Institutimizda «1-dekabr Qoraqalpoq tiliga tiliga davlat tili maqomi berilgan kunning 33 yilligi » munosabati bilan bayram kechasi bo’lib o’tdi.
Qoraqalpoq tili qoraqalpoq xalqining milliy adabiyot tili bo’lib qolmay, xalqimizning yuqori ruhiyati va madaniyatini oshirish, yutuqlarimiz bilan gu’rurlanish, o’zligimizni anglash uchun asosiy vosita ekan, demak unga har doyim e’tiborli bo’lmoq asosiy vazifamiz. Bugun institutimizda «1-dekabr Qoraqalpoq tiliga davlat tili maqomi berilgan kunning 33 yillga to’lishi» munosabati bilan bayram kechasi bo’lib o’tdi. Tadbirni institutimiz rektori prof. E. Sh. To’reniyazov ochib berdi. Rektor o’z nutqida til bu – millatning kórki va milliy iftixori. Ona tiliga bo’lgan hurmat insonning o’z Vataniga bo’lgan hurmatini belgilaydi. Shuning bilan bir qatorda tilga munosabat, bu – madaniyatning uzviy bo’limidir ta’kidlab o’tdi. Tadbir davomida ushbu sanaga bag’ishlab talaba-yoshlar tomonidan tayyorlangan katta bayram kechasi o’tkazildi.

В нашем институте прошел вечер по случаю «1 декабря — день, присвоения каракалпакскому языку статуса государственного!»
Каракалпакский язык — это не только национальный литературный язык каракалпакского народа, но это главный инструмент поднятия высокого духа и культуры нашего народа, гордости за свои достижения, осознания своей самобытности, поэтому наша главная задача – бережное и внимательное отношение к нему. В нашем институте состоялся праздничный вечер по случаю «1 декабря — 33-летия присвоения каракалпакскому языку статуса государственного!» По словам ректора нашего института проф. Е. Ш. Торениязова, язык является национальной гордостью и достоянием народа. Уважение к родному языку определяет уважение к родине. Поэтому язык является неотъемлемой частью человеческой культуры. В рамках мероприятия состоялся большой праздник, посвященный этой дате, подготовленный студентами института.