi seksiyasi» O‘zR Patenti. NoIAP 06345 (15.03.2018), «Kultivatorning o‘toq qiluvchi panjasi» O‘zR Patenti. NoIAP06603 (29.01.2021), «Ekkich» Patentga Qaror (16.12.2021), «Traktor» Patentga Qaror (21.01.2022), «Saksovul urug‘larini ekuvchi» NoFAP 2633 (10.12.2024) Patent olindi va bu ishlarning natijalari Respublika va xorijiy ilmiy jurnallarda va ilmiy-texnik konferensiyalarda e’lon qilindi.
Kafedraning oliy o‘quv yurtlari va ishlab chiqarish korxonalari bilan aloqasi
Kafedra Qoraqalpoq davlat universiteti, Nukus davlat pedagogika instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Qarshi muhandislik-iqtisodiyot universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, ToshDAU Samarqand filiali, Rossiya Federatsiyasining Volgograd davlat agrar universiteti hamda Chelyabinsk Janubiy Ural davlat agrar universiteti va boshqa oliy o‘quv yurtlari bilan mutaxassislar tayyorlashda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.

Заведующий кафедрой: Турсымуратов Сапар Ешмуратович
Кафедра «Механизация сельского хозяйства» была создана в 1977 году в составе факультета «Экономика сельского хозяйства» Нукусского государственного университета. В 2003 году он работал на базе кафедр «Общие технические науки и безопасность дорожного движения,» «Тракторы и сельскохозяйственные машины» и «Надежность, эксплуатация и ремонтно-ремонтные работы машин.» До этого времени кафедрой руководили профессора С.Н.Шамшетов, О.П.Авезов, доценты А.Ходжамуратов, Т.Базарбаев, Б.А.Лоц, Э.К.Султанов, С.У.Алланиязов, Б.К.Утепбергенов и Р.О.Садыков.
В настоящее время кафедрой с 2025 года руководит доктор философии (PhD) по техническим наукам Турсимуратов Сапар Ешмуратович кафедры «Механизация сельского хозяйства.»
На кафедре 2 профессора; 4 к.и.н., доценты; 4 кандидата технических наук; 1 — старший преподаватель; 3 ассистента ведут научно-педагогическую работу.
На очном отделении — бакалавриат по специальности 60810100-Механизация сельского хозяйства, 60711400-Автоматизация и управление технологическими процессами и производством, на заочном отделении — бакалавриат по специальности 60810100-Механизация сельского хозяйства, 70810101-Механизация сельского хозяйства (по отраслям) и магистратура по специальности 05.07.01 — Сельскохозяйственные и мелиоративные машины. Подготовка кадров осуществляется на этапе базовой докторантуры по направлению механизации сельскохозяйственных и мелиоративных работ.
Научные работы кафедры
Ученые кафедры, Узбекского научно-исследовательского института механизации сельского хозяйства под руководством профессора А.Туктокузиева, Р.И.Байметова, А.Караханова, А.Ибрагимова и других ученых сотрудничают в подготовке научных специалистов.
Результаты научно-исследовательских работ кафедры направлены на совершенствование режимов работы машин и орудий, используемых в сельском хозяйстве нашей республики, а также конструкции и основных размеров их рабочих органов. По результатам этой работы профессорско-преподавательским составом кафедры получено множество патентов, в том числе: («Колесный трактор.» Патент IAP 04355 (05.04.2011); «Зубчатая борона.» Патент IAP 04446 (14.11.2011); «Рабочая секция почвообрабатывающей машины для разрыхления корки сельскохозяйственных культур.» Патент IAP 00670 (28.11.2011); «Рабочий орган культиватора для обрезки корней хлопчатника.» Патент IAP 04538 (10.07.2012); «Пленкораспространитель.» Патент IAP 04746 (30.08.2013); «Устройство для трения с осевой передачей.» Патент IAP 0079 (30.01.2013), «Загрузочное устройство притирочной машины» Патент IAP 00882 (06.02.2014).
«Сортировочное устройство» Патент IAP 00955 (31.10.2014), «Рабочая секция культиватора» Патент РУз. NoIAP 05004 (2015), Патент РУз «Дробилка минеральных удобрений.» NoIAP 05646 (19.01.2015), Патент РУз «Дробилка органических удобрений.» NoIAP 05642 (12.02.2015), Патент РУз «Хлопковый измельчитель.» NoIAP06060 (14.08.2017), Патент РУз «Рабочая секция культиватора.» NoIAP 06345 (15.03.2018), Патент РУз «Пропашная лапа культиватора.» NoIAP06603 (29.01.2021), Постановление на патент «Сеялка» (16.12.2021), Постановление на патент «Трактор» (21.01.2022), NoFAP 2633 (10.12.2024) «Сеятель семян саксаула» получен патент и результаты этих работ опубликованы в республиканских и зарубежных научных журналах и научно-технических конференциях.
Связь кафедры с высшими учебными заведениями и производственными предприятиями
Кафедра наладила сотрудничество в подготовке специалистов с Каракалпакским государственным университетом, Нукусским государственным педагогическим институтом, Ташкентским государственным аграрным университетом, Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Каршинским инженерно-экономическим университетом, Ташкентским государственным техническим университетом, Андижанским институтом сельского хозяйства и агротехнологий, Самаркандским филиалом ТашГАУ, Волгоградским государственным аграрным университетом Российской Федерации, Челябинским Южно-Уральским государственным аграрным университетом и другими высшими учебными заведениями.